Czy wiesz, ile tak naprawdę kosztuje Cię prąd? Gdy poznasz odpowiedź na to pytanie, możesz opracować sposoby oszczędzania znacznych sum pieniędzy. Energia elektryczna nie należy w Polsce do najtańszych zasobów. Jej ceny są nieustannie podnoszone. Przejmując kontrolę nad wykorzystywaniem prądu, możesz podreperować swój domowy budżet.
Koszt energii elektrycznej – co obejmuje?
Kilowatogodzina (kWh) jest jednostką, w której rozlicza się zużycie energii elektrycznej. 1 kWh oznacza ilość prądu zużywaną przez sprzęt o mocy 1000 watów przez jedną godzinę.
Warto wiedzieć najpierw, co składa się na cenę 1 kWh. Trzeba pamiętać, że pieniądze za prąd trafiają zarówno do sprzedawcy, jak i dystrybutora (Operatora Systemu Dystrybucyjnego). Koszt energii elektrycznej obejmuje: cenę zakupu energii elektrycznej, akcyzę, podatek VAT, przesył, koszty własne dystrybutora, marżę, opłaty i podatki lokalne. Istotna jest również wybrana taryfa prądu. W Polsce najpopularniejszy wariant to taryfa G11, w której przez całą dobę obowiązuje taka sama cena energii elektrycznej. Możesz zdecydować się również na taryfę G12, gdzie funkcjonuje podział na strefy czasowe – tańszą nocną i droższą dzienną.
Aktualny cennik – ile kosztuje kWh prądu?
Cena energii elektrycznej zależy od regionu kraju. Określony obszar obejmuje zazwyczaj kilku sprzedawców prądu oraz jeden operator. Wśród najpopularniejszych firm wymieniamy: Enea S.A, Energa Obrót, PGE Obrót, Innogy, Tauron PE. Obecnie, w przypadku taryfy G11, średnia cena prądu to ok. 0,94 -1,03 zł/kWh.
W 2022 roku rząd podjął decyzję o zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw domowych, które nie przekroczą określonego limitu. Najniższy limit wynosi 2000 kWh. Dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną będzie on wynosił 2600 kWh, a dla rolników i posiadaczy karty dużej rodziny będzie to 3000 kWh. Po przekroczeniu tego limitu cena za prąd wyniesie nie więcej niż 0,693 zł/kWh.
Na rosnący globalnie koszt energii elektrycznej ma wpływ to, ile prądu zużywamy. Zmieniające się cenniki ekologicznych certyfikatów oraz coraz wyższe koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla związane są z wyczerpującymi się zasobami planety. Warto więc inwestować w odnawialne źródła energii, które często również w skali mikro pozwalają zaoszczędzić na prądzie.
Gospodarstwo domowe – ile prądu zużywa przeciętna rodzina?
Roczne zużycie energii elektrycznej w domu zależy od wielu czynników. W każdym gospodarstwie domowym prąd zasila inne urządzenia i jest wykorzystywany do różnych celów. Aby określić zapotrzebowanie na energię elektryczną należy wciąż pod uwagę liczbę sprzętów RTV i AGD, sposób ogrzewania budynku i wody czy funkcjonowania wentylacji lub klimatyzacji. Trudno jednoznacznie wskazać roczne zużycie energii elektrycznej w domu. Chcąc poznać przybliżoną wartość, trzeba sprawdzić to we własnym zakresie lub opierać się wyłącznie na nieprecyzyjnych szacunkach.
W wielu źródłach znajdziesz opinie, że średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny w modelu 2+2 wynosi ok. 1900 kWh. To jednak przypadek, w którym wszyscy domownicy zwracają uwagę na oszczędzanie energii elektrycznej. Lepiej przyjąć, że w tej sytuacji szacunkowe roczne zużycie energii elektrycznej w domu wyniesie ok. 2200-2300 kWh. Warto podkreślić, że liczba ta jest zwykle niższa w obszarach miejskich, a wyższa w obszarach wiejskich. By poznać średnie zużycie prądu na jedną osobę, nie możesz po prostu podzielić wskazanego wyniku na cztery. Inne potrzeby ma przecież dorosły singiel, a inne rodzina z dziećmi.
Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w domu w różnych modelach rodziny kształtuje się następująco:
– gospodarstwo 1-osobowe: 800 – 1 600 kWh/rok,
– 2-osobowe: 1 100 – 1 700 kWh/rok,
– 3-osobowe: 1 400 – 2 100 kWh/rok,
– 4-osobowe: 1 900 – 2 300 kWh/rok,
– 5-osobowe: 2 200 – 2 700 kWh/rok.
Oczywiście, łatwiej zmniejszyć średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny niż singla, np. poprzez wymianę urządzeń i żarówek na energooszczędne (duża rodzina używa ich więcej), ale każde działanie, przyczyniające się do ograniczenia zapotrzebowania na prąd jest zbawienne, zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska.
Średnie zużycie prądu na jedną osobę – jak oszczędzać energię?
Gdy wiesz już, ile prądu zużywa przeciętna rodzina, warto zastanowić się nad tym, jak konkretnie zmniejszyć tę wartość i tym samym ponosić niższy koszt energii elektrycznej. Wcale nie musisz przy tym naruszać swojego codziennego komfortu, przesiadując w ciemnościach czy wcześniej wyłączając telewizor. Istnieje kilka prostych sposobów na oszczędności.
Przede wszystkim przy zakupie jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego zwracaj uwagę na to, czy jest to sprzęt o klasie energetycznej przynajmniej na poziomie A. Im wyższa klasa, tym niższe będzie zużycie energii przez to urządzenie. Warto wymienić również wszystkie żarówki w domu na energooszczędne. Wydatek ten szybko się zwróci i ograniczy to, ile prądu zużywamy.
Wyrób sobie także odpowiednie nawyki. Gaś światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia. Pralkę i zmywarkę włączaj tylko wtedy, gdy nazbierasz większą liczbę rzeczy prania lub mycia. Nie zostawiaj urządzeń w trybie stand-by, zwłaszcza jeśli wybierasz się na dłuższy wyjazd. Wyłączenie trybu gotowości w takiej sytuacji może wyraźnie obniżyć średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny. Dobrym pomysłem jest również przeprowadzenie od czasu do czasu przeglądu sprzętów elektrycznych, użytkowanych w domu – niewłaściwie działające, zabrudzone urządzenia mogą generować spore straty energii.