Projekt instalacji
fotowoltaicznej

Jak projektujemy instalacje fotowoltaiczne?

Dowiedz się, jak wygląda proces projektowania instalacji fotowoltaicznej dostosowanej do potrzeb klienta.

TERMOFOL - profesjonalne i kompleksowe projektowanie instalacji fotowoltaicznych

Zarówno wśród osób prywatnych, jak i średnich przedsiębiorców oraz ludzi stojących na czele dużych światowych instytucji zainteresowanie odnawialnym źródłami energii z roku na rok postępuje. Kluczowym elementem jednak, aby fakt ten przekuć na pozytywne rezultaty, jest projektowanie instalacji fotowoltaicznych, które odznaczają się nowoczesnością, wysoką efektywnością i przede wszystkim optymalnym stosunkiem kosztów inwestycji do płynącego z niej zwrotu.

W ramach naszej oferty proponujemy klientom zaawansowany, szczegółowy i spersonalizowany projekt instalacji fotowoltaicznej opracowywany na bazie wieloletniego doświadczenia, rzetelnej wiedzy oraz najnowszych dostępnych na rynku rozwiązań. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co uwzględnia projekt instalacji fotowoltaicznej proponowany przez TERMOFOL, gorąco zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi poniżej informacjami.

Projekt fotowoltaiki - wstępny wywiad

Na samym początku współpracy skupiamy się na zebraniu podstawowych danych związanych ze specyfiką obiektu, w ramach którego docelowo ma zostać zainstalowany system. Informacje te mają kluczowy wpływ na to, jaki kształt przybierze schemat instalacji fotowoltaicznej. Spośród najważniejszych z nich wymienić należy w szczególności:

Krok 1

Lokalizacja nieruchomości klienta

w tym przypadku chodzi nie tylko o sam adres, ale także m.in. o sposób zagospodarowania terenu, sąsiedztwo drzew i innych budynków czy stopień zacienia obszaru działki.

Krok 2

Ilość zużywanej energii elektrycznej

w tym zakresie pod uwagę bierzemy np. miesięczne albo roczne faktury za prąd, liczbę osób na stałe zamieszkujących obiekt oraz szacowany poziom eksploatacji energii z uwzględnieniem odbiorników planowanych do wprowadzenia w przyszłości.

Krok 3

Wielkość powierzchni oraz typ dachu

(lub innego obszaru montażu, na którym ma opierać się projekt budowy instalacji solarnych) - istotne są tutaj wymiar oraz to, czy mamy do czynienia z dachem płaskim, skośnym (jeśli tak, to o jakim kącie nachylenia), czy też z innym obszarem roboczym przeznaczonym pod system wolnostojący,

Krok 4

Typ zastosowanego w obrębie dachu poszycia

tj. czy instalację montować będziemy np. na blachodachówce, dachówce ceramicznej czy na blasze trapezowej.

Programy do projektowania instalacji słonecznych - niezbędne narzędzie, jeśli chodzi o projekt fotowoltaiki

Efektywne przeanalizowanie i przetworzenie dużej liczby danych nie byłoby możliwe, gdyby nie właśnie specjalistyczne programy do projektowania instalacji słonecznych. Za ich pośrednictwem jesteśmy w stanie uwzględnić w powstającym schemacie wszystkie pozyskane od klienta oraz zebrane we własnym zakresie informacje i na ich podstawie przygotować szczegółowe, analityczne oraz graficzne podsumowania oraz odwzorowania planowanej do wdrożenia inwestycji.

Dla klientów przekłada się to np. na możliwość zapoznania się z wizualizacją systemu, natomiast nam programy do projektowania instalacji słonecznych pozwalają wziąć pod uwagę wszystko, co istotne podczas realizowanego przedsięwzięcia, w tym m.in. występujące w dowolnej lokalizacji na świecie wartości zacienienia podczas różnych części roku.

darmowe-ogrzewanie-domu-min

Właściwy projekt instalacji fotowoltaicznej

Dysponując wszystkimi istotnymi informacjami na temat obiektu, któremu dedykowany jest konkretny projekt instalacji fotowoltaicznej, możemy przejść do właściwego etapu przedsięwzięcia. Tym, co uwzględnia projekt instalacji fotowoltaicznej na początku, musi być oczywiście schemat budynku naniesiony do programu komputerowego. Obiekt w pierwszej kolejności trzeba odpowiednio zorientować względem poszczególnych stron świata, a także umieścić na nim wszelkie występujące w rzeczywistości kominy, anteny satelitarne, jaskółki czy inne elementy konstrukcyjne dachu mogące w różnych momentach dnia wywoływać efekt zacienienia.

Następnie projekt budowy instalacji solarnych koncentruje się na określeniu pożądanego pułapu uzyskiwanej przez system mocy. Optymalnie jego wysokość powinna pozwalać na pokrycie całego rocznego zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną, biorąc przy tym pod uwagę potencjalne straty płynące np. z zabrudzeń powierzchni paneli, wahań temperatur, wydajności inwertera czy też zmieniającego się zacienienia.

Przedostatnim etapem, jeśli chodzi o to, co uwzględnia projekt instalacji fotowoltaicznej, jest rozplanowanie lokalizacji konkretnych modułów systemu w obrębie obszaru montażu. Jeden z najistotniejszych podczas tego procesu czynników stanowi kwestia, żeby schemat instalacji fotowoltaicznej został opracowany przy wzięciu pod uwagę tworzących się na połaci dachu stref zacienienia. Na bazie uzyskanych w ten sposób wniosków możliwe są różne decyzje, jak np. to, żeby schemat instalacji fotowoltaicznej został podzielony na więcej niż jedną strefę lub aby projekt fotowoltaiki uwzględniał zastosowanie optymalizatorów mocy wymuszających bardziej intensywną pracę na poziomie pojedynczych paneli PV.

Krokiem, który finalizuje i podsumowuje projektowanie instalacji fotowoltaicznych, jest wyliczenie uzysku generowanego przez system. Jeśli chcesz uzyskać własny, zindywidualizowany projekt budowy instalacji solarnych wykorzystywanych w ramach działalności firmy lub na potrzeby prywatne, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym personelem.