FOLIE
GRZEWCZE
TERMOFOL

Folie grzewcze na podczerwień

Wysokiej klasy produkt, który sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu.

Folie grzewcze na podczerwień

Wysokiej klasy produkt, który sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu.

Zestawy do samodzielnego montażu

Wszystko czego potrzebujesz, znajdziesz w jednym pudełku.

Zestawy do samodzielnego montażu

Wszystko czego potrzebujesz, znajdziesz w jednym pudełku.

FOLIA GRZEWCZA – nowoczesna metoda ogrzewania

Folie grzewcze to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania. Proces emisji ciepła działa na zasadzie promieniowania podczerwonego, dzięki czemu ogrzewanie jest bardziej wydajne. Folia grzejna to w rzeczywistości elastyczny grzejnik. Wykonana jest z wysokiej jakości węgla o konkretnych właściwościach oraz masy aluminiowej. Poszczególne materiały nakładane są warstwowo za pomocą innowacyjnego rozwiązania kojarzonego z drukowaniem. Właśnie te warstwy odpowiadają za emisję promieni podczerwonych.

Bazę folii grzejnej podłogowej stanowi folia PET. Charakteryzuje się sporą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Dodatkowo wykazuje się sporą izolacyjnością i ognioodpornością, dzięki czemu cały system jest bardzo bezpieczny. Folia grzejna zasilana jest za pomocą miedzianej taśmy, która podłączona zostanie do sieci elektrycznej na stałe. Sterowanie tym sposobem ogrzewania odbywa się za pomocą panelu wbudowanego w ścianę.

Czym od tradycyjnego ogrzewania różni się folia grzewcza? Podczerwień nie ogrzewa powietrza, jak ma to miejsce w standardowych konwektorowych systemach. Promienie podczerwone nagrzewają konkretne przedmioty, na które są emitowane. Jeśli umieszczona zostanie folia grzewcza pod panele, wówczas nagrzane zostaną elementy wykończenia podłogi. W związku z tym bardzo zasadna jest także folia grzewcza sufitowa, umieszczana na suficie pod warstwą płyt gipsowych. W odróżnieniu od innych systemów, promienie cieplne w pierwszej kolejności emitowane są w stronę pomieszczenia, a nie unoszą się w górę.

Korzyści ogrzewania folią grzewczą:

Folia grzewcza to elastyczny, cienki grzejnik elektryczny na podczerwień. Oferowana jest w różnych mocach grzewczych oraz szerokościach. Generatorem ciepła i podczerwieni jest mieszanka pasty grafitowej, od jej gęstości i proporcji zależy moc grzewczą.

 • Niewysoki koszt zakupu

  Folie grzejne są tańsze od większości systemów ogrzewania podłogowego i centralnego.

 • Żywotność

  Dobra folia grzewcza jest wytrzymała na uszkodzenia i trwała, co pozwala szacować jej żywotność na sto lat.

 • Minimalne straty ciepła

  Folie grzejne wytwarzają temperaturę w miejscu ogrzewania, dzięki czemu unika się strat ciepła wynikających z przesyłu energii.

 • Całkowita automatyzacja

  Nowoczesna folia grzejna nie wymaga pilnowania zapełnienia zasobnika z paliwem i kontroli temperatury, jak ma to miejsce przy standardowych kotłach.

 • Dokładne ustawienie ogrzewania

  Węglowa folia grzewcza bardzo szybko reaguje na zmianę żądanej temperatury.

 • Brak sieci grzejników

  Folia grzewcza 12V oraz zasilana prądem sieciowym może być montowana w obrębie ścian i podłóg. W związku z tym unika się montażu grzejników będących kłopotem w nowoczesnych aranżacjach.

 • Tania eksploatacja

  Nowoczesne folie grzewcze podłogowe zużywają o połowę mniej prądu, niż tradycyjne maty grzewcze.

 • Brak kotła grzewczego

  Zasilanie sieciowe sprawia, że folie grzewcze na podczerwień nie wymagają kotłowni, pieca CO, a także rozbudowanej sieci grzewczej.

 • Brak standardowych problemów z instalacją

  Stosując folie grzewcze nie musimy się przejmować takimi obowiązkami, jak uzupełnianie wody sieci centralnego ogrzewania czy odpowietrzanie jej.

 • Brak kłopotów z kominem

  Folia grzewcza na podczerwień nie wymaga odprowadzania spalin, więc odchodzą regularne sezonowe przeglądy i czyszczenie komina.

 • Bezpieczeństwo eksploatacji

  Grzewcza folia podłogowa, sufitowa lub ścienna nie spowoduje kłopotów z czadem lub nieprawidłowym odprowadzaniem spalin. Unika się także innych standardowych problemów związanych z kotłami CO, takich jak groźba pożaru czy wybuchu

Specyfikacja

Model
Szer.
Grubość
Moc
m.b
Moc
m2
Długość
w rolce
Waga
rolki
Maksymalna
temperatura
Napięcie
TF-3025T
25cm
0.338mm
55W
220W
150m
19kg
55°C
AC230V
TF-305T
50cm
0.338mm
110W
220W
150m
39kg
55°C
AC230V
TF-310T
100cm
0.338mm
220W
220W
100m
49kg
55°C
AC230V
TF-3025TL
25cm
0.338mm
35W
140W
150m
19kg
42°C
AC230V
TF-305TL
50cm
0.338mm
70W
140W
150m
39kg
42°C
AC230V
TF-310TL
100cm
0.338mm
140W
140W
100m
49kg
42°C
AC230V
TF-3025TT
25cm
0.338mm
20W
80W
150m
19kg
32°C
AC230V
TF-305TT
50cm
0.338mm
40W
80W
150m
39kg
32°C
AC230V
TF-310TT
100cm
0.338mm
80W
80W
100m
49kg
32°C
AC230V
TF-3025TH
25cm
0.338mm
15W
60W
150m
29kg
29 C
AC230V
TF-305TH
50cm
0.338mm
30W
60W
150m
39kg
29°C
AC230V
TF-310TH
100cm
0.338mm
60W
60W
100m
49kg
29°C
AC230V
TF-305ET
50cm
0.338mm
200W
400W
150m
38kg
75°C
AC230V
TF-303DC12V
30cm
0.338mm
67W
220W
150m
23kg
55°C
DC12V

Zastosowanie folii grzewczych w budynkach

Inne zastosowanie folii grzewczej

Niewielka grubość i łatwość zasilania prądem elektrycznym sprawiają, że trudno znaleźć obszar, w którym nie sprawdziłaby się folia grzewcza. Opinie od użytkowników potwierdzają ogromne możliwości, jakie daje to rozwiązanie. Nie potrzeba projektować sieci centralnego ogrzewania i montować kotła grzewczego. Często nawet sieć elektryczna nie jest potrzebna, o czym świadczy zasilana akumulatorem folia grzewcza 12V.

Folia grzewcza na podczerwień może być stosowana jako ogrzewanie wspomagające sieci konwektorowe. Wówczas można umieścić te grzejniki jedynie w wybranych miejscach szczególnie narażonych na wychłodzenie. Ten nowoczesny sposób może stanowić także samodzielne ogrzewanie, jeśli odpowiednio dobrana zostanie folia grzewcza. Cena całkowita takiej instalacji często może być znacznie niższa niż budowa sieci grzewczej i inwestycja w kocioł na paliwo stałe.

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w większości budynków jest folia grzewcza podłogowa. Ten sposób ogrzewania może być wykorzystywany w budynkach mieszkalnych, biurach lub obiektach użytkowych. Folia grzewcza pod panelami sprawi, że będą one ciepłe w dotyku. Umożliwi to poruszanie się po pomieszczeniach boso, ułatwi zabawę z dzieckiem na podłodze i wpłynie na odczuwanie ciepła w całym pomieszczeniu.

Folia grzejna podłogowa dobrze sprawdza się szczególnie w miejscach, gdzie nie ma zabudowy stałej i mamy do dyspozycji obszerną pustą przestrzeń. Jednak nie we wszystkich budynkach istnieją takie warunki. Ciekawym rozwiązaniem jest folia grzewcza sufitowa. Polega ona na umieszczeniu systemu pod stropem sufitu. Instalacja przebiega dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w czasie układania folii grzewczej na podłodze. Warstwa ogrzewana przykrywana jest najczęściej płytami gipsowymi. Osoby sceptyczne mówią o obawach, czy pomieszczenie będzie wystarczająco ciepłe, jeśli na suficie zamontowane zostaną folie grzewcze. Opinie ekspertów i użytkowników potwierdzają jednak, że dzięki promieniom podczerwonym nagrzane zostanie pomieszczenie, a nie dach obiektu.

Jeszcze innym obszarem, wewnątrz mieszkania, w którym mogą zostać zamontowane folie grzewcze na podczerwień, są ściany. Nie trzeba już wyjaśniać, że ten sposób także jest wystarczająco efektywny. Montaż systemów na pionowych częściach konstrukcji niesie ze sobą także określone korzyści. Folia grzewcza może zastąpić niefunkcjonalne grzejniki i stać się niewidocznym ogrzewaniem. Matę można obudować płytami gipsowo-kartonowymi lub płytkami ceramicznymi. W prawidłowym ogrzewaniu nie przeszkodzą także panele czy boazeria ścienna.

Obiekty mieszkalne, biurowe czy użytkowe to nie jedyne miejsca, w których sprawdzą się folie grzewcze. Cena, łatwość montażu i niewielkie wymiary zachęcają użytkowników do szukania nowych zastosowań. Folia grzejna podłogowa może stać się sposobem na ogrzewanie obiektów sakralnych, najczęściej mających zimne posadzki z kamienia. Folie można rozłożyć pod dywanami, klęcznikami, a nawet na ławkach i krzesłach. Dzięki temu ciepło będzie generowane dokładnie w tych miejscach, w których będzie potrzebne.

Folia grzewcza podłogowa często stosowana jest także w przyczepach kempingowych, które nie mają własnego ogrzewania. Może być umieszczana w kamperach, na kempingach lub w altanach czy domkach letniskowych. Nowoczesna folia grzewcza na podczerwień często rozwijana jest także na witrynach sklepowych, gdzie tworzy zaporę i zabezpiecza przed stratami ciepła.

Jak samodzielnie zamontować folię grzewczą? – kompletny zestaw

Montaż folii grzewczej z
podczerwienią można przeprowadzić samodzielnie podczas prac wykończeniowych i
remontowych. Nasza firma ułatwia to zadanie, oferując klientom gotowe zestawy
montażowe. Dzięki zgromadzonym produktom i przejrzystej instrukcji montaż
przebiegnie bez kłopotów. W skład zestawu wchodzą:

 • Folia grzewcza TERMOFOL – produkt najwyższej jakości, który można stosować do ogrzewania  dowolnej przestrzeni,
 • podtynkowa elektryczna puszka montażowa – miejsce do montażu w ścianie, gdzie umieszczony zostanie panel sterowania folią grzejną,
 • peszel ochronny z tworzywa sztucznego – wewnątrz niego umieszcza się przewody przeznaczone do montażu i demontażu czujnika podłogowego,
zestaw-folia-grzewcza-min
 • przewody przeznaczone do zasilania folii grzewczej na podczerwień,
 • taśma do montażu folii grzewczej TERMOFOL,
 • dodatkowe akcesoria – metr, nożyk, przejrzysta instrukcja montażu folii grzewczej na podczerwień oraz karta gwarancyjna.

Warto pamiętać o tym, że folia grzewcza podłogowa nie może być umieszczana w miejscach, gdzie planowana jest stała zabudowa. W takim obszarze należy zaniechać układania, odcinając zbędny odcinek folii. Każde cięcie przeprowadza się po liniach wyznaczonych na folii grzejnej. Do stałej zabudowy nie wlicza się mebli przenośnych i takich, które ustawione na podporach mają prześwit od podłogi o wysokości przynajmniej trzech centymetrów.

Zestawy dostępne są w naszym sklepie internetowym:

Wizualizacja montażu folii grzewczej w systemie bezpośrednim

Wizualizacja montażu ogrzewania podłogowego pod Panele / Deske podłogową:

Kup folie grzewcze w oficjalnym sklepie TERMOFOL:

FAQ

Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę wybierając folie grzewcze na podczerwień, jest ich moc. Folia powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, dla którego w projekcie oblicza się potrzebną jednostkową moc cieplną. Firma TERMOFOL oferuje folie o kilku typach mocy wyrażone w jednostce W/m². Wystarczy wybrać odpowiedni wariant i dopasować go do założeń projektowych. 

Jeśli obiekt nie ma odpowiednich obliczeń, można samodzielnie szacunkowo określić jakiej mocy urządzenia będą potrzebne. Warto pamiętać, że wszystkie folie grzewcze na podczerwień mają taki sam pobór prądu. Różnica polega jedynie na tym, jak szybko pomieszczenie zostanie nagrzane i zapanują w nim komfortowe warunki. W związku z tym warto wybrać folie grzewcze o większej mocy, których efekty pracy będą widoczne bardzo szybko.

Kolejnym krokiem, który czeka nas podczas zakupu, jest określenie ilości folii, jaka będzie potrzebna. Najlepszym rozwiązaniem będzie pokrycie całej podłogi za pomocą folii grzewczej na podczerwień. Można odjąć przestrzeń, która będzie pokryta stałą zabudową, pod którą nie umieszcza się folii. Nie warto szukać pozornych oszczędności i układać folii tylko na fragmencie powierzchni. Może to powodować wolniejsze nagrzewanie się pomieszczenia, co szczególnie będzie doskwierało podczas mrozów.

Ważny aspekt stanowi także wybór odpowiedniego termoregulatora, który przeznaczony będzie do sterowania ogrzewaniem. Montowany jest on na stałe w ścianie, skąd można regulować temperaturą. Podczas zakupów w firmie TERMOFOL można skorzystać z podpowiedzi naszych ekspertów, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego termoregulatora do danej folii grzewczej.

Folia grzejna w przeciwieństwie do klasycznych kabli lub mat grzewczych grzeje całą powierzchnią a nie tylko miejscowo przez przewód o wysokiej temperaturze, dzięki temu możemy zainstalować ją pod każdą nawierzchnią. Folia grzewcza zużywa o 50% mniej energii elektrycznej niż tradycyjna mata grzewcza.

Folie grzewczą instalujemy wyłącznie pod meblami, które posiadają nóżki o wysokości minimum 3cm.  Zabroniona jest instalacja pod zabudową stałą np pod meblami kuchennymi, czy meblościanką.

Folia grzewcza jest produktem bezpiecznym, została ona przebadana przez jednostki badawcze akredytowane przez Komisję Europejską.

Folia grzejna jest systemem samodzielnym, gwarantującym ciepło w przypadku zastosowania jako jedyne źródło ciepła. 

Zużycie energii elektrycznej zależy tylko i wyłącznie od izolacji budynku. Na podstawie danych zawartych w dokumencie którego nazwa to charakterystyka energetyczna budynku możemy określić rzeczywiste koszty eksploatacji.

Zabronione jest łączenie folii o różnych mocach. 

Tak. Dowolnie możesz łączyć różne szerokości folii o tej samej mocy znamionowej (xx/m2).

Gwarancje na folie grzewcze instalowane przez Autoryzowanego Instalatora wynosi 15 lat natomiast w przypadku montażu we własnym zakresie 6 lat. 

Żywotność produktu określona jest na 100 lat.

Dobór folii grzewczej należy wykonać na podstawie danych projektowych.  Jeżeli sam chcesz dobrać produkt to w przypadku dobrze ocieplonych, nowych budynku folia o mocy 80W/m² będzie odpowiednia,średnie ocieplenie – folia o mocy 140W/m² natomiast budynki słabo ocieplone – folia o mocy 220W/m².

Podłoże powinno być suche oraz równe. Na warstwę betonu należy zastosować izolację na której zostanie zainstalowana folia grzewcza. 

Rodzaj systemu grzewczego zależy od materiału, który zostanie użyty do wykończenia podłóg. W przypadku systemu bezpośredniego podłogę możesz wykończyć przy użyciu paneli podłogowych przystosowanych do ogrzewania podłogowego. Jeżeli chcesz zastosować podłogi klejone, musisz wybrać system akumulacyjny, a po wyschnięciu wylewki wykonać wykończenie podłóg. 

Montaż przez Autoryzowanego Instalatora to gwarancja poprawnie wykonanego systemu oraz dłuższa gwarancja producenta – 15 lat. Autoryzowany instalator przechodzi doroczne szkolenia i potrafi odpowiednio dobrać i zainstalować nasze produkty. 

Zamówienia realizowane są w 48h od złożenia. Zostaniesz poinformowany o statusie Twojego zamówienia drogą mailową oraz sms przez nasz dział logistyki. 

Folia grzewcza na podczerwień, bądź inaczej folia grzejna to wysokiej klasy produkt, który sprawdzi się niemal w każdym przypadku. Idealnie nadaje się, jako ogrzewanie powierzchniowe ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania podłogowego, sufitowego oraz ściennego. Można śmiało stwierdzić, że jakość wykonania w połączeniu z szeroką funkcjonalnością sprawia, iż jest ona niezastąpiona w swojej dziedzinie.

Folia grzejna działa w oparciu o opór elektryczny węgla. Folia grzewcza na podczerwień składa się ze staranie wyselekcjonowanego węgla oraz pasty aluminiowej nanoszonych za pomocą nowoczesnej technologii (techniki drukarskiej) na folię PET. Materiał ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi oraz ognioodpornymi. Folia PET została zabezpieczona ze specjalną folią LAMINEX. Elektroda z taśmy miedzianej pełni rolę przewodnika prądu elektrycznego natomiast srebrna taśma jest zabezpieczeniem przed iskrzeniem.

Ciepło generowane jest za pomocą oporu elektrycznego na specjalnych, grafitowych pasach grzewczych. Moc grzewcza zależna jest od odległości pomiędzy wspomnianymi już pasami, szerokości, a także ilości użytego grafitu. Folie grzewcze o stosunkowo niskiej mocy doskonale sprawdzą się w przypadku ogrzewania alternatywnego (komfort ciepłej podłogi), zaś o wyższej jako podstawowy system grzewczy.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo wiele różnorodnych modeli folii grzejnych, różniących się od siebie przede wszystkim mocą – od 80 W/m² nawet do 400 W/m².

Słabsze rozwiązania, chociaż doskonale pokrywają zapotrzebowanie na moc cieplną, cechują się stosunkowo znacznym opóźnieniem czasowym (dłuższy czas oczekiwania na uzyskanie zadanych parametrów).

Osobiście polecamy Państwu mocniejsze folie grzewcze (od 140 W/m²) w przypadku, których opóźnienie czasowe jest niewielkie, co przekłada się na maksymalny komfort termiczny w pomieszczeniu.

UWAGA: Niezależnie od mocy cieplnej, zapotrzebowanie na energię jest takie samo. Różnica polega wyłącznie na czasie nagrzewania a zużycie energii elektrycznej jest takie same! Ogrzewanie podłogowe za pomocą folii o wyższej mocy szybciej uzyskuje zadaną temperaturę a o niższej mocy potrzebuje więcej czasu aby doprowadzić warstwę wierzchnią do odpowiedniej temperatury.

Prędkość wzrostu temperatury zależy także od wielkości pokrycia powierzchni grzewczej – im większy procent pokrycia podłogi, tym czas oczekiwania na osiągniecie zadanej temperatury będzie krótszy. Komfort użytkowania folii grzejnej w systemie ogrzewania płaszczyznowego zależny jest w dużej mierze od elektronicznego regulatora temperatury. W naszej ofercie znajdziecie Państwo zarówno modele standardowe – z funkcją nastawy temperatury oraz prostym systemem bezpieczeństwa, jak i zaawansowane technologicznie modele – z wyświetlaczem dotykowym, szerokim trybem personalizacji praz współpracujące z układami zdalnego sterowania. W przypadku produktów rozbudowanych użytkownik zyskuje możliwość wyboru najefektywniejszego systemu sterowania, idealnie dopasowanego do jego potrzeb.

UWAGA: Przed zakupem foli grzewczej zapytaj o Europejskie badania oraz sprawdź zabezpieczenia folii grzewczej!

Słabsze rozwiązania, chociaż doskonale pokrywają zapotrzebowanie na moc cieplną, cechują się stosunkowo znacznym opóźnieniem czasowym (dłuższy czas oczekiwania na uzyskanie zadanych parametrów).

Dobór i instalacja folii w systemach ogrzewania płaszczyznowego należy do nieskomplikowanych i prawie bezinwazyjnych. Istnieje jednak kilka kluczowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, zarówno podczas projektowania jak i wykonywania instalacji. Podstawowym błędem, jaki można spotkać podczas tworzenia projektu systemu folii grzejnych, jest zastosowanie modelu o zbyt niskiej mocy jednostkowej. Wynikać to może z nie – właściwie oszacowanego zapotrzebowania na moc grzewczą. Oprócz oczywistego niedogrzania pomieszczeń, czas, po jakim wartość temperatury osiągnie poziom zadany (lub zbliżony), będzie dłuższy niż w prawidłowo zwymiarowanej instalacji.

Zastosowanie termoregulatora posiadającego styk o zbyt małej mocy (pod względem obsługiwanej mocy) może spowodować uszkodzeniem elementów wykonawczych co skutkuje awarią systemu grzewczego – brakiem ogrzewania. Zainstalowana folia grzewcza nie powinna przekraczać 80% dopuszczalnej mocy termoregulatora.

Ogrzewanie ścienne gwarantuje równomierny rozkład temperatury na całej wysokości pomieszczenia. Charakteryzuje się ono brakiem cyrkulacji powietrza ze względu na oddawanie ciepła do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Elementem wykończenia ścian są płyty kartonowo – gipsowe bez jak i z wykończeniem, płyty laminowane, panele ścienne.

Ogrzewanie sufitowe montujemy tam gdzie nie jest możliwe ogrzewanie podłogowe lub ścienne ze względu na brak wolnej powierzchni np. duża ilość zabudowanej podłogi, gruby dywan lub zabudowana ściana.

W naszej ofercie posiadamy Folię Grzewczą o mocy 400W/m2 którą można wykorzystać do stworzenia własnego grzejnika. Montując folie grzewczą pod płytę kartonowo-gipsową, lub kamień naturalny otrzymamy grzejnik o niskim zużyciu energii elektrycznej, dużej sprawności a dzięki zastosowaniu termoregulatora będziemy mieli pełną kontrole temperatury pracy oraz nasz grzejnik będzie zużywał około 30% mniej energii elektrycznej w stosunku do mocy.

Zastosowanie folii grzejnej pod lustro gwarantuje brak możliwości zaparowania lustra a dodatkowo nasze lustro zamieni się w grzejnik.

Folia zasilana prądem stałym idealnie sprawdza się w ogrzewaniu przyczep kempingowych, domków letniskowych, w których nie mamy dostęp do sieci elektrycznej. System ten możemy podłączyć do akumulatora lub bezpośrednio do paneli fotowoltaicznych.

Okna balkonowe oraz wystawowe to powierzchnie, które generują największe straty ciepła. Montując pas Folii Grzewczej w tym obszarze pod podłogą, budujemy kurtynę zaporową, która ograniczy napływ zimnego powietrza. Funkcja ta spełnia role grzejnika podłogowego.

Zobacz pozostałe elementy systemu grzewczego TERMOFOL: