Przejdź do treści

Regulatory temperatury ogrzewania

Sterowanie ogrzewaniem 

Precyzyjne sterowanie systemem elektrycznego ogrzewania odbywa się za pomocą termostatu  - regulatora temperatury. Umożliwia on utrzymanie nastawionej temperatury powietrza lub podłogi w sposób automatyczny. Każdy obwód stanowi niezależny system grzejny, który możemy indywidualnie dostosować do naszych potrzeb. W przypadku ogrzewania bezpośredniego, mała bezwładność cieplna sprawia, że sterowanie temperaturą podłogi jest proste oraz bardzo precyzyjne. Podczas pobytu domowników w pracy, albo w ciągu nocy obniżanie temperatury umożliwiają programowalne termoregulatory elektroniczne z zegarem, dzięki którym w prosty sposób zaprogramujemy obniżenie temperatury w odpowiednim czasie. Termoregulator z wbudowanym modułem wifi - TERMOFOL TF-Wifi umożliwia zdalne programowanie z poziomu aplikacji w naszym smartphonie. 


Rodzaje termostatów i zastosowanie

Termostat z czujnikiem podłogowym - zalecany jest do sterowania elektrycznym ogrzewaniem podłogowym którego zadaniem jest zapewnienie komfortu ciepłej podłogi - np w łazience. 

Termostat z dwoma czujnikami (powietrznym i podłogowym) - zalecany do ogrzewania gdy jest ono jedynym źródłem ciepła. Termoregulator utrzymuje zadaną temperaturę powietrza ograniczająć temperaturę podłogi. 

Termostat z czujnikiem powietrznym - zalecany do ogrzewania ściennego, sufitowego oraz za pomocą promienników.

Termostat elektroniczny programowalny - polecany do systemów elektrycznego ogrzewanie w celu zapewnienia maksymalnego komfortu termicznego. Programowanie w czasie rzeczywistym zapewnia zadaną temperaturę w czasie, w którym jej wymagamy. Gdy zastosujemy termostat z programatorem, np. TF-H1 lub TF-Wifi uzyskujemy komfortową temperaturę w określonych godzinach. Programowalny termoregulator jest ekonomiczny w użytkowaniu. Termostat załącza ogrzewanie na parę godzin w ciągu dnia, kiedy przebywamy np w salonie a w pozostałym czasie zmniejszamy temperaturę w celu minimalizacji kosztów eksploatacji. Termostaty z programatorem są trochę droższe, ale koszt inwestycji zwraca się szybko, ponieważ tradycyjne termostaty utrzymują temperaturę przez całą dobę.

 

Szukasz niezawodnego sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania w swoim domu? Jedną z najbardziej skutecznych metod w tym zakresie może być inwestycja w elektroniczny regulator temperatury. To urządzenie, które pozwoli łatwo i wygodnie zarządzać temperaturą w całym budynku. Na co zwrócić uwagę wybierając taki termostat elektroniczny? Jak działa regulator temperatury tego rodzaju?

Termostat elektroniczny - jak działa?

Jak sama nazwa wskazuje, rolą termostatu jest utrzymywanie temperatury w danym miejscu na ustawionym wcześniej poziomie. W przypadku elektronicznego termoregulatora, jest to znacznie bardziej precyzyjne, bo w zależności od potrzeb, możesz zaprogramować regulator temperatury na obniżanie lub podwyższenie temperatury w zakresie konkretnych wartości.

Każdy termoregulator jest dodatkowo wyposażony w czujnik, który pozwala na bieżąco monitorować wartości temperatury w danym miejscu. W zależności od tego, podwyższa lub obniża wydajność ogrzewania. Poza tym, modele wyposażone w elektroniczne termoregulatory z zegarem pozwalają na ustawienie konkretnej wartości temperatur o określonej godzinie. Czyli - chcesz mieć ciepło w domu po powrocie z pracy? Nie ma problemu - wystarczy wybrać odpowiednią temperaturę i zaprogramować ją na konkretną godzinę!

Tryby pracy regulatora

Jedną z informacji, które zawsze znajdziemy w danych technicznych termostatów elektronicznych są tryby pracy regulatora. Są one ukryte pod enigmatycznymi nazwami w języku angielskim, na przykład FLOOR, ROOM czy ALL. Jak odczytywać te parametry?

Tryb FLOOR oznacza, że aktywny jest czujnik temperatury podłoża. Taki tryb aktywuje się wtedy, gdy termostat elektroniczny zaprogramowany został z myślą o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym. Gdy uruchomiony jest tryb FLOOR, nieaktywne są pozostałe tryby - na przykład, praca wewnętrznego czujnika temperatury. A o nim – poniżej!

Z kolei tryb ROOM, o którym pokrótce wspomnieliśmy powyżej, oznacza po prostu pracę wewnętrznego czujnika temperatury. Ten kontroluje ciepło w danym pomieszczeniu. Aktywuje się on wtedy, gdy dany termostat używany jest do kontroli temperatury innego niż ogrzewanie podłogowe modułu.

Czym jest tryb ALL? Jest to oznaczenie jednoczesnej pracy dwóch różnych czujników. Wewnętrzny ma za zadanie sprawdzać temperaturę pomieszczenia, natomiast podłogowy steruje temperaturą podłogi. Tryb ALL jest stosowany wtedy, gdy ogrzewanie podłogowe ma być głównym systemem grzewczym pomieszczenia.

Który termostat elektroniczny wybrać?

Jakie rodzaje termostatów dostępne są na rynku? Do jakich konkretnie zastosowań mogą zostać użyte? Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy różnych typów termostatów elektronicznych:

1. Do ciepłej podłogi - idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie wyposażone w czujnik podłogowy. To najlepsza propozycja do sterowania ogrzewaniem podłogowym w łazience lub innych miejscach.

2. Do ogrzewania ściennego - najlepszą propozycją będzie tu zdecydowanie termostat wyposażony w czujnik powietrzny.

3. Do ogrzewania sufitowego - w takim przypadku warto zastosować termostaty elektroniczne z czujnikiem powietrznym.

4. Do ogrzewania za pomocą promienników - kolejna sytuacja, gdy termostat elektroniczny z czujnikiem powietrznym sprawdzi się wręcz doskonale.

Termostat z podwójnym czujnikiem

Warto wspomnieć o termoregulatorach wyposażonych w podwójne czujniki - podłogowy i powietrzny. To rozwiązanie, które polecane jest szczególnie wtedy, gdy takie ogrzewanie jest jedynym źródłem ciepła w domu. W zależności od temperatury panującej w danym miejscu, czujnik zarządza dystrybucją ciepła, utrzymując je na konkretnym poziomie.

Ustawiaj temperaturę telefonem

Czy wiesz o tym, że teraz możesz ustawić temperaturę w swoim domu lub mieszkaniu, nawet wtedy, gdy jesteś w zupełnie innym miejscu? Sprawdź, jakie możliwości daje nasz termoregulator TERMOFOL TF-WIFI!

Już pierwsze spotkanie z tym termostatem robi wrażenie. Cyfrowy wyświetlacz, ze stylowym podświetleniem w kolorze niebieskim idealnie komponować się będzie z każdym wnętrzem. Dotykowy panel sterowania jest bardzo łatwy i intuicyjny w obsłudze.

W jaki sposób rozpocząć sterowanie ogrzewaniem za pomocą telefonu? To proste! Wystarczy, że połączysz termoregulator z routerem WIFI w swoim domu. Kolejnym krokiem jest instalacja aplikacji do zarządzania termoregulatorami.

Co ważne, za pomocą jednego telefonu możesz bez problemu sterować dowolną ilością termostatów. A jeżeli chcesz, by inni domownicy również mogli sobie zdalnie ustawiać dokładnie taką temperaturę jakiej potrzebują, to mamy kolejną, dobrą wiadomość - aplikację można zainstalować w kilku urządzeniach mobilnych jednocześnie.

Termoregulator - w ilu pomieszczeniach działa?

W ramach tej aplikacji możliwe jest zarządzanie dowolną ilością pomieszczeń. Dodatkowo, dla każdego z nich możesz stworzyć indywidualną nazwę, co pomoże Ci w ich późniejszym rozpoznaniu przy okazji ustawiania temperatury. Możesz też dodać zdjęcia konkretnych pomieszczeń czy też wybrane tło. Wygodne, prawda?

Programowalny regulator temperatury - dlaczego warto?

Posiadanie termostatu, który umożliwi ustawienie wybranej temperatury o konkretnej porze dnia, jest bardzo wygodne. Wyobraź sobie, że budzisz się w mroźny, zimowy poranek, a w Twoim domu panuje przyjemne ciepło. Albo wracasz w gorące letnie popołudnie i przebywanie w domu daje Ci miłe poczucie ukojenia od upału. Nie ma co ukrywać - programowanie temperatury to przede wszystkim wygoda.

Warto jednak pamiętać, że inwestycja w elektronikę sterującą ciepłem może przynieść również wymierne korzyści finansowe. Nie musisz już martwić się o wysokie rachunki za ogrzewanie, które tak denerwowały Cię choćby wtedy, gdy musiałeś przez cały dzień trzymać włączone kaloryfery, choć nikogo nie było w domu.

Mając taki termoregulator szybko i łatwo zaprogramujesz temperaturę dokładnie taką, jaka jest Ci potrzebna. Kiedy tylko chcesz. To naprawdę spore oszczędności na rachunkach. Elektronicznie regulatory temperatury szybko i sprawnie ustawią odpowiednią wartość ciepła dla Ciebie.

Sterownik temperatury - jak możesz go zaprogramować?

To proste. Wystarczą zaledwie dwa kliknięcia! A sterowniki z reguły umożliwiają ustawienie temperatury w jednym z takich systemów:

  * 5+2

  * 6+1

Co to oznacza? Dni tygodnia. W wariancie pierwszym - stała temperatura przez 5 dni roboczych + inna w ciągu dwóch dni weekendu. Analogicznie w wariancie drugim, tylko przez 6 dni jedna temperatura, a w siódmym inna.

  Polska - GRUPA TERMOFOL

  Termo-Fol Sp. z o.o.

  Zakopiańska 159
  30-435 Kraków
  tel. +48 12 376 86 00,
  email: biuro@termofol.pl