Kalkulator kosztów

Uzupełnij dane dotyczące budynku i sprawdź szacunkowe koszty dotyczące inwestycji w system grzewczy:

Przedstawiona kalkulacja ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Czytaj więcej

Zapotrzebowanie energetyczne domu kalkulator

Analizując wydatki energetyczne standardowego polskiego gospodarstwa domowego, można dojść do wniosku, że nawet 80% kosztów generuje ogrzewanie domu oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Dla porównania zakup energii elektrycznej stanowi ok. 20-30% budżetu. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób poszukuje ekologicznej i zarazem ekonomicznej alternatywy dla systemów grzewczych zasilanych paliwami stałymi, takiej jak np. ogrzewanie na prąd.

Decyzja o wyborze ogrzewania elektrycznego bardzo często idzie w parze z inwestycją w odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne, pozwalające całkowicie uniezależnić się od dostaw prądu z sieci. Jak w precyzyjny sposób obliczyć, ile energii zużyje ogrzewanie podłogowe na prąd w mieszkaniu? Wystarczy wykorzystać nasz kalkulator ogrzewania domu!

Jak obliczyć koszty ogrzewania elektrycznego w mieszkaniu?

Dostępny na tej stronie kalkulator energii elektrycznej pozwala z dużą dokładnością obliczyć roczne koszty zużycia energii elektrycznej potrzebnej do zasilania ogrzewania podłogowego. Co ważne, narzędzie uwzględnia takie czynniki jak powierzchnia użytkowa domu czy klasa energetyczna obiektu, indywidualne dla każdego budynku. Przy dokonywaniu wyliczeń można uwzględnić również programowalny termostat, który dodatkowo podniesie efektywność pracy całego systemu i przyczyni się do zmniejszenia kosztów eksploatacji podłogówki.

Nasz kalkulator ogrzewania pozwala także modyfikować cenę za 1 kWh energii, w zależności od zmieniających się stawek rynkowych, cenników poszczególnych operatorów, czy rodzaju wykorzystywanej taryfy. Dzięki temu proponujemy zdecydowanie najdokładniejszy kalkulator opłat za prąd spośród tego rodzaju narzędzi dostępnych bezpłatnie w internecie.

Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Bardzo istotny czynnik, determinujący koszty ogrzewania elektrycznego w domu, stanowi również klasa energetyczna budynku. To od niej zależy, ile kilowatów energii potrzeba będzie, by ogrzać 1 m2 domu w skali rocznej. Prezentowany kalkulator ogrzewania podłogowego oferuje aż 7 różnych klas. Jak nietrudno się domyślić, dom pozbawiony izolacji termicznej (klasa E), wygeneruje znacznie wyższy koszt ogrzewania niż obiekt bardzo dobrze zaizolowany (klasa A). Zdecydowanie najniższe zapotrzebowanie na energię wykazują z kolei domy pasywne, ze względu na swoją konstrukcję oraz zastosowane rozwiązania, np. wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne koszty eksploatacji

Za przykład do porównania niech posłuży budynek o powierzchni 100 m2. Średnia cena za 1 kWh prądu wynosi 0,6 zł. W zależności od klasy energetycznej domu, łączna moc instalacji grzewczej bez programowalnego termostatu będzie wynosiła odpowiednio:

– 16500 W w przypadku domu bez izolacji (klasa E),

– 10500 W w przypadku domu o średniej izolacji (klasa C),

– 6000 W w przypadku domu o bardzo dobrej izolacji (klasa A).

Przy wyliczaniu dla każdego z powyższych przypadków rocznej opłaty za ogrzewanie domu kalkulator pokazuje odpowiednio kwoty: 9000 zł, 4800 zł oraz 1200 zł. Przy założeniu, że system grzewczy wyposażony zostanie dodatkowo w programowalny termostat, koszty zmaleją odpowiednio do 7200 zł (klasa E), 3840 zł (klasa C) oraz zaledwie 960 zł przy klasie energetycznej A.

Jak działa elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Podczas gdy tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne nagrzewa powietrze, system cieplny na prąd emituje promieniowanie podczerwone, nagrzewające przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne, równomierne ogrzewanie obiektów oraz osób, poprzez uwalnianie energii za pośrednictwem fal elektromagnetycznych. Taka technologia pozwala ograniczyć straty ciepła, powodowane m.in. ulatnianiem się ogrzanego powietrza przez przegrody budynku przy zastosowaniu tradycyjnych grzejników.

Zobacz też: Maty grzewcze

Zalety ogrzewania podłogowego na prąd

Wybór takiego systemu grzewczego ma bardzo wiele zalet. Walory ekonomiczne doskonale ukazuje nasz kalkulator kosztów ogrzewania domu, pozwalający wykluczyć oszczędności, jakie daje podłogówka na prąd w stosunku do tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania. Jednak w przypadku inwestycji w ogrzewanie elektryczne koszty eksploatacji to nie jedyny atut. Do najważniejszych korzyści z wyboru takiego systemu należą:

– możliwość instalacji we wszystkich pomieszczeniach – także kuchni i łazience,

– współpraca z większością stosowanych okładzin podłogowych jak: panele, parkiet, gres, kamień itp.,

– w pełni bezobsługowy, ekologiczny charakter instalacji grzewczej,

– brak grzejników – większa oszczędność miejsca w pomieszczeniach,

– rezygnacja z kotłowni i brak kosztów związanych z jej wyposażeniem,

– możliwość podłączenia do instalacji fotowoltaicznej.

Wybierz przyjazny dla środowiska system grzewczy i sprawdź, jak wiele możesz zaoszczędzić, dzięki inwestycji w nowoczesne źródło ciepła. Wykorzystaj kalkulator ogrzewania elektrycznego i już dziś oblicz dokładny koszt instalacji oraz eksploatacji systemu grzewczego w Twoim domu!