ogrzewanie-oporowe-folia-grzewcza-termofol (1)

Co to jest ogrzewanie oporowe? Gdzie się je stosuje?

Termin ogrzewanie oporowe pojawia się coraz częściej w artykułach na temat systemów grzewczych. Pojęcie to nie jest szeroko znane, dlatego w naszym tekście wyjaśniamy pokrótce co to jest ogrzewanie oporowe, które systemy grzewcze wykorzystują do zjawisko i czy jest to dobry sposób na dostarczanie ciepła do naszych domów.

Ogrzewanie oporowe polega na wykorzystaniu przepływu prądu elektrycznego przez materiał o wysokim oporze elektrycznym. Systemy oparte na tym zjawisku są jest szeroko stosowane w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych.

Co to jest ogrzewanie oporowe?

W skrócie jest to każdy system grzewczy, który do działania wykorzystuje prąd elektryczny. Jednym z rodzajów ogrzewania oporowego są więc folie i maty na podczerwień oraz kable grzewcze. Także promienniki podczerwieni i grzejniki elektryczne, a nawet popularne „farelki” są rodzajem ogrzewania oporowego. Mimo tego, że co do zasady działania wszystkie wymienione urządzenia są takie same, to ich wydajność różni się od siebie. Skąd ta różnica? Odpowiedź tkwi w zasadzie działania.

Jak działa ogrzewanie oporowe?

W systemie ogrzewania oporowego źródło prądu elektrycznego dostarcza energię do przewodnika. W przypadku systemów grzewczych Termofol jest to ultracienka matryca węglowa nadrukowana na folię ochronną PET. Jedną z jej właściwości jest wysoki opór elektryczny, który sprawia, że matryca nagrzewa się i emituje fale podczerwieni. Z kolei one nagrzewają cząsteczki wody w powietrzu oraz wszystkie obiekty, na które trafiają. Dokładnie takiego samego zjawiska doświadczamy codziennie, gdy ogrzewają nas promienie słoneczne.

Warto tutaj zaznaczyć, że światło słoneczne, które widzimy w rzeczywistości nas nie ogrzewa. To podczerwień, która dociera do Ziemi nas ogrzewa. Dlatego folie grzewcze na podczerwień to najbardziej naturalny sposób na dostarczanie ciepła do naszych domów.

Przeczytaj również:  Pożar instalacji fotowoltaicznej - jak zminimalizować jego ryzyko?

Co to jest ten opór elektryczny?

Jak to się dzieje, że prąd napotyka na swojej drodze matrycę węglową zamienia się na podczerwień? Wynika to z jej niezwykłej właściwości. Przechodzący przez matrycę prąd napotyka na jej opór, w wyniku którego powstaje tarcie, które zamienia się w promieniowanie podczerwone. Podobnie jest w przypadku dynama w rowerze. Napotyka ono na opór opony i wówczas powstaje siła tarcia, która sprawia, że powstaje prąd.

Wrażenie ciepła w ogrzewaniu podczerwienią

W zasadzie, to jest to temat na osobny artykuł. Pokrótce można wyjaśnić, że folie i maty grzewcze nie ogrzewają powietrza. W zamian dostarczają ciepło do każdego mebla i każdej osoby, którą napotkają fole podczerwieni. Stąd wrażenie cieplne przy ogrzewaniu na podczerwień jest zupełnie inne niż w przypadku klasycznych systemów grzewczych. Można się o tym przekonać na własnej skórze. W jaki sposób?

Ogrzewanie na podczerwień, to jedyny system grzewczy, którego instalacja nie oznacza remontu w całym domu. Można zdecydować zamontowanie folii na podczerwień wyłącznie w jednym pomieszczeniu. To jednak nie wszystkie możliwości. Nie chcesz ściągać podłogi nawet w jednym pokoju? W naszym sklepie internetowym możesz kupić jeden z wielu dostępnych grzejników na podczerwień i zamontować go na ścianie. Jest to najtańszy sposób, żeby przekonać się na własnej skórze jak działa ogrzewanie na podczerwień.

Rodzaje ogrzewania oporowego

Na rynku jest dostępnych bardzo dużo urządzeń grzewczych, które działają w oparciu o zjawisko oporu elektrycznego. Od najzwyklejszych „farelek” przez promienniki podczerwieni aż po wspomniane folie na podczerwień. W ofercie firmy Termofol są dostępne także promienniki podczerwieni, które także wykorzystują omawiane zjawisko. Ich zasada działania jest jednak nieco inna, ale to temat na osobny artykuł.

Zalety ogrzewania oporowego

Pisząc o zaletach trzeba zacząć od podstawowej sprawy, którą jest termoizolacja. Bez odpowiedniego ocieplenia budynku nawet najbardziej wydajny i nowoczesny system grzewczy nie będzie działał efektywnie. Warto to mieć na uwadze przy wyborze ogrzewania.

Przeczytaj również:  Jak ogrzać ogród zimowy?

Podstawową zaletą ogrzewania oporowego jest brak obsługi. Elektryczne urządzenia grzewcze nie wymagają przeglądów instalacji, czyszczenia kominów czy kontroli spalin. Tym samym nie generują dodatkowych kosztów jak w przypadku klasycznych systemów.

Ogrzewanie elektryczne nie wymaga także serwisu. Na przykład folie grzewcze na podczerwień nie mają żadnych elementów mechanicznych więc w zasadzie, to nie ma się w nich co psuć. To spora zaleta względem pozostałych systemów. Daje więc spokój ducha, ponieważ nie wymaga w zasadzie żadnych interwencji ze strony użytkownika.

Wady

Ogrzewanie oporowe ma jednak kilka wad. Największą jest brak możliwości przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Problem ten można jednak rozwiązać na wiele opłacalnych sposób. Nawet zainstalowanie zwykłego bojlera po przeliczeniu kosztów jest opłacalne – przy odpowiednim gospodarowaniu c.w.u.

Ogrzewanie oporowe jest też bardzo wrażliwe na wszelkie nieszczelności w strukturze budynku. Stąd decydując się na folie na podczerwień trzeba mieć to na uwadze. Na szczęście i tego problemu można się pozbyć w miarę prosty aczkolwiek nieco czasochłonny sposób. Rozwiązaniem jest termomodernizacja, która nie tylko poprawi komfort grzewczy mieszkańców, ale wpłynie na obniżenie rachunków za ciepło.

Na koniec

Ogrzewanie oporowe choć dzisiaj nadal może być uznawane za „zło”, ponieważ zużywa prąd. Przy odpowiednim przygotowaniu swojego domu, może stanowić podstawowe i opłacalne źródło ciepła. Same folie grzewcze na podczerwień mogą być również uzupełnieniem systemu grzewczego, ponieważ nie trzeba ich montować w całym domu.

Ogrzewanie oporowe, to system, którego opłacalność w najbliższych latach będzie wzrastać ze względu na nadchodzące przepisy unijne na temat emisji szkodliwych substancji. Trzeba bowiem wiedzieć, że żadne urządzenie działające na zasadzie oporu elektrycznego nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych związków.

Podobne artykuły
Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.