Bezpłatne konsultacje w sprawie fotowoltaiki w Twoim domu

Wycena instalacji fotowoltaicznej

Dowiedz się, jakie są koszty inwestycji w fotowoltaikę i od czego zależą.

Wycena instalacji fotowoltaicznej

Rosnące koszty energii elektrycznej z tradycyjnych źródeł sprawiają, że instalacja fotowoltaiczna dla wielu właścicieli domów staje się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Coraz większe grono osób zadaje sobie pytanie: ile kosztują panele słoneczne? Odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna. To, czy fotowoltaika umożliwi oszczędzanie pieniędzy zależy od kilku kluczowych czynników, w tym rozmiarów instalacji, warunków zabudowy oraz jakości komponentów. Właściwy montaż i dobrze dobrane poszczególne elementy konstrukcji pozwalają szybko osiągnąć zwrot z tej proekologicznej inwestycji.

Cennik paneli słonecznych – koszty zależne od rodzaju ogniwa

Podstawę każdej instalacji fotowoltaicznej stanowią panele słoneczne. Ich cena i efektywność zależy nie tylko od renomy producenta czy gwarancji, ale także od różnic w budowie samego ogniwa. Na tej podstawie panele możemy podzielić na dwa typy:

monokrystaliczne – stawiając na te panele fotowoltaiczne cena zestawu, ze względu na wysoką sprawność i efektywność, będzie najwyższa. Ogniwa składają się z doskonałych jakościowo półprzewodników, gwarantujących dużą wydajność instalacji nawet na niewielkiej przestrzeni,

polikrystaliczne – materiał, z którego wykonano te ogniwa charakteryzuje nieco gorsza jakość, dlatego też cena zestawu paneli fotowoltaicznych okazuje się niższa. W wielu przypadkach jednak sprawność tego typu ogniw pozostaje na zadowalającym poziomie.

Na rynku oferuje się również panele amorficzne, ale ze względu na bardzo niską efektywność, praktycznie nie stosuje się ich w instalacjach domowych. W zależności od rodzaju wybranego ogniwa, koszt paneli słonecznych to ok. 1,70 – 3,00 zł za wat mocy. Dla przykładu – kupując panel o mocy 310 Wp, zapłacimy za niego ok. 600 zł. Oczywiście, komponenty renomowanych producentów, które posiadają gwarancję na 20-25 lat będą odpowiednio droższe.

Liczba poszczególnych modułów słonecznych zależy od mocy, którą ma gwarantować instalacja fotowoltaiczna. Szacuje się, że dla przeciętnego gospodarstwa domowego wartość ta wynosi od 3 do 4 kWP. W takim przypadku warto zainwestować w 10-14 paneli. Pamiętajmy, że większe rozmiary instalacji wpływają na całkowity koszt fotowoltaiki – przy większej liczbie modułów potrzeba dodatkowych klem kabli czy szyn montażowych.

Pozostałe Koszty instalacji Fotowoltaicznej

Nie tylko koszt paneli słonecznych – inwerter i komponenty instalacji

Znamy już mniej więcej zasady, na podstawie których kształtuje się cennik paneli słonecznych. Jednak ostateczny koszt fotowoltaiki zależy także od kilku równie ważnych elementów. Wśród nich najważniejszym jest falownik, czyli urządzenie odpowiadające za przetwarzanie i przekształcanie prądu stałego w prąd przemienny. W tym przypadku warto stawiać na sprzęt znanych producentów, który zapewni bezawaryjne działanie przez wiele lat. Cena dobrej jakości inwertera to ok. 4000 – 6000 zł. Jeśli urządzenie ma dodatkowe funkcjonalności, jak np. moduł WiFi, koszty mogą wzrosnąć. Gdy decydujemy się na inwestycję w panele słoneczne cena całego zestawu obejmie również elementy montażowe. Zaliczamy do nich m.in. szyny, klemy, uchwyty dachowe, zabezpieczenia, śruby dwugwintowe, złączki czy kable solarne. Na ostateczny koszt tych akcesoriów wpływa ich jakość, rozmiary instalacji i warunki zabudowy.

Profesjonalna fotowoltaika cena projektu i montażu

Ostatnim czynnikiem, od którego zależy wycena instalacji fotowoltaicznej jest usługa realizacji projektu. Warto powierzyć to zadanie doświadczonym profesjonalistom. Renomowana firma nie tylko w bezpieczny sposób zamontuje i skonfiguruje cały system, ale także doradzi w wyborze odpowiednich komponentów czy umiejscowienia paneli słonecznych. To bardzo istotne, ponieważ podstawą opłacalności instalacji jest prawidłowy dobór poszczególnych elementów do indywidualnych potrzeb oraz możliwości gospodarstwa domowego. Fachowcy zaproponują rozwiązania, dzięki którym cena zestawu paneli fotowoltaicznych w stosunku do jakości systemu będzie dobrze zoptymalizowana. Zadbają także o załatwienie wszelkich formalności związanych z podłączeniem do sieci oraz wymianą licznika. Koszt kompleksowej usługi projektu i montażu to kilkanaście procent kwoty, jaką wynosi całkowita wycena instalacji fotowoltaicznej.

Panele słoneczne cena – jak można ją obniżyć?

Łącząc powyższe podpowiedzi, można oszacować wstępny koszt inwestycji w fotowoltaikę. Przydatne okaże się również narzędzie, które dostępne jest na naszej stronie internetowej i wskazuje przykładową cenę całego systemu na podstawie miesięcznej wysokości rachunków za prąd. Z jego pomocą łatwo sprawdzić, ile kosztują panele słoneczne. W Polsce, dzięki kilku rozwiązaniom, dostępna jest naprawdę tania fotowoltaika. Cena instalacji obniżyć da się m.in. poprzez różnego rodzaju dotacje i ulgę podatkową. Wiele firm umożliwia rozłożenie inwestycji na atrakcyjne raty.

Nasza działalność obejmuje kompleksowe rozwiązania fotowoltaiczne dla firm i osób prywatnych. Projektujemy, montujemy i uruchamiamy instalację. Gwarantujemy najwyższą jakość wykonania. Jeśli potrzebne są niezawodne panele fotowoltaiczne cena, którą zaproponujemy będzie bardzo atrakcyjna. Doradzamy również, jak zoptymalizować koszty całej inwestycji. Zapraszamy do kontaktu.

Podaj swoją miesięczną wysokość rachunków za prąd:


Wielkość instalacji [kWp]

Szacunkowy uzysk roczny [kWh]

Oszczędność przez 1 rok [PLN]

Oszczędność przez 25 lat

Przybliżona ilość paneli fotowoltaicznych

Wymagana powierzchnia dachu [m2]

Koszt instalacji brutto [PLN]
Czas zwrotu instalacji [Lat]
Koszt instalacji z dotacją "Mój Prąd" [PLN]
Czas zwrotu instalacji [Lat]
Koszt instalacji z dotacją "Mój Prąd" oraz Ulgą Termomodernizacyjną [PLN]
Czas zwrotu instalacji [Lat]