Ogrzewanie podłogowe - www.termofol.pl

Jak ogrzać dom drewniany?

W Polsce wciąż dominują domy murowane, jednakże coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się konstrukcje drewniane. Mają one wiele zalet, m.in. zazwyczaj niższy koszt oraz szybki czas budowy. A jak przedstawia się kwestia ogrzewania? Co wybrać: kominek, piec, a może ogrzewanie podłogowe w domu z drewna? W tym artykule wyjaśniamy, jakie wybrać ogrzewanie do domu z bali albo szkieletowego.

Pojemność cieplna ścian – co to takiego?

Ogrzewanie domu szkieletowego i murowanego wygląda inaczej przede wszystkim ze względu na tzw. pojemność cieplną ścian. W dużym uproszczeniu wygląda to w ten sposób, że ściany w murowanym budynku mogą gromadzić w sobie energię. To sprawia, że potrzeba nawet kilku dni, aby ściany się odpowiednio nagrzały, natomiast po wyłączeniu źródła ciepła mogą one jeszcze przez kilka dni utrzymywać temperaturę we wnętrzu budynku. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest możliwość krótkotrwałego wyłączenia ogrzewania, ponieważ temperatura w obiekcie nie zmieni się w znaczący sposób. Główna wada to z kolei długie, nawet wielodniowe nagrzewanie się budynku, co jest problematyczne zwłaszcza w przypadku powrotu do domu po dłuższej nieobecności.

Ogrzewanie domu szkieletowego lub z bali jest zgoła inne. Pojemność cieplna ścian w domach drewnianych jest niższa, co sprawia, że po wyłączeniu ogrzewania temperatura we wnętrzu spada szybciej niż w domach murowanych. Równocześnie jednak wnętrza nagrzewają się bardzo szybko. Wychodząc z domu, możemy więc obniżyć temperaturę nawet o kilkanaście stopni, a po powrocie znów ją podwyższyć, ponieważ w krótkim czasie nagrzejemy wnętrze. Co ważne, nagrzewają się przede wszystkim meble i powietrze, a nie ściany, co przekłada się na tak szybkie osiągnięcie komfortu cieplnego.

Przeczytaj również:  Jakie są sposoby na ogrzewanie domów bez zezwolenia na budowę?

Te podstawowe różnice powodują, że w domach z drewna i cegły zaleca się wykorzystywanie innych źródeł ciepła. Jak ogrzać dom drewniany? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów.

Czym ogrzać dom drewniany? Wybierz kominek

Domy o konstrukcji drewnianej cechują się energooszczędnością oraz łatwością ogrzania. Jeśli zastanawiasz się więc, czym ogrzać dom z bali, szkieletowy bądź o innej konstrukcji z drewna, weź pod uwagę kilka technologii.

Jedną z nich jest kominek, pełniący zarówno praktyczną, jak i estetyczną funkcję. Nawet niewielki kominek dodaje wyjątkowego klimatu każdemu wnętrzu, a do domów z drewna pasuje idealnie. Rozwiązanie to sprawdzi się jako uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania, szczególnie w okresie przejściowym, a także jako podstawowe źródło ciepła w niewielkich domach. Jako że powietrze w domach z drewna nagrzewa się błyskawicznie, kominek z łatwością pozwoli w szybkim czasie osiągnąć we wnętrzu odpowiedni komfort termiczny. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w pobliżu kominka konieczne jest składowanie drewna do palenia, co przekłada się niestety na zanieczyszczenia pyłem i innymi osadami w pomieszczeniu. A jak ogrzać dom drewniany w inny sposób?

Ogrzewanie podłogowe w domu z drewna

Kolejna sprawdzona i polecana metoda to ogrzewanie domu drewnianego prądem przy użyciu tzw. podłogówki. Ogrzewanie podłogowe elektryczne to rozwiązanie pozwalające w pełni wykorzystać walory domu drewnianego. Zapewnia ono znakomity komfort termiczny, a ponadto nie ogranicza możliwości aranżacji wnętrz – ogrzewanie jest niewidoczne. Ogrzewanie domu drewnianego prądem to łatwy sposób na szybkie i skuteczne ogrzanie dużych przestrzeni. Podłogówkę można bez obaw zamontować na każdej kondygnacji budynku. Sprawdzi się ona zarówno w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym, jak i w kuchni oraz łazience. Do jej działania wykorzystuje się energię elektryczną, nie wymaga więc stosowania, a tym samym składowania opału. W domu z ogrzewaniem podłogowym nie ma więc potrzeby budowania pojemnej kotłowni.

Aby mieć jednak pewność, że ogrzewanie podłogowe będzie wydajne i funkcjonalne, warto powierzyć jego wykonanie specjalistom. Nieodpowiednie ułożenie folii i mat czy też wybór złego materiału podłogi spowoduje bowiem, że znaczna część ciepła będzie marnowana, a tym samym samo ogrzewanie okaże się nieefektywne. To przełoży się z kolei na wyższe rachunki. Dlatego współpraca z polecanymi fachowcami, takimi jak specjaliści z firmy Termofol, jest nieodzowna.

Przeczytaj również:  Czy można kłaść dywan na ogrzewanie podczerwienią?

Możliwości kontroli ogrzewania elektrycznego są niezwykle rozbudowane, począwszy od manualnych termostatów sterowanych z poziomu pokrętła do elektronicznych urządzeń sterowanych z poziomu aplikacji.

Kontrola zdalna systemem grzewczym umożliwia załączenie ogrzewania przed przyjazdem do domu letniskowego oraz optymalizację kosztów eksploatacji ze względu na możliwość korzystania z funkcji ECO.

Kocioł na pellet czy pompa ciepła?

Kolejny sposób na to, czym ogrzać dom z bali, to montaż kotła olejowego, pieca na pellet albo ogrzewania gazowego. Alternatywą może być również pompa ciepła, choć wybierając to rozwiązanie, należy liczyć się z wysokimi kosztami początkowymi, sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od rodzaju i modelu pompy. Systemy te nie wymagają wiele uwagi – w nowoczesnych modelach zazwyczaj wystarczy jedna wizyta w kotłowni (np. co tydzień, by dołożyć paliwo), aby uzyskać stały komfort termiczny w dzień i w nocy. Decydując się jednak na zakup pieca, należy pamiętać o konieczności zakupu i składowania w odpowiednim miejscu opału. Konieczne jest więc przeznaczenie drewutni, komórki, kotłowni lub innego pomieszczenia w środku bądź na zewnątrz budynku na skład pelletu czy ekogroszku.

Podsumowując, pomysłów na to, czym ogrzać dom drewniany, jest niemało. Powyższy artykuł z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji, jakie wybrać ogrzewanie do domu z bali, w technologii szkieletowej bądź o innej konstrukcji drewnianej.

Podobne artykuły
Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.