termostaty_1(1)

Co to jest histereza? Jak prawidłowo ją ustawić?

Histereza to parametr, który określa różnicę między zadaną (pożądaną) wartością temperatury, a wartością temperatury przy której nastąpi ponowne uruchomienie grzania. Każdy, kto posiada niezależne ogrzewanie powinien wiedzieć nie tylko co to jest histereza, ale również jak ją ustawić. Wiedząc co to jest histereza możesz nie tylko poprawić swój komfort grzewczy, ale także oszczędzić na kosztach ogrzewania.

Po co mi histereza?

Idealny system grzewczy to taki, który jest równocześnie  efektywny i ekonomiczny. Jednym słowem ma dawać odpowiedni komfort cieplny i nie drenować domowego budżetu. Koszty eksploatacji ogrzewania są bowiem coraz częściej brane pod uwagę przez inwestorów. System grzewczy, na który się zdecydujemy będzie nam służył przez następnych kilkanaście lat więc zależy nam, żeby jego użytkowanie było tanie.

Histereza to różnica między temperaturą pożądaną przez domowników, a jej wysokością, po przekroczeniu której system ma się ponownie włączyć. Mówiąc prościej, jest to parametr określający kiedy system grzewczy automatycznie ma się włączyć, a kiedy wyłączyć.

Jeśli ustawisz zbyt wysoką histerezę, to może to spowodować wahania temperatur. Te z kolei sprawią, że komfort grzewczy będzie drastycznie obniżony. Jeśli ustawisz ją zbyt niską, to system grzewczy się włączał zbyt często. Niesie to ze sobą negatywne skutki w postaci szybszego zużycia termoregulatorów.

Jak ustawić histerezę?

Histereza jest parametrem, który można swobodnie zmieniać z pozycji termoregulatora. Termoregulatory wyposażone w moduł wifi, pozwalają na zmianę wartości histerezy również z poziomu aplikacji. Tak, więc może ją ustawić niemalże każdy, kto ma dostęp do termoregulatora, lub aplikacji z podłączonym termostatem. Każdy termoregulator ma ustawioną domyślną histerezę. W termoregulatorach Termofol wynosi ona z reguły 0,5 lub 1⁰C.

Przeczytaj również:  Kompensacja mocy biernej – czym jest i jak wpływa na wysokość rachunków za energię?

Warto jednak samodzielnie ją ustawić, ponieważ przełoży się to na optymalny czas pracy ogrzewania podłogowego. Wpłynie to z kolei na obniżenie rachunków za ogrzewanie. System będzie pracował wydajniej, ponieważ nie będzie się niepotrzebnie włączał.

Mniejsze wahania temperatur pomieszczeń przekładają się na lepszy komfort mieszkania i niższe rachunki za ogrzewanie. Tańsze i szybsze jest uzupełnienie braków ciepła niż rozgrzewanie pomieszczenie od nowa. Z tego powodu, jeżeli jest to możliwe histereza powinna być jak najmniejsza. Oznacza to, że system grzewczy uruchamia się częściej, ale pracuje krócej, dzięki czemu sumarycznie zużywa mniej energii.

Ile powinna wynosić histereza?

Budynki mają różną charakterystykę energetyczną i z tego powodu do każdego powinno się podchodzić indywidualnie. Co więcej, nawet każde pomieszczenie w domu lub mieszkaniu może mieć różną histerezę, ponieważ mogą być użytkowane w różny sposób. Można jednak przyjąć pewne widełki. Jeżeli system pracuje w trybie dwóch czujników, histereza czujnika temperatury powietrza powinna być ustawiona w zakresie od 0.5-2 stopni Celsjusza. W przypadku gdy ustawiony jest tylko czujnik zewnętrzny, rekomendowana wartość histerezy wynosi od 2-4 stopni.

Na koniec

Ustawienie histerezy można (a nawet trzeba) zrobić samodzielnie. Od niej bowiem zależy czy w domu nie będzie nam zbyt ciepło lub zbyt zimno. Histerezę można ustawić samodzielnie. Nie trzeba wzywać fachowca, ponieważ jej ustawienie odbywa się z poziomu termostatu lub aplikacji jeśli urządzenie wyposażone jest w moduł wi-fi.

Zobacz: ogrzewanie podłogowe

Podobne artykuły
Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.