Przejdź do treści

Folia grzewcza

Folia grzewcza - folie grzewcze - folia grzejna

Folia grzewcza na podczerwień, bądź inaczej folia grzejna to wysokiej klasy produkt, który sprawdzi się niemal w każdym przypadku. Idealnie nadaje się, jako ogrzewanie powierzchniowe ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania podłogowego, sufitowego oraz ściennego. Można śmiało stwierdzić, że jakość wykonania w połączeniu z szeroką funkcjonalnością sprawia, iż jest ona niezastąpiona w swojej dziedzinie.

Technologia wykonania folii grzewczych

Folia grzejna działa w oparciu o opór elektryczny węgla. Folia grzewcza na podczerwień składa się ze staranie wyselekcjonowanego węgla oraz pasty aluminiowej nanoszonych za pomocą nowoczesnej technologii (techniki drukarskiej) na folię PET. Materiał ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi oraz ognioodpornymi. Folia PET została zabezpieczona ze specjalną folią LAMINEX. Elektroda z taśmy miedzianej pełni rolę przewodnika prądu elektrycznego natomiast srebrna taśma jest zabezpieczeniem przed iskrzeniem.


Folie grzewcze na podczerwień (folia grzejna, folia węglowa) parametry:

 • Grubość: 0,338 mm.

 • Wymiary: Długość wielokrotność 25 cm

 • Szerokośc: 25cm, 50cm, 100cm

 • Zasilanie: napięcie sieciowe AC 230 V

 • Napięcie: stałe DC 24 V lub 12 V

 • Moc: od 80 W/m² do 400 W/m²

Ciepło generowane jest za pomocą oporu elektrycznego na specjalnych, grafitowych pasach grzewczych. Moc grzewcza zależna jest od odległości pomiędzy wspomnianymi już pasami, szerokości, a także ilości użytego grafitu. Folie grzewcze o stosunkowo niskiej mocy doskonale sprawdzą się w przypadku ogrzewania alternatywnego(komfort ciepłej podłogi), zaś o wyższej jako podstawowy system grzewczy.


Folia grzewcza - zastosowanie :


Korzyści ogrzewania folią grzewcza : korzysci folia grzejna

 • Niskie koszty inwestycyjne
 • Niskie koszty eksploatacyjne
 • Oszczędność miejsca - brak kotłowni
 • Precyzyjna regulacja temperatury
 • Brak grzejników - większa możliwość aranżacji wnętrz
 • Bez obsługowość
 • Brak problemów z uzupelnianiem wody w instalacji oraz odpowietrzaniem
 • Brak zagrożenia związanego z zaczadzeniem
 • Brak zagrożenia związanego z wybuchem
 • Nie ma potrzebuje budowy oraz konserwacji komina
 • Brak strat przesyłowych ciepła - ciepło jest wytwarzane w miejscu zużycia
 • Trwałość - zywotność folii grzewczej wynosi 100 lat

Jak wybrać folię grzejną?

Wybór folii grzewczej, wbrew temu co większość z nas myśli, nie zależy wyłącznie od naszych wymagań. Początkowo należy ustalić moc cieplną każdego pomieszczenia, w którym chcemy dokonać instalacji.
Jeżeli nie znajdziemy takich danych w projekcie, należy przyjąć szacunkowe wyliczenia na podstawie konstrukcji, przeznaczenia lokali oraz indywidualnych potrzeb.

W naszyej ofercie znajdziecie Państwo wiele różnorodnych modeli folii grzejnych, różniących się od siebie przede wszystkim mocą – od 80 W/m² nawet do 400 W/m².
Słabsze rozwiązania, chociaż doskonale pokrywają zapotrzebowanie na moc cieplną, cechują się stosunkowo znacznym opóźnieniem czasowym (dłuższy czas oczekiwania na uzyskanie zadanych parametrów).

Osobiście polecamy Państwu mocniejsze folie grzewcze (od 140 W/m²) w przypadku, których opóźnienie czasowe jest niewielkie, co przekłada się na maksymalny komfort termiczny w pomieszczeniu.

UWAGA: Niezależnie od mocy cieplnej, zapotrzebowanie na energię jest takie samo. Różnica polega wyłącznie na czasie nagrzewania a zużycie energii elektrycznej jest takie same! Ogrzewanie podłogowe za pomocą folii o wyższej mocy szybciej uzyskuje zadaną temperaturę a o niższej mocy potrzebuje więcej czasu aby doprowadzić warstwę wierzchnią do odpowiedniej temperatury.

Prędkość wzrostu temperatury zależy także od wielkości pokrycia powierzchni grzewczej – im większy procent pokrycia podłogi, tym czas oczekiwania na osiągniecie zadanej temperatury będzie krótszy. Komfort użytkowania folii grzejnej w systemie ogrzewania płaszczyznowego zależny jest w dużej mierze od elektronicznego regulatora temperatury. W naszej ofercie znajdziecie Państwo zarówno modele standardowe – z funkcją nastawy temperatury oraz prostym systemem bezpieczeństwa, jak i zaawansowane technologicznie modele – z wyświetlaczem dotykowym, szerokim trybem personalizacji praz współpracujące z układami zdalnego sterowania. W przypadku produktów rozbudowanych użytkownik zyskuje możliwość wyboru najefektywniejszego systemu sterowania, idealnie dopasowanego do jego potrzeb.

UWAGA: Przed zakupem foli grzewczej zapytaj o Europejskie badania oraz sprawdź zabezpieczenia folii grzewczej ! Dowiedz się więcej...


Najczęściej spotykane błędy przy doborze folii grzewczej i ich konsekwencje

Folia grzejna - wybór odpowiedniej mocy

Dobór i instalacja folii w systemach ogrzewania płaszczyznowego należy do nieskomplikowanych i prawie bezinwazyjnych. Istnieje jednak kilka kluczowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, zarówno podczas projektowania jak i wykonywania instalacji. Podstawowym błędem, jaki można spotkać podczas tworzenia projektu systemu folii grzejnych, jest zastosowanie modelu o zbyt niskiej mocy jednostkowej. Wynikać to może z nie - właściwie oszacowanego zapotrzebowania na moc grzewczą. Oprócz oczywistego niedogrzania pomieszczeń, czas, po jakim wartość temperatury osiągnie poziom zadany (lub zbliżony), będzie dłuższy niż w prawidłowo zwymiarowanej instalacji.

Dobór powierzchni ogrzewanej przez folie grzewcze

W przypadku zainstalowania folii o odpowiedniej mocy lecz pokryciu zbyt małej powierzchni podłogidniej czas oczekiwania na uzyskanie komfortowych parametrów w pomieszczeniu wydłuży się, lecz w tym przypadku zapewnimy wymaganą moc grzewczą gwarantując ciepło w pomieszczeniu. Również wtedy czas oczekiwania na uzyskanie optymalnych parametrów wydłuży się, ale w tym przypadku zapewnimy wymaganą moc grzewczą.

Wybór termoregulatora dostosowanego do folii grzewczych

Zastosowanie termoregulatora posiadającego styk o zbyt małej mocy (pod względem obsługiwanej mocy)
może spodować uszkodzeniem elementów wykonawczych co skutkuje awarią systemu grzewczego - brakiem ogrzewania.
Zainstalowana folia grzewcza nie powinna przekraczać 80% dopuszczalnej mocy termoregulatora.


Folia grzewcza a mata grzewcza

Folia grzejna w przeciwieństwie do klasycznych kabli lub mat grzewczych grzeje całą powierzchnią a nie tylko miejscowo przez przewód o wysokiej temperaturze, dzięki temu możemy zainstalować ją pod każdą nawierzchnią. Folia grzewcza żuzywa o 50% mniej energii elektrycznej niż tradycyjna mata grzewcza.

 

 

 


Budowa folii grzewczych

Budowa folii grzewczych

 

 

 

 

 

 


Folia grzewcza - schemat podłączenia

schemat podlączenia folii grzewczych

 

 

 

 

 

 

 

 

  Polska - GRUPA TERMOFOL

  Termo-Fol Sp. z o.o.

  Zakopiańska 159
  30-435 Kraków
  tel. +48 12 376 86 00,
  email: biuro@termofol.pl