ZEWNĘTRZNE MATY GRZEWCZE TF-OHMAT

Mata grzewcza do podjazdów TF-OHMAT

Maty grzewcze TF-OHMAT do zastosowania zewnętrznego tworzą inteligentny system przeciwoblodzeniowy. Przeznaczone są do podgrzewania chodników i podjazdów w celu ochrony przed śniegiem i lodem. Dobrze dobrane maty grzejne to definitywny koniec z zimowym odśnieżaniem oraz bezpieczeństwo dzięki suchej nawierzchni. Zasilane są napięciem 230V, montowane zaś bezpośrednio pod nawierzchnią z kostki brukowej, płyty chodnikowej lub wylewki betonowej. Matę rozkłada się równolegle do osi podjazdu na całej jego szerokości lub w miejscach śladów kół pojazdów.

Mata składa się z dwużyłowego kabla grzejnego ekranowanego oplotem z ocynowanego drutu miedzianego, mocowanego na taśmach z tworzywa sztucznego oraz jednego przewodu zasilającego z żyłą uziemiającą. Zewnętrzna powłoka kabla grzejnego posiada dodatkowe zabezpieczenia przed zniszczeniem na połączeniach elektrycznych.

Stosuje się je pod:

  • kostką brukową,
  • płytami chodnikowymi,
  • wylewką betonową,
  • asfaltem.

Maty grzejne TF-OHMAT w zależności od rodzaju nawierzchni montuje się:

  • bezpośrednio w betonie (w przypadku wylewki betonowej),
  • w warstwie piasku bądź suchego betonu (w przypadku nawierzchni z kostki brukowej, asfaltu lub płyt chodnikowych.

Dostępne w sprzedaży są długości: od 2 metrów do 32m. Moc maty to 300W/m2. Długość maty grzewczej należy dobrać do wymiarów powierzchni ogrzewanej. Kształt maty możemy korygować poprzez nacinanie taśm montażowych. Czynność tą należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić przewodu. Dzięki naciętej taśmie, matę możemy obracać w odpowiednim kierunku. System grzewczy składający się z mat grzewczych TF-OHMAT powinien zawierać regulator. Dzięki temu, że regulator zawiera czujnik temperatury i wilgotności ma możliwość „rozpoznawania” warunków atmosferycznych. Skutkuje to uruchamianiem systemu grzewczego tylko wtedy, gdy jest to konieczne, czyli podczas opadów śniegu i marznącego deszczu

SPECYFIKACJA MAT DO PODGRZEWANIA PODJAZDÓW

Model
Powierzchnia
[m2]
Długość
[m]
Średnica
[mm]
Moc [W/m2]
Moc maty [W]
Napięcie pracy [V]
TF-OHMAT/300/300/1.0
1
2
6.0-6.5mm
300
300
AC230V
TF-OHMAT/300/450/1.5
1.5
3
6.0-6.5mm
300
450
AC230V
TF-OHMAT/300/600/2.0
2
4
6.0-6.5mm
300
600
AC230V
TF-OHMAT/300/900/3.0
3
6
6.0-6.5mm
300
900
AC230V
TF-OHMAT/300/1200/4.0
4
8
6.0-6.5mm
300
1200
AC230V
TF-OHMAT/300/1500/5.0
5
10
6.0-6.5mm
300
1500
AC230V
TF-OHMAT/300/1800/6.0
6
12
6.0-6.5mm
300
1800
AC230V
TF-OHMAT/300/2100/7.0
7
14
6.0-6.5mm
300
2100
AC230V
TF-OHMAT/300/2400/8.0
8
16
6.0-6.5mm
300
2400
AC230V
TF-OHMAT/300/3000/10.0
10
20
6.0-6.5mm
300
3000
AC230V
TF-OHMAT/300/3600/12.0
12
24
6.0-6.5mm
300
3600
AC230V
TF-OHMAT/300/4200/14.0
14
28
6.0-6.5mm
300
4200
AC230V
TF-OHMAT/300/4800/16.0
16
32
6.0-6.5mm
300
4800
AC230V

W ofercie firmy Termofol występują 3 regulatory dedykowane do sterowania matami grzewczymi TF-OHMAT: 

  1. Regulator Termofol TF-M1, którego obciążalność wynosi 16 A. Całkowita moc zamontowanych przewodów grzewczych nie może przekraczać 3,6 kW. Przedstawiony regulator w zestawie zawiera czujnik temperatury i wilgoci z tuleją montażową.
  2. Regulator Termofol TF-M2, którego obciążalność wynosi 3x 16 A. Wykorzystywany jest w dużych instalacjach. Przedstawiony regulator zawiera czujnik temperatury i wilgoci z tuleją montażową. Istnieje możliwość podłączenia do sterownika drugiego czujnika temperatury i wilgoci. Dzięki temu istnieje możliwość kontroli i ochrony przeciwoblodzeniowej dwóch obszarów.
  3. Regulator Termofol TF-M3, którego obciążalność wynosi 2x 16A. Wykorzystywany jest w dużych instalacjach. Przedstawiony regulator daje możliwość zdalnego sterowania systemem grzewczym przy użyciu przeglądarki internetowej. Ponadto urządzenie informuje o stanie pracy oraz o błędach. Istnieje możliwość podłączenia do sterownika drugiego czujnika temperatury i wilgoci. Dzięki temu istnieje możliwość kontroli i ochrony przeciwoblodzeniowej dwóch obszarów.

Rozłożenie maty grzewczej należy rozpocząć od strony przewodu zasilającego, pamiętając o tym, że przewód zasilający musi „dosięgnąć” do tablicy zasilającej. W przypadku niewystarczającej długości kabla zasilającego, dopuszczalne jest jego przedłużenie za pomocą mufy termokurczliwej, powodującej szczelne połączenie.

Montaż można wykonać w warstwie piasku, na którą w dalszym etapie prac zostanie ułożona kostka brukowa, płyty betonowe lub asfalt, lub bezpośrednio w betonie. Instalacja elektryczna zasilająca przewód grzejny powinna być wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy o czułości mniejszej bądź równej 30 mA.

Firma TERMOFOL udziela 10 lat gwarancji (od daty zakupu) na kable grzewcze TF-OHMAT.

Kup zewnętrzne maty grzewcze TERMOFOL OHMAT w oficjalnym sklepie TERMOFOL:

FAQ – Mata grzewcza na schody zewnętrzne

Dążenie do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców doprowadziło do rozprzestrzenienia idei ogrzewania podłogowego również na teren zewnętrzny. Elektryczna mata grzewcza na schody zewnętrzne pomaga przy usuwaniu oblodzenia z newralgicznych miejsc na posesji, gdzie zachodzi największe ryzyko upadku. Maty grzewcze na schody lub podjazdy świetnie sprawdzają się w polskim klimacie. Częste przejścia temperatur przez zero powodują naprzemienne rozmarzanie i zamarzanie nagromadzonej wody, tworzącej trudną do zauważenia, lodową powłokę. 

Systemy podgrzewania schodów zewnętrznych składają się z wydajnych mat instalowanych pod wylewką i podłączonych do termostatu. Urządzenia wchodzące w skład instalacji przeciwoblodzeniowej funkcjonują w sposób automatyczny. Pozyskują dane z czujników i dostosowują parametry pracy do warunków panujących na zewnątrz. Podgrzewanie schodów zewnętrznych jest skuteczną metodą na rzecz poprawy komfortu i bezpieczeństwa właścicieli domów jednorodzinnych lub budynków firmowych.

W sklepie Termofol znajdziesz maty grzewcze zewnętrzne o uniwersalnym przeznaczeniu. Tego typu produkty doskonale sprawdzają się w dziedzinie ochrony przeciwoblodzeniowej na schodach zewnętrznych. Mata grzewcza na zewnątrz zapewnia również bezpieczeństwo na chodnikach i podjazdach. Szczególnie przydatna okazuje się dla wjazdów garażowych o różnym stopniu nachylenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mata grzejna zewnętrzna znalazła się na połaci dachowej. Zastosowanie mat grzewczych zewnętrznych na dachach ogranicza obciążenia konstrukcji będące wynikiem zalegającego śniegu.

Podgrzewane schody zewnętrzne i drogi dojazdowe do garażu wykorzystują specjalistyczne maty grzejne zewnętrzne, umieszczone pod powierzchnią betonowej wylewki lub pod samą kostką brukową. Mata grzewcza zewnętrzna pracuje pod napięciem 230V lub 400V, w zależności od rozległości obszaru i zapotrzebowania na energię. Podgrzewanie podjazdu okazuje się tutaj znacznie bardziej wymagające niż ochrona przeciwoblodzeniowa na schodach. Zasada działania mat grzejnych zewnętrznych pozostaje taka sama w obydwu przypadkach. Kable grzejne rozgrzewają się pod kontrolą termostatu, a następnie przekazują wytworzone ciepło na powierzchnię. 

Dzięki podgrzewanym schodom i podjazdom, właściciel nieruchomości otrzymuje pełne zabezpieczenie przed zalegającym śniegiem i tworzącym się lodem. Bezobsługowe działanie maty grzewczej zewnętrznej czyni z niej urządzenie gwarantujące ponadprzeciętny komfort dla użytkownika. Maty grzewcze zewnętrzne warto zaplanować już w momencie opracowywania projektu nowego budynku. Istnieje oczywiście możliwość montażu podgrzewania schodów i podjazdów w późniejszym okresie, jednak zawsze wiąże się ona z koniecznością zdjęcia wierzchniej warstwy nawierzchni.

Mata grzewcza na schody zewnętrzne pociąga za sobą koszty związane z zakupem podzespołów, montażem, oraz zużyciem prądu w całym cyklu życia instalacji. Montaż okablowania umieszczonego w siatce należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami SEP. Koszt zakupu wydajnego termostatu mieści się w zakresie kwotowym od 1000 do 2000 złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć czujniki temperatury i wilgoci, pomagające w automatyzacji procesu ogrzewania w odniesieniu do aktualnych warunków pogodowych. Musimy również zaopatrzyć się w maty grzewcze zewnętrzne. Na podstawie danych statystycznych można stwierdzić, że cena całkowita instalacji obejmującej podgrzewanie kostki brukowej i schodów plasuje się w granicach 200-400 złotych za metr kwadratowy. 

Należy pamiętać, że podgrzewanie podjazdu do garażu nie działa w trybie ciągłym. Regulator natychmiast wyłącza funkcje podgrzewania w momencie osiągnięcia oczekiwanego rezultatu na powierzchni (informację tę przekazują czujniki). Dlatego sam koszt eksploatacji w całym sezonie zimowym prezentuje się dość atrakcyjnie. Kwota 300-400 zł (w ujęciu rocznym) za energię powinna w zupełności wystarczyć na zapewnienie ochrony przed oblodzeniem dla standardowego domu jednorodzinnego. W porównaniu z potencjalnymi konsekwencjami finansowymi uszczerbku na zdrowiu i mieniu dla osób nieposiadających takiej instalacji, podana tu kwota ma wymiar symboliczny.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje mat grzewczych zewnętrznych zasilających podgrzewane schody – stałooporowe i samoregulujące. W wersji stałooporowej mamy do czynienia ze stałym rozkładem mocy grzewczej niezależnie od lokalizacji. Stałooporowe maty grzewcze na podjazdy i schody są znacznie tańsze od swoich samoregulujących się odpowiedników. Niska cena zakupu przekłada się jednak na zwiększony koszt eksploatacji z tytułu miejscowych strat energii. Schody i podjazdy nie zamarzają równomiernie. Szybko może się okazać, że w jednym miejscu zjawisko zamarzania w ogóle nie wystąpiło, a już kilka metrów dalej podjazd pokrywa kilkumilimetrowa warstwa lodu, wymagająca zwiększonej mocy grzewczej w celu roztopienia. 

Samoregulująca mata grzewcza na schody zewnętrzne analizuje parametry wilgotności i temperatury otoczenia, a następnie wyznacza różną moc grzewczą na poszczególnych odcinkach instalacji. Samoregulujące maty grzewcze zewnętrzne zapewniają tym samym korzystny bilans energetyczny i ograniczają straty prądu w miejscach, które nie wymagają maksymalnej mocy grzewczej.

Metody układania mat grzewczych na podjazdy balansują pomiędzy maksymalizacją komfortu a redukcją kosztów eksploatacyjnych. Podgrzewanie podjazdu można poprowadzić na całej wybrukowanej powierzchni drogi dojazdowej, lub wyłącznie w miejscach styku opon z nawierzchnią. To drugie rozwiązanie pozwala wygenerować znaczne oszczędności na materiałach i późniejszych opłatach za energię. Należy przy tym pamiętać o odpowiednim przygotowaniu terenu przed ułożeniem maty grzewczej zewnętrznej. Podstawą efektywnego działania systemu staje się niwelacja wszelkich nierówności i usunięcie ostrych elementów, jakie często wystają z gleby. 

W przeciwieństwie do luźnych przewodów grzejnych, mata grzewcza zewnętrzna daje się układać bezpośrednio pod kostką brukową. Instalację systemu podgrzewania na całej powierzchni podjazdu zalecamy w przypadku dróg dojazdowych, których szerokość umożliwia wykonywanie manewrów skrętu lub zawracania. Powierzchnia wolna od lodu zapewni oczekiwane bezpieczeństwo dla ludzi i sprzętu.

Instalację podgrzewania drogi dojazdowej na prywatnej posesji najlepiej zaplanować już podczas projektowania wstępnych założeń architektonicznych. Inwestorzy muszą podjąć decyzję co do rodzaju okablowania, o czym wspomnieliśmy w jednym z poprzednich pytań. Pierwszym etapem na drodze do selekcji właściwego produktu będzie dobór mocy zewnętrznej maty grzewczej w przeliczeniu na każdy metr kwadratowy powierzchni. Dla większości zastosowań, optymalna wartość mocy wyrażonej w Watach wynosi 300 W/m2. 

Pamiętajmy, aby moc instalacji podgrzewania podjazdu do garażu uzależnić od warunków atmosferycznych panujących na danym regionie. Maty grzewcze na podjazdy w ofercie sklepu Termofol występują w rozmaitych wersjach rozmiarowych, dzięki czemu bez problemu znajdziesz rozwiązanie odpowiadające Twoim indywidualnym potrzebom.

Systemy umożliwiające skuteczne podgrzewanie schodów zewnętrznych integrują w sobie regulatory i czujniki. Te dwa komponenty instalacji odpowiadają za kontrolę pracy urządzenia grzewczego w odniesieniu do aktualnych warunków atmosferycznych. Dlatego sterowanie instalacją ma charakter bezobsługowy. Oczywiście użytkownik ma możliwość weryfikacji parametrów działania systemu. Monitoring odbywa się za pośrednictwem dedykowanego sterownika. Producent Termofol dostarcza kompletnych systemów pod podgrzewanie kostki brukowej i schodów zewnętrznych. Nasze produkty zapewniają całkowitą swobodę przy ustalaniu granicznych wartości temperatury i wilgotności, poniżej których uruchamiają się maty grzewcze na podjazdy.

Do podgrzewania podjazdów na posesji świetnie sprawdzi się mata TF-OHMAT, będąca kluczowym elementem inteligentnego systemu przeciwoblodzeniowego. Mata grzejna zewnętrzna TF-OHMAT umożliwia montaż bezpośrednio pod wylewką betonową lub kostką brukową. Kabel grzejny to autorska konstrukcja Termofol, wyposażona w wytrzymałą powłokę zewnętrzną. Jej zadania skupiają się na ochronie połączeń elektrycznych przed przypadkowym uszkodzeniem.

Podczas montażu instalacji podgrzewania podjazdu należy zapewnić niezakłócony odpływ wody pośniegowej. W niektórych przypadkach warto pomyśleć o budowie liniowego odpływu z funkcją podgrzewania. Dla dróg dojazdowych o szerokości nieprzekraczającej 3 metrów, wystarczające okazuje się boczne nachylenie nawierzchni podjazdu do zewnątrz, celem odprowadzenia wody na trawnik.

W ofercie sklepu Termofol otrzymujesz dostęp do mat grzewczych zewnętrznych w pełnej gamie rozmiarowej. Oferujemy maty grzewcze na zewnątrz występujące w odcinkach od 2 metrów do 32 metrów długości. Maty Termofol umożliwiają regulowanie kształtu poprzez docinanie siatki mocującej (nigdy nie wolno przecinać kabli grzewczych!). Mata grzewcza na zewnątrz TF-OHMAT to produkt przystosowany do najcięższych warunków pracy, gwarantujący wieloletnią przydatność do użycia.

Mata grzewcza na schody zewnętrzne lub podjazd garażowy gwarantuje nie tylko oszczędność czasu marnowanego na odśnieżanie. Najważniejsze korzyści skupiają się na poprawie bezpieczeństwa – poranne wstawanie do pracy w zimie nie musi już wiązać się z balansowaniem na granicy upadku, który dla osób starszych, osób niepełnosprawnych i dzieci mógłby okazać się katastrofalny w skutkach. Podgrzewane schody wcale nie wiążą się ze wzmożonymi wydatkami na energię. Firma Termofol przygotowała maty grzewcze zewnętrzne o doskonałych parametrach w zakresie energooszczędności. Zachęcamy do kontaktu z ekspertami firmy Termofol. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie, idealnie wpisujące się w uwarunkowania na danej posesji.

Zobacz pozostałe elementy systemu grzewczego TERMOFOL: