FOTOWOLTAIKA
DLA FIRM

Oferta dla przedsiębiorstw

Fotowoltaika to doskonałe źródło optymalizacji finansowej dla firm

Dlaczego warto?

Dlaczego wykorzystywanie OZE przyniesie korzyści Twojej firmie?

Oferta dla przedsiębiorstw

Wykorzystanie fotowoltaiki to nie tylko wygodne rozwiązanie dla gospodarstw domowych, ale również ważne źródło optymalizacji finansowej dla firm.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na redukcję kosztów rachunków za prąd dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej. Uzyskanie niezależności energetycznej w warunkach stale rosnących cen prądu jest ważnym sposobem na zmniejszenie kosztów prowadzonej działalności. Użytecznym rozwiązaniem są tutaj tzw. mikroinstalacje fotowoltaiczne. Systemy o mocy do 50 kWp nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia, a ich tworzenie i montaż nie podlega dodatkowym uwarunkowaniom prawno-technicznym.

Firma jednak sama decyduje, jaką moc ma mieć projektowana instalacja. Ewentualne nadwyżki wyprodukowanego prądu zawsze można bowiem sprzedać do zakładu energetycznego z zyskiem dla firmy.

Powody wykorzystania fotowoltaiki przez firmy

Niższe rachunki za prąd

Korzystanie z proponowanego rozwiązania ma kilka głównych zalet. Pierwszą są oczywiste zyski finansowe osiągane już w perspektywie średnioterminowej. Praca specjalistycznych urządzeń i maszyn wymaga dużego wykorzystania energii elektrycznej. Ceny tej ostatniej systematycznie rosną i będą rosły, jak wskazują zgodnie prognozy ekspertów. Analizy dopuszczają możliwość obniżenia rachunków za prąd nawet do 70% przy wykorzystaniu paneli słonecznych. Na takie rozwiązanie coraz częściej decydują się firmy w hotelach, biurowcach, czy różnego typu lokalach usługowych.

Dbanie o wizerunek firmy i ekologię

Drugą zaletą fotowoltaiki są korzyści wizerunkowe w związku z przyjaznym działaniem dla środowiska i poprawą wizerunku w oczach klientów, inwestorów i innych interesariuszy. Firmy stosujące fotowoltaikę wspierają ekologię i mogą liczyć na wsparcie finansowe zarówno ze strony państwa, jak i instytucji Unii Europejskiej. Przykładem jest dostęp do środków finansowych z programu Czyste Powietrze. Inwestując w panele słoneczne, zyskujesz możliwość pokrycia części wydatków z dotacji publicznych, co jeszcze bardziej wpływa na opłacalność budowy przyfirmowej elektrowni.

Redukcja kosztów produkcji

Dzięki fotowoltaice można obniżyć ogólne koszty produkcji w firmie w związku ze zmniejszeniem energochłonności poszczególnych urządzeń, maszyn, czy pojazdów. Długoletnia wydajność rozwiązań fotowoltaicznych gwarantuje niezależność energetyczną i redukcję takich kosztów nawet przez 30-35 lat.

Potrzeba spokoju

Inwestycja w fotowoltaikę gwarantuje przedsiębiorcy spokój. Nie musi on ciągle zapoznawać się ze zmianami taryf energii elektrycznej, analizować polityki unijnej, ani bać się podwyżek prądu ogłaszanych każdego roku. Nasza firma gwarantuje, że koszty zakupu instalacji fotowoltaicznej zwracają się w warunkach firmowych już po okresie 10 lat od zakupu.

FAQ

Mikroinstalacje fotowoltaiczne są sposobem na uniknięcie wymogu zgłoszenia i rozwiązania szeregu kwestii prawnych, koniecznych przy normalnej instalacji. Mikroinstalacje stanowią system o maksymalnej mocy 50 kWp. Dla małych firm są korzystnym rozwiązaniem, gdyż nie wymagają koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Nie jest również konieczne posiadanie pozwolenia na budowę.

W przeciwieństwie do osób prywatnych, firmy nie mogą magazynować energii w sieci elektroenergetycznej i są zobowiązane do sprzedaży powstałych nadwyżek po ustalonych urzędowo stawkach. Obecnie wynoszą one 16 gr za 1 kWh, co jest mało opłacalnym rozwiązaniem. Dlatego instalacja fotowoltaiczna w firmie powinna opierać się na dokładnej analizie zapotrzebowania na prąd, aby nie generowała nadmiernych kWh.

Najczęściej nie ma takiej potrzeby. Instalacja fotowoltaiczna od Termofol jest autonomicznym systemem, cechującym się bezawaryjnością. Panele fotowoltaiczne dla firm umożliwiają zdalną obsługę i serwis, więc jakiekolwiek niejasności można rozwiązać we współpracy z firmą montującą.

Jak najbardziej. Wydatki na montaż i obsługę fotowoltaiki firma może rozliczyć tak jak każdy inny koszt uzyskania przychodu.

Nie. Obecna technologia zapewnia niezwykłą wytrzymałość paneli na warunki atmosferyczne. Nawet grad o średnicy 5 cm nie jest w stanie im zaszkodzić. Panele fotowoltaiczne dla firm są w stanie wytrzymać obciążenie zalegającego śniegu do 900 kg na m2.

Fotowoltaika dla firm zasady prawne upatruje w ustawach o prawie budowlanym i energii elektrycznej. Montaż wiąże się często z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz uregulowaniem formalności z zakładem energetycznym odnośnie do przesyłu energii. Dlatego jeżeli interesuje nas fotowoltaika, firma montażowa Termofol prowadzi klienta przez cały proces, wykonując również usługi doradcze.

Fotowoltaika dla firm zapewnia stałe źródło energii, działające zarówno w dni słoneczne,  jak i pochmurne. Bezchmurne niebo wpływa na maksymalną wydajność układu, ale fotowoltaika firmy działa również w dni pochmurne. Posiadanie akumulatorów fotowoltaicznych zapewnia prąd nawet w przypadku awarii sieci.

Fotowoltaika dla firm zasady swojego działania opiera na ilości promieni słonecznych docierających do kolektora. W zimie, z powodu dużej liczby pochmurnych dni, wydajność układu nieco spada, jednak prąd dalej jest produkowany. Fotowoltaika firmy już na etapie projektu zakłada taką ewentualność, dlatego moc układu jest odpowiednio dostosowywana.

Najważniejszymi dokumentami odnoszącymi się do tematu fotowoltaika dla firm są prawo budowlane, prawo energetyczne i ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE).

Tak. Kredyt na inwestycję jest popularnym sposobem finansowania instalacji. Fotowoltaika dla firm zasady kredytowe ustala w oparciu o takie same podstawy, jak w przypadku każdego innego kredytu.

Fotowoltaika a koszty firmy lub raczej ich ograniczenie, to stały dylemat wielu przedsiębiorców. Istnieje wiele sposobów na uzyskanie dofinansowania rządowego oraz unijnego na OZE, w tym montaż instalacji fotowoltaicznej. W Termofol służymy klientom pomocą w wyborze właściwej propozycji dotacji.

Fotowoltaika dla firm wymaga odpowiedniej konstrukcji dachu, umożliwiającej montaż i gwarantującej wytrzymałość. Jeśli dach nie spełnia wymogów technologicznych, proponujemy montaż instalacji na ziemi.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każda firma posiada inną specyfikę. Jednak przy analizie inwestycji w Termofol przeprowadzamy dla klienta szczegółowe kalkulacje. Przeważnie panele fotowoltaiczne dla firm zwracają koszt montażu i zakupu po kilku latach.

Każda firma posiadająca dach o dużej powierzchni lub wolny teren wokół budynku przedsiębiorstwa powinna rozważyć montaż instalacji. Fotowoltaika a koszty firmy to relacja o zdecydowanej przewadze oszczędności płynących z fotowoltaiki. Tym samym fotowoltaikę firma może wykorzystać do optymalizacji kosztów działalności.

Po indywidualne wyliczenia zapraszamy do kontaktu z profesjonalistami z Termofol. Jedyną przeszkodą uniemożliwiającą montaż staje się brak odpowiedniej infrastruktury budowlanej w danym przedsiębiorstwie. Dylemat – fotowoltaika a koszt firmy, nie pozostawia złudzeń, bo wyliczenia ekonomiczne jednoznacznie opowiadają się za fotowoltaiką jako rozwiązaniem przyszłości.

Fotowoltaika w firmie to jedno z najczęstszych haseł wyszukiwania dotyczących biznesu i przemysłu. Fotowoltaika nie jest przejściową modą, lecz doskonałym sposobem na optymalizację kosztów w firmie, wpisującym się jednocześnie w troskę o środowisko. Dlatego prognozy jednoznacznie mówią o ogromnym wzroście popularności instalacji fotowoltaicznych w przyszłych latach.

Dokonując montażu instalacji fotowoltaicznej, należy wybrać między systemem on-grid i off-grid. Pojęcia te rozdzielają fotowoltaikę na systemy podłączone do sieci energetycznej (on-grid), oraz te wykorzystujące własne akumulatory do magazynowania nadwyżek energii celem jej późniejszego wykorzystania (off-grid). Podłączenie do sieci daje możliwość swobodnego korzystania z energii, nawet jeśli panele fotowoltaiczne nie wyprodukują odpowiedniej ilości prądu. Bezpieczeństwo energetyczne dla firmy może być jednak zachwiane w przypadku awarii sieci energetycznej. Systemy off-grid wymagają podłączenia specjalnych, wytrzymałych akumulatorów. Cena systemu off-grid pozostaje zatem znacznie większa niż ma to miejsce w przypadku standardowej opcji. Dla większości przedsiębiorstw bardziej ekonomicznym wyborem okazuje się fotowoltaika dla firm on-grid. Obecnie awarie sieci zdarzają się niezwykle rzadko. Ponadto każde przedsiębiorstwo może wyposażyć się w zapasowy system zasilania, np. w postaci niezależnych generatorów.

Powszechnym miejscem montażu paneli staje się dach budynku firmowego. Fotowoltaika dla biznesu wymaga niezakłóconego dostępu do światła przez cały dzień. Dlatego panele warto zainstalować w miejscu wolnym od zacienienia, po stronie południowej, oraz pod kątem w przedziale 30-45 stopni względem nawierzchni. Duże przedsiębiorstwa, które mają do dyspozycji znaczne połacie przestrzeni naziemnej, mogą wykorzystać ten teren do budowy wysoko wydajnej farmy fotowoltaicznej. Moc uzyskana z paneli będzie wówczas znacznie większa niż dla paneli zlokalizowanych na dachu.

Fotowoltaika dla firm to system w dużej mierze bezawaryjny i bezobsługowy. Należy jednak jasno powiedzieć, że niektóre awarie mogą przydarzyć się na przestrzeni lat. Na liście potencjalnych problemów znajdziemy zatem degradację indukowanym napięciem (PID), delaminację folii, hotspoty lub pęknięcia na powierzchni paneli. Jednak właściwy montaż oraz komponenty wysokiej jakości minimalizują ryzyko pojawienia się większości z nich.

Dotacje dla firm na fotowoltaikę dostępne są w Polsce w formie programów finansujących lub pożyczkowych. Do najbardziej znanych narzędzi należy program Bocian, mający na celu ograniczenie emisji CO2 poprzez inwestycje w OZE. Bardzo skuteczne dotacje dla firm na fotowoltaikę kryją się w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą uzyskać do 80% bezzwrotnej dotacji na podzespoły do montażu instalacji. Inne dotacje dla firm na fotowoltaikę to również Energia Plus dla małych i średnich firm, a także Regionalne Programy Operacyjne, realizowane na poziomie województw.

Fotowoltaika dla firm musi gwarantować moc instalacji odpowiednią do aktualnych potrzeb, a także uwzględniającą ewentualny rozwój w przyszłości. Zasada jest tutaj całkiem prosta. Wystarczy przejrzeć dotychczasowe zużycie energii, rozszerzając je o bufor bezpieczeństwa około 10-15%. Fotowoltaika dla biznesu powinna uwzględniać także ewentualne niesprzyjające warunki pogodowe, które skutkują mniejszą ilością wytwarzanego prądu. Dlatego warto dodać do faktycznego zapotrzebowania kolejne 5-10% mocy.

Należy mieć na uwadze również zjawisko zmniejszenia wydajności paneli na przestrzeni lat. Dokonując zakupu paneli od Termofol masz jednak gwarancję, że wydajność paneli utrzyma się na poziomie 90% w okresie przynajmniej 25 lat.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zabrudzone panele mogą generować straty na energii przekraczające 10% możliwości produkcyjnych. Chociaż na etapie montażu należy zapewnić właściwe oddalenie od drzew, liście i pyły nawiane przez wiatr mają wciąż tendencję do gromadzenia się na panelach. Utrzymanie paneli w czystości następuje niekiedy samoistnie dzięki wodzie spływającej z nich podczas deszczu. Warto jednak dokonywać okresowej kontroli czystości ich powierzchni. Fotowoltaika dla biznesu jak żadna inna wymaga regularnych przeglądów przewidzianych przez producenta. Specjaliści będą w stanie wychwycić potencjalne mikrouszkodzenia, które często stają się źródłem poważniejszych awarii.

Zagadnienie fotowoltaika dla firm a VAT prezentuje się nieco inaczej niż w przypadku indywidualnych prosumentów. Aktualne przepisy mówią, że systemy fotowoltaiczne dla przedsiębiorstw są objęte 23-procentową stawką podatku VAT. Koszty zapłaconego podatku VAT dla instalacji fotowoltaicznych można jednak otrzymać z powrotem w formie zwrotu VAT. Przepisy, jakim podlega fotowoltaika dla firm a VAT mówią również o konieczności zapłacenia 23% podatku VAT przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które zadecydowały o montażu paneli na budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 300 m2.