Dofinansowania na ocieplenie domu w 2024 roku. Program „Czyste powietrze” – co obejmuje?

Dofinansowania na ocieplenie domu w 2024 roku. Program „Czyste powietrze” – co obejmuje?

W 2024 roku dofinansowania na ocieplenie domu stają się kluczowym elementem strategii walki z niską efektywnością energetyczną i smogiem. Najpopularniejszym jest rządowy program „Czyste powietrze”. Dowiedz się, co obejmuje i czy możesz z niego skorzystać!

Rynek energetyczny a zmiany klimatyczne

W kontekście dynamicznie zmieniającego się rynku energetycznego, dofinansowanie na ocieplenie domu odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości energetycznej Polski. W odpowiedzi na rosnące potrzeby związane ze zmianami klimatycznymi oraz koniecznością redukcji emisji szkodliwych substancji rządowy program „Czyste Powietrze” zapewnia wsparcie dla właścicieli gospodarstw domowych, pragnących podnieść efektywność energetyczną swoich posiadłości.

Program, poprzez dofinansowanie do termomodernizacji, oferuje znaczące wsparcie finansowe dla inwestycji mających na celu nie tylko ocieplenie domów, ale również wprowadzenie nowoczesnych, bardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewnictwa. Stawia zatem na wymianę starych, nieefektywnych systemów grzewczych na nowoczesne urządzenia, takie jak ogrzewanie na podczerwień, które oferuje TERMOFOL.

Zanim przejdziemy do szczegółów, trzeba wyraźnie zaznaczyć, czym dla nas wszystkich, jest program „Czyste Powietrze”. Warunki, które należy spełnić, aby wziąć w nim udział, nie są wygórowane. W rzeczywistości praktycznie każdy właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać środki. Dotacje na termomodernizację są więc skonstruowane tak, aby zachęcić jak najwięcej beneficjentów do podjęcia działań na rzecz ulepszenia wydajności poprawy efektywności energetycznej ich domów.

Rządowy program ma również za zadanie stworzenie solidnej podstawy dla przyszłych pokoleń w kontekście zrównoważonego rozwoju i ekologii. To, co obejmuje, jest zatem nie tylko kwestią bezpośredniego wpływu na komfort i koszty utrzymania domów polskich rodzin, ale również znaczącym krokiem w kierunku budowania świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za naszą planetę. Program ten na naszych oczach zmienia krajobraz wokół wszystkich. Z kraju zadymionego smogiem, stajemy się bardziej świadomym ekologicznie państwem, z czystym powietrzem i wolnym od wszelkich zanieczyszczeń.

Czyste powietrze: nowe zasady

W tym miejscu należy zaznaczyć, że szczegółowe wytyczne dotyczące programu czyste powietrze zmieniają się w kolejnych edycja programu czyste powietrze. Nowe zasady dotyczą najczęściej kwot, jakie można uzyskać.

Dofinansowanie do termomodernizacji w liczbach

Dotacje na termomodernizację są istotnym elementem tego programu, przyczyniając się do znacznych oszczędności energetycznych i finansowych dla gospodarstw domowych. Liczby te wskazują na rosnące zainteresowanie właścicieli domów inwestycjami w efektywność energetyczną, co przekłada się na długoterminowe korzyści zarówno dla środowiska, jak i domowego budżetu. Czyste powietrze niejedynym źródłem środków na termomodernizację, jakie można uzyskać.

Przeczytaj również:  "Magazyn energii do fotowoltaiki - czym jest i jak działa? "

Portal rynekpierwotny.pl zwraca uwagę, że mimo budowy nowych obiektów o wysokiej efektywności energetycznej, wiele polskich domów wymaga pilnej termomodernizacji. Tylko 10% domów w Polsce posiada bardzo dobry poziom ocieplenia. Analiza Instytutu Ekonomii Środowiska z 2014 roku ukazuje, że 38% domów ma bardzo słabą izolację cieplną (bez ocieplenia ścian), 34% ma niski standard (ocieplenie do 8 cm), 20,1% średni (ocieplenie 8-10 cm, nowoczesne ogrzewanie, okna zespolone), 6,7% wysoki (ocieplenie min. 11 cm, nowoczesne ogrzewanie), a jedynie 1,2% bardzo wysoki standard izolacyjności (ocieplenie min. 15 cm, energooszczędne okna).

Czyste Powietrze – warunki i perspektywy

Dofinansowanie do termomodernizacji obejmuje szereg działań, które mogą znacząco poprawić efektywność energetyczną budynków, takie jak:

  • izolacja termiczna ścian, dachu, podłóg i fundamentów;
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną,
  • instalacja nowoczesnych systemów grzewczych, takich jak pompy ciepła czy systemy ogrzewania na podczerwień;
  • montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Beneficjentami programu „Czyste powietrze”mogą być:

  • właściciele domów jednorodzinnych,
  • współwłaściciele domów jednorodzinnych,
  • osoby fizyczne, które mają prawo do dysponowania nieruchomością w celach mieszkaniowych.

Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić określone warunki, które dotyczą między innymi  efektywności energetycznej planowanych inwestycji i stanu technicznego budynku. Wnioski o dofinansowanie można składać w odpowiednich Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), które zarządzają programem na poziomie regionalnym.

Kluczowym aspektem, na który zwracają uwagę eksperci, jest konieczność dokładnego zaplanowania inwestycji oraz wybór technologii i materiałów, które nie tylko zapewnią oszczędności, ale także będą przyjazne dla środowiska. Program ten jest więc zarówno wsparciem finansowym, ale również zachętą do podjęcia przemyślanych działań.

Program „Czyste powietrze”– ile pieniędzy można otrzymać?

Wysokość wsparcia w ramach programu „Czyste powietrze”jest uzależniona od dochodu beneficjenta, który ubiega się o dofinansowanie.

  • Poziom podstawowy – dochód roczny nie przekracza 135 tys. złotych. Na tym poziomie dotacja wynosi do 66 tys. złotych.
  • Poziom podwyższony – zaliczają się do niego gospodarstwa domowe, którego dochód miesięczny na osobę wynosi: 1894 zł dla gospodarstwa wieloosobowego oraz 2651 zł dla gospodarstwa jednoosobowego. Na tym poziomie dotacja wynosi do 99 tys. złotych.
  • Poziom najwyższy – ten poziom jest przeznaczony dla osób, których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wynosi 1090 zł dla gospodarstw wieloosobowych i 1526 zł dla gospodarstw jednoosobowych.
Przeczytaj również:  Syndrom chorego budynku – jak rozpoznać, zapobiegać i leczyć?

Warunki programu „Czyste powietrze” są skonstruowane tak, by maksymalnie ułatwić dostęp do funduszy i jednocześnie zapewnić, że inwestycje przyczynią się do realnej poprawy efektywności energetycznej oraz redukcji emisji szkodliwych substancji. Rządowe wsparcie jest więc nie tylko szansą na lepszą jakość życia dla beneficjentów, ale także ważnym krokiem w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej Polski.

Na koniec

Program „Czyste powietrze” stanowi znaczący krok w kierunku poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w polskich domach. Dotacje na termomodernizację oferowane w ramach tego programu umożliwiają właścicielom nieruchomości przeprowadzenie niezbędnych prac modernizacyjnych, które przyczyniają się nie tylko do oszczędności finansowych, ale również do ochrony środowiska. Warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby skorzystać ze wsparcia, są jasne i mają na celu ułatwienie dostępu do funduszy dla jak najszerszego grona beneficjentów.

„Czyste powietrze” — na co dofinansowanie, to pytanie daje odpowiedź na najważniejsze kwestie dotyczące rządowego wsparcia. Środki z programu można przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycje — od wymiany starych źródeł ciepła, poprzez kompleksową termomodernizację budynków, aż po instalację nowoczesnych systemów ogrzewania, takich jak ogrzewanie na podczerwień. Warto przy tym wspomnieć, że pieniądze można wydać także na audyt energetyczny (w wysokości 1200 zł), który jest konieczny przy pracach termomodernizacyjnych.

Program „Czyste powietrze”jest zatem nie tylko wsparciem finansowym, ale również inwestycją w lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Zachęcamy do skorzystania z możliwości, jakie oferuje program i przyczynienia się do budowy zrównoważonego oraz ekologicznego modelu życia.

Dla tych, którzy rozważają inwestycję w nowoczesne systemy ogrzewania, takie jak te dostępne w sklepie TERMOFOL, jest to idealny moment na podjęcie decyzji. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie udzielą dodatkowych informacji i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Więcej szczegółów na temat dofinansowania znajduje się na stronie programu „Czyste powietrze”.

Źródło:
https://forsal.pl/artykuly/1103542,standard-energetyczny-polskich-domow-az-35-mln-budynkow-trzeba-ocieplic.html

Podobne artykuły
Tagi: Brak tagów
Be the first to write a review

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany