prad 6_0 dofinansowanie do fotowoltaiki

Mój prąd 6.0 – jakie zmiany zostaną wprowadzone i od kiedy zacznie obowiązywać?

Program Mój Prąd 6.0 to najnowsza odsłona popularnego, rządowego wsparcia dla inwestycji fotowoltaicznych, który zacznie obowiązywać w 2024 roku. Czym różni się od poprzednich edycji, jakie zmiany przynosi i jak można z niego skorzystać? Przeczytaj nasz szczegółowy przewodnik.

Spis treści:

 1. Co to jest Mój Prąd 6.0?
 2. Mój prąd 6.0 od kiedy?
 3. Jakie korzyści niesie Mój Prąd 6.0?
 4. Jaka jest wysokość dofinansowania w Mój Prąd 6.0?
 5. Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 6.0?
 6. Podsumowanie

Co to jest Mój Prąd 6.0?

Mój Prąd 6.0 to program rządowy mający zachęcić Polaków do korzystania z  odnawialnych źródeł energii, co przełoży się na ograniczenie emisji  szkodliwego CO2. Jest to kontynuacja wcześniejszych edycji programu, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i przyczyniły się do wzrostu liczby instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju.

Mój prąd 6.0 od kiedy?

Nowa odsłona programu Mój Prąd o numerze 6.0 została wprowadzona w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania w zakresie produkcji energii elektrycznej. Kolejna edycja zbiega się również w czasie z planowanymi podwyżkami cen za energię elektryczną, które są zapowiadane na drugą połowę 2024 roku.

Przeczytaj również:Bon elektryczny 2024 – czyli jak zmniejszyć dotkliwość podwyżek

Program początkowo, według zapowiedzi miał zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.. Z ostatnich wiadomości z NFOŚiGW wynika jednak, że może zostać znacznie opóźniony ze względu na wciąż nierozpatrzone wnioski z poprzedniej edycji. Obecnie wspomina się o trzecim lub nawet czwartym kwartale 2024 roku, jako terminie startu edycji 6.0. KwestiaMój prąd 6.0 od kiedy wystartuje  pozostaje zatem bez dokładnej odpowiedzi.

Główne zmiany w nowej wersji programu obejmują zwiększenie puli środków przeznaczonych na dotacje oraz ułatwienie procedur aplikacyjnych. Przewiduje się, że w ramach omawianej inicjatywy nastąpi zwiększenie maksymalnej kwoty dofinansowania na jedną instalację fotowoltaiczną. Nowe przepisy uwzględniają także możliwość dofinansowania systemów magazynowania energii oraz inteligentnych systemów jej zarządzania.

Przeczytaj również:  Odnawialne źródła energii a koszty ogrzewania. Energia słoneczna jako źródło ciepła w domu

Przeczytaj również: o tym jak zmniejszyć dotkliwość podwyżek pisaliśmy w tekście „Dopłaty do prądu – jak dostać Bon elektryczny 2024

 

Jakie korzyści niesie Mój Prąd 6.0?

Program Mój Prąd 6.0 umożliwia obniżenie rachunków za prąd poprzez wykorzystanie energii słonecznej do produkcji elektryczności. Dzięki dotacji na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych użytkownicy mogą nie tylko zmniejszyć swoje koszty związane z energią elektryczną, ale także przyczynić się do ochrony środowiska. Dodatkowo nowa wersja programu wprowadza możliwość dofinansowania magazynów energii, co pozwala na gromadzenie nadwyżek wyprodukowanej energii i jej wykorzystanie w okresach mniejszego nasłonecznienia.

Korzyści z programu obejmują również wsparcie dla instalacji inteligentnych systemów zarządzania energią, które pozwalają na optymalizację zużycia energii w gospodarstwach domowych.

Wysokość dofinansowania w Mój Prąd 6.0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że budżet szóstego etapu programu Mój Prąd wyniesie 400 mln zł. Dla porównania poprzednia edycja rozpoczęła się z budżetem 100 mln zł, który ostatecznie wzrósł do 950 mln zł dzięki dodatkowemu finansowaniu.

Biorąc pod uwagę obecne trendy cenowe na rynku oraz zaplanowany budżet, można przewidzieć, że poziom dofinansowania w nowej edycji będzie zbliżony do poprzednich. W edycji Mój Prąd 5.0 beneficjenci mogli uzyskać zwrot do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oto szczegółowe kwoty dofinansowania dla różnych urządzeń w tamtej edycji:

 • 6000 zł na mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW dla nowych uczestników rozliczających się w systemach net-metering lub net-biling;
 • 7000 zł na mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW dla tych samych grup (1 i 2), lub 3000 zł dla uczestników z grupy 3, którzy wcześniej korzystali z programu „Mój Prąd” i rozliczają się w net-meteringu.
 • Dodatkowo:
  • 5000 zł na magazyn ciepła,
  • 28 500 zł na gruntową pompę ciepła,
  • 19 400 zł na pompę ciepła powietrze/woda o wysokiej efektywności energetycznej,
  • 4400 zł na pompę ciepła powietrze/powietrze,
  • 16 000 zł na magazyn energii elektrycznej o minimalnej pojemności 2 kWh,
  • 3000 zł na system zarządzania energią HEMS/EMS,
  • 3500 zł na kolektory słoneczne przeznaczone do podgrzewania wody użytkowej (c.w.u.).
Przeczytaj również:  Idealna temperatura w każdym z pomieszczeń

Zwiększenie budżetu i kontynuacja wsparcia mają na celu dalsze promowanie inwestycji w odnawialne źródła energii oraz zmniejszenie kosztów energii dla gospodarstw domowych w Polsce.

Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 6.0?

Wsparcie w ramach programu Mój Prąd 6.0 mogą otrzymać osoby fizyczne, które nie korzystały wcześniej z innych form dofinansowania instalacji fotowoltaicznej. Inicjatywa rządowa  zaadresowana jest także do osób zainteresowanych inwestycją w fotowoltaikę, niezależnie od statusu materialnego.

Założenia programu wskazują również, że wsparcie obejmie gospodarstwa domowe, które już wcześniej skorzystały z dofinansowania na fotowoltaikę, ale chcą rozszerzyć swoją instalację o magazyn energii.. Dzięki temu program „Mój Prąd 6.0” oferuje kompleksowe wsparcie dla osób, które chcą w pełni wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii.

Jak złożyć wniosek o Mój prąd 6.0?

Aby skorzystać z programu Mój Prąd 6.0, należy złożyć odpowiedni wniosek do właściwego urzędu lub instytucji obsługującej program. Powinien on zawierać dokumentację dotyczącą planowanej instalacji fotowoltaicznej oraz potwierdzenie spełnienia wymagań programu. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu można przystąpić do realizacji inwestycji.

Proces aplikacji został uproszczony w nowej wersji, aby zachęcić więcej osób do skorzystania z oferowanego wsparcia. Wnioski można składać online, co przyspiesza cały proces i ułatwia dostęp do programu dla osób z różnych regionów Polski. Co więcej, na stronie internetowej dostępne są szczegółowe instrukcje oraz wzory dokumentów, które pomagają w poprawnym wypełnieniu wszystkich pism.

Program Mój Prąd 6.0 – o czym musisz pamiętać? 

Mój Prąd 6.0 to inicjatywa, która  otwiera nowe możliwości dla osób zainteresowanych wykorzystaniem energii słonecznej do produkcji elektryczności. Dzięki temu wsparciu finansowemu, coraz więcej osób może decydować się na montaż paneli fotowoltaicznych. Przynosi to korzyści zarówno dla portfela, jak i środowiska naturalnego. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami  programu i sięgnięcia po środki na inwestycje w odnawialne źródła energii!

Podobne artykuły
Be the first to write a review

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany