FOTOWOLTAIKA
DLA FIRM

Oferta dla przedsiębiorstw

Fotowoltaika to doskonałe źródło optymalizacji finansowej dla firm

Dlaczego warto?

Dlaczego wykorzystywanie OZE przyniesie korzyści Twojej firmie?

Oferta dla przedsiębiorstw

Wykorzystanie fotowoltaiki to nie tylko wygodne rozwiązanie dla gospodarstw domowych, ale również ważne źródło optymalizacji finansowej dla firm.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na redukcję kosztów rachunków za prąd dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej. Uzyskanie niezależności energetycznej w warunkach stale rosnących cen prądu jest ważnym sposobem na zmniejszenie kosztów prowadzonej działalności. Użytecznym rozwiązaniem są tutaj tzw. mikroinstalacje fotowoltaiczne. Systemy o mocy do 50 kWp nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia, a ich tworzenie i montaż nie podlega dodatkowym uwarunkowaniom prawno-technicznym.

Firma jednak sama decyduje, jaką moc ma mieć projektowana instalacja. Ewentualne nadwyżki wyprodukowanego prądu zawsze można bowiem sprzedać do zakładu energetycznego z zyskiem dla firmy.

Powody wykorzystania fotowoltaiki przez firmy

Niższe rachunki za prąd

Korzystanie z proponowanego rozwiązania ma kilka głównych zalet. Pierwszą są oczywiste zyski finansowe osiągane już w perspektywie średnioterminowej. Praca specjalistycznych urządzeń i maszyn wymaga dużego wykorzystania energii elektrycznej. Ceny tej ostatniej systematycznie rosną i będą rosły, jak wskazują zgodnie prognozy ekspertów. Analizy dopuszczają możliwość obniżenia rachunków za prąd nawet do 70% przy wykorzystaniu paneli słonecznych. Na takie rozwiązanie coraz częściej decydują się firmy w hotelach, biurowcach, czy różnego typu lokalach usługowych.

Dbanie o wizerunek firmy i ekologię

Drugą zaletą fotowoltaiki są korzyści wizerunkowe w związku z przyjaznym działaniem dla środowiska i poprawą wizerunku w oczach klientów, inwestorów i innych interesariuszy. Firmy stosujące fotowoltaikę wspierają ekologię i mogą liczyć na wsparcie finansowe zarówno ze strony państwa, jak i instytucji Unii Europejskiej. Przykładem jest dostęp do środków finansowych z programu Czyste Powietrze. Inwestując w panele słoneczne, zyskujesz możliwość pokrycia części wydatków z dotacji publicznych, co jeszcze bardziej wpływa na opłacalność budowy przyfirmowej elektrowni.

Redukcja kosztów produkcji

Dzięki fotowoltaice można obniżyć ogólne koszty produkcji w firmie w związku ze zmniejszeniem energochłonności poszczególnych urządzeń, maszyn, czy pojazdów. Długoletnia wydajność rozwiązań fotowoltaicznych gwarantuje niezależność energetyczną i redukcję takich kosztów nawet przez 30-35 lat.

Potrzeba spokoju

Inwestycja w fotowoltaikę gwarantuje przedsiębiorcy spokój. Nie musi on ciągle zapoznawać się ze zmianami taryf energii elektrycznej, analizować polityki unijnej, ani bać się podwyżek prądu ogłaszanych każdego roku. Nasza firma gwarantuje, że koszty zakupu instalacji fotowoltaicznej zwracają się w warunkach firmowych już po okresie 10 lat od zakupu.

FAQ

Instalację fotowoltaiczną możemy zainstalować na dachu budynku lub na gruncie.  System montowany na dachu jest dostosowany do pokrycia dachu, konstrukcje wykonane są z aluminium oraz stali nierdzewnej. 

W przypadku instalacji dachowych należy przyjąć średnio 6m2 na 1kWp instalacji fotowoltaicznej.

Głównym komponentem są panele fotowoltaiczne, inwerter i konstrukcja montażowa. Dodatkowe elementy to okablowanie, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe zarówno po stronie prądu stałego (DC), jak i prądu przemiennego (AC), uziemienie oraz często urządzenia pomiarowe.

Instalacje fotowoltaiczne działają od świtu aż po zmierzch.  Wytwarzanie energii odbywa się bez względu na porę roku,  również w okresach jesienno-zimowych oraz w dni pochmurne.

Średni okres zwrotu w instalację PV wynosi 7-10lat a w czasach ciągłych podwyżek zwrot z inwestycji będzie coraz krótszy.

Dobór wielkości  instalacji jest związany z zapotrzebowaniem energetycznym budynku. Na podstawie audytu zaprojektujemy Państwu instalację, która będzie idealnie dopasowana.

Instalacja ON-GRID to system podłączony do sieci energetycznej, do której oddawane są nadwyżki wytwarzanej energii elektrycznej.

Inwerter lub inaczej falownik to urządzenie którego zadaniem jest zamiana prądu stałego (DC) który jest wytwarzany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny (AC). Inwerter dobierany jest do mocy nominalnej paneli fotowoltaicznej a są one dostosowane do pracy z siecią 1 lub 3 fazową.

Standardowy panel fotowoltaiczny o powierzchni 1,7m2  waży około 20kg, natomiast na wagę całkowitą instalacji składa się również ciężar konstrukcji a w przypadku systemu balastowego również obciążenie z bloczków betonowych.

Jest to instalacja wolnostojąca, obciążaną bloczkami betonowymi. Ten typ konstrukcji nie narusza pokrycia dachu, jest to rozwiązanie stosowane w przypadku domów z płaskim dachem.

Jest to rodzaj rozliczania się z zakładem energetycznym opierający się na zasadzie bilansowania. Zakład energetyczny pobiera 20 % ( dla instalacji o mocy do 10kWp) lub 30% (dla instalacji o mocy 10-50kWp) za ” magazynowanie” energii w sieci energetycznej.

Prosumenta określa się jako odbiorcę końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne.

Na podstawie doświadczenia wiemy że odśnieżanie instalacji fotowoltaicznej nie jest wymagane gdyż wzrost  rocznej produkcji w instalacjach odśnieżanych to  1 do 4%.

Dobrej klasy panele fotowoltaicznej są przewidziane do minimum 30letniej pracy.

Czas montażu zależy od wielkości instalacji oraz stopnia skomplikowana montażu. Średni czas montażu dla instalacji o mocy 10kWp to 2-3dni.

W przypadku budynków których dach jest w złym stanie technicznym lub gdy występuje duże zacienienie dachu.

Wp / kWp to jednostka mocy określająca moc panelu fotowoltaicznego lub systemu fotowlataicznego  – 1000Wp = 1 kWp.

Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają konserwacji czy serwisowania.  Serwis niezbędny jest tylko w przypadku wadliwego działania instalacji a awarie zdarzają się bardzo rzadko. 

Prawidłowo zainstalowany system fotowoltaiczny przez instalatorów posiadających odpowiednie uprawnienia musi zostać przyjęty przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej którego obowiązkiem jest wymiana licznika na dwukierunkowy

Tak, TERMOFOL załatwia wszelkie formalności związane z podłączeniem do sieci oraz wymianą licznika na dwukierunkowy. Nie musisz martwić się o formalności.

Tak, instalacje dla przedsiębiorstw o mocy powyżej 6,5kWp są zabezpieczone specjalnym wyłącznikiem, który znajduje się po stronie prądu stałego. Zabezpieczenia PPOŻ dobierane są przez specjalistów oraz zatwierdzane przez rzeczoznawcę przeciwpożarowego. 

Średni czas potrzebny na zweryfikowania Państwa firmy to 2-4dni robocze, natomiast cały proces zajmuje około 10 dni roboczych.