wysokosc-stawki-vat

Jak ekologicznie ogrzać dom? Dostępne metody

Budowa własnego domu pociąga za sobą ogromne koszty finansowe. Jednak decyzje podjęte na etapie planowania inwestycji będą miały wpływ na miesięczne koszty utrzymania, które w największym stopniu uszczuplają domowy budżet. Jednym z kluczowych parametrów staje się w tym aspekcie wybór najlepszej metody ogrzewania. Na rynku istnieją rozwiązania korzystne pod względem ekonomicznym, integrujące w sobie także znikomy wpływ na środowisko naturalne. Jakie rodzaje ekologicznego ogrzewania możemy wyróżnić? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym opiszemy ekologiczne metody na ogrzewanie domu, które jednocześnie pozostają łatwe i tanie w eksploatacji.

Rodzaje ekologicznego ogrzewania domu

Wśród trzech podstawowych metod na ekologiczne ogrzewanie da się wyróżnić stosowanie kotłów kondensacyjnych, pompy cieplnej lub podłogowego ogrzewania elektrycznego. Kotły kondensacyjne zapewniają większą temperaturę spalania gazu, co poprawia ogólny współczynnik efektywności cieplnej. Są rozwiązaniem skutecznym, jednak koszt instalacji takiego urządzenia przekracza zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych.

Podobną relacją ceny do efektywności odznaczają się także pompy ciepła. Zapewniają całkowicie bezobsługowe działanie, wykorzystując do tego energię elektryczną. Ich zdolność do równomiernego rozprowadzania ciepła nie podlega zakwestionowaniu, jednak podstawowym wymogiem dla skuteczności pompy ciepła staje się dobry stan izolacji domu. Wadą pozostaje również cena, która nierzadko przekracza 20 tysięcy złotych.

Trzecim rozwiązaniem z kategorii „ekologiczne sposoby ogrzewania domu” pozostaje montaż systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego. Specjalistyczne folie grzewcze oferują dużą powierzchnię grzewczą, równomierny rozkład ciepła po pomieszczeniu, całkowitą bezobsługowość oraz niskie koszty eksploatacji. Również tutaj niezwykle ważna staje się odpowiednia izolacja termiczna nieruchomości.

Czy ekologiczne ogrzewanie starego domu jest możliwe?

W starym domu, gdzie stan izolacji generuje duże straty ciepła, podstawową metodą na poprawę ekologicznego aspektu ogrzewania stanowi termomodernizacja. Już sama zmiana izolacji pozwoli na mniejsze zużycie energii do zapewnienia optymalnych warunków cieplnych. Przygotuje również dobry grunt pod instalację właściwych systemów na ekologiczne ogrzewanie. Jednak niektóre stare domy mają bardzo dobre właściwości cieplne, a inne przeszły proces termomodernizacji korzystając z dofinansowań rządowych. Wówczas droga do ekologicznego ogrzewania stoi otworem, czekając na podjęcie właściwej decyzji przez właściciela.

Przeczytaj również:  Komfortowe i ekonomiczne ogrzewanie w kamperze: Zalety folii grzewczych na podczerwień i połączenia z fotowoltaiką

Doskonałą metodą na ekologiczne ogrzewanie starego domu będzie wykorzystanie folii grzewczych, w ramach systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego. Zestawy grzewcze tego typu wymagają demontażu posadzki, jednak całkowity koszt inwestycji będzie kilkakrotnie mniejszy od innych rozwiązań. Ekologiczne ogrzewanie starego domu okazuje się jak najbardziej możliwe, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Poszukując sposobu, jak ekologicznie ogrzać dom, dbamy o zdrowie osób najbliższych, a także optymalizujemy wydatki na ogrzewanie. W perspektywie kilku lat, wartość oszczędności staje się naprawdę zauważalna.

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu – dlaczego folie grzewcze sprawdzają się najlepiej?

Elektryczne folie grzewcze oferują niezrównane możliwości personalizacji. Dopasowanie mocy instalacji do warunków przestrzennych i potrzeb mieszkańców nie stanowi żadnego problemu. Ekologiczne metody na ogrzewanie domu w postaci elektrycznego systemu ogrzewania podłogowego najlepiej montować dla nowych domów. Wówczas folię grzewczą rozkłada się w takiej samej kolejności, jak ogrzewanie podłogowe wodne. Ogromną zaletą tego rozwiązania pozostaje także łatwość i niski koszt instalacji.

Gotowe zestawy dostępne od Termofol występują w rozmaitych wersjach rozmiarowych. Wyposażone są w regulator programowalny, gwarantujący autonomiczną pracę. Folia grzewcza równomiernie rozprowadza ciepło po całym terenie podłogi, stając się w praktyce niczym grzejnik o wielkiej powierzchni. Warto wspomnieć, że poza samą efektywnością ogrzewania, taka forma zapewniania ciepła generuje optymalne warunki zdrowotne dla mieszkańców. Folie grzewcze nie powodują nadmiernego wysuszania powietrza w domu.

Ekologiczne ogrzewanie domu folią grzewczą ma jeszcze jedną zaletę – może być całkowicie darmowe. Jakkolwiek takie stwierdzenie brzmi dość niewiarygodnie, zerowe koszty ogrzewania domu są jak najbardziej realnym scenariuszem. Instalacja elektrycznej folii grzewczej może być podłączona do systemu fotowoltaiki. Ma to związek z niskim progiem natężenia prądu, wymaganym do prawidłowego funkcjonowania systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego. Połączenie systemu fotowoltaicznego z ogrzewaniem podłogowym stanowi najwyższy wymiar ekologicznych metod na ogrzewanie domu. Warto skorzystać z tego rozwiązania, gdyż gwarantuje ono bezawaryjną pracę na długie lata. Zwrot z inwestycji po kilku latach rozpoczyna okres darmowego korzystania z energii elektrycznej oraz darmowego ogrzewania domu. To chyba najlepsza rekomendacja tej metody.

Przeczytaj również:  Jak ogrzać wysoki salon?
Podobne artykuły
Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.