H6_0

Jak ogrzać ogród zimowy?

Ogrody zimowe to znane od dawna, lecz ostatnio znów zyskujące na popularności rozwiązanie. Zazwyczaj przybierają formę przeszklonej przybudówki do domu, pełniącej rolę tarasu w chłodniejsze dni. To znakomite miejsce do odpoczynku, które jednocześnie może służyć jako szklarnia dla roślin wymagających dostępu do światła słonecznego i odpowiedniej temperatury. W jaki jednak sposób zapewnić ogrzewanie ogrodu zimowego? W tym artykule przedstawiamy najbardziej skuteczne metody.

Ogrzewanie ogrodów zimowych – dlaczego warto?

Historia ogrodów zimowych, dawniej zwanych pomarańczarnią lub oranżerią, sięga XVII wieku. Początkowo tego rodzaju budowle lub przybudówki służyły wyłącznie do hodowli egzotycznych roślin, w tym cytrusów, od których wzięły swoją pierwotną nazwę. Stawiono je od strony południowej, aby promienie słoneczne odpowiednio oświetlały i ogrzewały wnętrze przez duże okna i szklane sufity. Z czasem zyskały także funkcję rekreacyjną, dając namiastkę spędzania wolnego czasu w otoczeniu przyrody, gdy niespecjalnie pozwalają na to warunki pogodowe. Aby jednak czuć się tam w pełni komfortowo, a zarazem zapewnić odpowiednie warunki roślinom, należy zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury. Oczywiście, w trakcie bezchmurnego dnia promienie przedostające się przez liczne szyby zapewniają wysoką temperaturą. Jednak po zachodzie słońca temperatura może gwałtownie spaść, nawet poniżej zera, w zależności od warunków na zewnątrz. Choć zależy to jeszcze od konstrukcji, przeważnie różnica między oranżerią a przestrzenią wokół wynosi zaledwie pięć stopni Celsjusza. Jeśli więc chcemy mieć w pełni funkcjonalny ogród zimowy ogrzewanie go w dodatkowy sposób okaże się nieuniknione.

Ile kosztuje ogrzewanie ogrodu zimowego?

Przeczytaj również:  8 kroków, aby zminimalizować koszty ogrzewania

Tutaj jednak pojawia się pewien problem, ponieważ straty ciepła przez szyby są ok. czterokrotnie wyższe w porównaniu z ocieplonymi ścianami i dachem. Natomiast typowy ogród zimowy składa się niemal w całości z szyb. Nie musimy jednak utrzymywać tam pokojowej temperatury. Dla wielu roślin optymalne warunki wynoszą kilkanaście stopni Celsjusza. Nieco bardziej dogrzewać przybudówkę można tylko na czas, kiedy zamierza się tam wypoczywać. Jako ogrzewanie ogrodów zimowych sprawdzą się nieduże grzejniki konwektorowe, a także folie lub maty grzejne. Te pierwsze muszą być jednak odpowiednio zamontowane – wzdłuż cokołu szklanych ścian. W ten sposób zapobiegną parowaniu szyb oraz zmniejszą przedostawanie się zimnego powietrza od strony szyb do środka pomieszczenia. Z kolei ogrzewanie podłogowe sprawdzi się głównie wtedy, gdy chcemy dogrzewać oranżerię na czas użytkowania. Niezależnie od wybranego rozwiązania, koszty ogrzewania będą wyższe niż w pomieszczeniach wewnątrz budynku. Z drugiej strony, taka przybudówka zmniejsza utratę ciepła z budynku.

Jak ogrzać ogród zimowy, żeby nie przepłacić?

Wybór sposobu ogrzewania niewątpliwie ma tutaj kluczowe znaczenie. Należy wybrać instalację, która pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę możliwie niskim kosztem. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Termofol, która obejmuje skuteczne i tanie systemy grzejne. Jeśli jednak chodzi o ogród zimowy ogrzewanie to tylko połowa sukcesu. Już na etapie budowy takiej konstrukcji warto pomyśleć o rozwiązaniach, które pozwolą ograniczyć utratę ciepła.

Sprawdź  nasz grzejniki konwektorowe.

Podobne artykuły
Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.