003-1200x675

Dlaczego system termiczny nie generuje ciepła

Dlaczego ogrzewanie podłogowe nie grzeje?

Winę za słabe działanie systemu ponosi kilka czynników, które należy poprawnie zdiagnozować przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności naprawczych. Przyszła efektywność grzewcza jest w dużej mierze rozstrzygana już na etapie doboru komponentów i ich montażu. Od jakości podzespołów zależy nie tylko komfortowe użytkowanie oraz bezawaryjność, lecz także najważniejsza funkcja systemu – optymalne rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu. W dzisiejszym artykule poddamy analizie powszechne problemy, jakie napotykają osoby montujące ogrzewanie podłogowe w domu. Co zrobić, żeby ich uniknąć? Jak im zaradzić, kiedy już się pojawią? Jaki sprzęt wybrać, aby móc cieszyć się tanim i wydajnym źródłem ciepła w mieszkaniu?

Ogrzewanie podłogowe nie grzeje – co robić?

Za chwilę opiszemy zjawiska, jakie w destrukcyjny sposób wpływają na opisywany system. Zimna podłoga w domu jest zmorą określonej grupy klientów, którzy decydują się na montaż ogrzewania pod podłogą. Należy tutaj dokonać ważnego rozróżnienia co do technologii systemu grzewczego. Wyróżniamy dwa rodzaje opisywanego ogrzewania: wodne i elektryczne. W systemie wodnym ogrzewana ciecz jest rozprowadzana po układzie rur umieszczonych w podłodze i podłączona do systemu ogrzewania centralnego. Podniesienie temperatury w pomieszczeniu następuje zgodnie z zasadą konwekcji i promieniowania cieplnego. Na wydajność mokrego układu ogrzewania podłogowego wpływa kilkadziesiąt czynników. Część z nich ujawnimy w kolejnych akapitach, co pomoże zrozumieć poziom skomplikowania tego rodzaju inwestycji. Nowoczesną alternatywą pozostaje montaż ogrzewania, opierającego swoje działanie na matach grzewczych lub folii grzewczej, ułożonych bezpośrednio pod podłogą. Ich zalety skupiają się przede wszystkim na wygodzie w dostosowaniu parametrów grzewczych do własnych preferencji, automatyzacji procesu grzewczego i długowieczności podzespołów. Problemy z grzeniem mogą wystąpić zarówno w układzie wodnym, jak i ogrzewaniu elektrycznym. Chociaż obydwa typy korzystają z tych samych praw fizyki, rzeczywistość pokazuje, jak bardzo się od siebie różnią w kwestiach trwałości i przewidywalności.

 

Dlaczego podłogówka nie grzeje – jakie są tego przyczyny?

Wyobraźmy sobie taką sytuację – najpierw podłoga słabo grzeje. Nagrzanie pomieszczenia zajmuje bardzo dużo czasu, a kiedy już uda nam się osiągnąć właściwy komfort termiczny, nagle okazuje się, że podłogówka  grzeje za mocno. Jednym zdaniem – nie da się osiągnąć optymalnego komfortu cieplnego. Pomimo, że zamontowaliśmy ogrzewanie pod podłogą, zimna nawierzchnia w niektórych częściach pomieszczeń wcale nie zniknęła. Po pewnym czasie ogrzewanie nie grzeje w ogóle, a my zastanawiamy się, co poszło nie tak… Koszmar…

Przeczytaj również:  Czym są kable grzewcze Termofol TF-KGJZ i do czego służą?

Opisane powyżej problemy to niestety dosyć częsta przypadłość systemów wodnych montowanych bez dokładnego projektu. Inwestorzy indywidualni często podejmują decyzję o całkowitym zaufaniu ekipie montażowej i rezygnują z wydania kilkuset złotych na wykonanie projektu prawidłowego ogrzewania wodnego. Tymczasem to właśnie na etapie projektowym uwzględnia się parametry centralnego ogrzewania, które stanowią bazę dla układu hydraulicznego w ogrzewaniu podłogowym. Bez gruntownej wiedzy o wydajności układu, montaż podłogówki jest loterią. Jeśli ogrzewanie nie grzeje, w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę błędy w projektowaniu pętli, pojawienie się nieszczelności, czy korzystanie z  wadliwych części. Doświadczeni projektanci biorą pod uwagę właściwości transmisji ciepła przez zastosowaną posadzkę, montaż odpowiedniej automatyki sterującej, szczegółowe rozplanowanie ułożenia i rozstawu rur, a także unikanie montażu orurowania pod sprzętem AGD czy meblami. Jeśli za małe okaże się ciśnienie generowane przez układ hydrauliczny – góra nie grzeje. Jeśli podłogówka grzeje częściowo, wówczas należy skupić się na poszukiwaniu w rurach powietrza, które powstrzymuje proces dystrybucji ciepła. Zapowietrzona podłogówka jest powszechną bolączką posiadaczy systemu wodnego i efektem błędów projektowo-montażowych. Objawy tego zjawiska i sposoby, na to jak ją odpowietrzyć, wymagają odrębnego akapitu. Warto mieć świadomość, że chociaż wodne ogrzewanie oferuje pozornie niższe koszty eksploatacyjne, to jednak obfituje w problematyczne sytuacje. W skrajnym przypadku awarie wymagają demontażu dużej części pętli rur, co drastycznie obniża opłacalność takiego rozwiązania.

Jeśli elektryczne ogrzewanie podłogowe słabo grzeje, przyczyn należy upatrywać w źle dobranej mocy maty grzewczej lub nieefektywnym montażu. Za problemy może również odpowiadać wadliwy termostat, który jest sercem całego systemu. Dlatego kładziemy tutaj szczególny nacisk na korzystanie z oferty najlepszych producentów. Większy, początkowy wydatek daje gwarancję oszczędności w długim terminie. Na szczęście w przypadku montażu dobrych mat grzewczych, odchodzi całkowicie zmartwienie, jak odpowietrzyć podłogówkę. Brak przepływu wody sprawia, że objawy zapowietrzonej podłogówki nigdy się tutaj nie pojawią. Jeśli elektryczna podłogówka za mocno grzeje, dokonujemy modyfikacji w parametrach układu sterującego. Jeśli mimo tego, że posiadamy wyżej wspomniane ogrzewanie i góra nie grzeje, najczęstszą przyczynę stanowi wadliwe połączenie z układem elektrycznym lub awaria samej maty grzewczej. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, co samo w sobie stanowi rekomendację dla montażu podłogówki elektrycznej.

Przeczytaj również:  Kompensacja mocy biernej – czym jest i jak wpływa na wysokość rachunków za energię?

 

Objawy zapowietrzonej podłogówki

 

Zapowietrzona podłogówka oznacza, że w rurach grzewczych znajduje się powietrze, które utrudnia lub całkowicie uniemożliwia przepływ cieczy grzewczej w układzie. Objawy zapowietrzenia skupiają się przeważnie na odczuwalnie niskiej efektywności ogrzewania. Jeśli wodna podłogówka słabo grzeje w niektórych pomieszczeniach, z dużym prawdopodobieństwem należy ją odpowietrzyć. W sytuacji, gdy elektryczne ogrzewanie słabo grzeje, pierwszym obiektem podejrzeń staje się wadliwość montażu lub problemy techniczne w matach grzewczych. Gdy wodna podłogówka grzeje częściowo, początkowa diagnoza skupia się właśnie na układzie odpowietrzającym. Inne objawy, które zdradza zapowietrzona podłogówka, to charakterystyczne stuki czy bulgotanie pod podłogą.

 

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Do odpowietrzenia układu musimy wykorzystać wbudowane w rozdzielaczu odpowietrzniki. Pompa instalacji grzewczej musi osiągnąć największą moc, co pomoże w swobodnej cyrkulacji cieczy po układzie. Odpowietrzenie wymaga otwarcia tylko jednego zaworu na rozdzielaczu dla tej pętli, którą chcemy odpowietrzyć. Jeśli odpowietrznik przestanie dawać oznaki uchodzącego powietrza, przystępujemy do otwarcia kolejnego zaworu, aż do zakończenia procesu we wszystkich pętlach. Proces odpowietrzania okazuje się nieco bardziej złożony w sytuacji, kiedy rozdzielacz znajduje się na niższej kondygnacji, niż ogrzewanie podpodłogowe. Góra nie grzeje, a my chcemy odpowietrzyć rury – co wówczas zrobić? Jedynym sposobem jest otwarcie układu i usunięcie z niego zapowietrzonej wody. Przepuszczenie wody pozwoli pozbyć się pęcherzyków powietrza, które sprawiają, że podłogówka grzeje częściowo lub całkiem przestała działać.

Dla osób posiadających wodne ogrzewanie zimna podłoga zwiastuje nadchodzące problemy. Nie wyczerpaliśmy tutaj pełnej listy możliwych awarii. Osoby, które decydują się na ten rodzaj ogrzewania, muszą być świadome, że problemy mogą się pojawić w całym cyklu życiu produktu. Od jakości montażu i wytrzymałości elementów składowych zależy nie tylko komfort, lecz także bezpieczeństwo.

 

Elektryczny system grzewczy podłogowy – czy warto go wybrać?

Ustalenie przyczyny, dla której elektryczne ogrzewanie podłogowe słabo grzeje, pozostaje o wiele łatwiejsze niż w przypadku ogrzewania wodnego. Najważniejszym wyznacznikiem skutecznego ogrzewania elektrycznego pozostaje jakość mat grzewczych i dobry projekt układu grzewczego. Nie warto na tym oszczędzać. Montaż ogrzewania elektrycznego eliminuje wiele wad układów wodnych, co w długim terminie przekłada się na mniejsze koszty użytkowania. Maty grzewcze od najlepszych producentów dają gwarancję wydajności i bezawaryjności na wiele lat. Te dwie cechy sprawiają, że elektryczne ogrzewanie pod panelami zaczyna dominować w nowoczesnych nieruchomościach, dostarczając użytkownikom największego komfortu.

Podobne artykuły
Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.