dofinansowania-dla-rolników

Jakie są koszty energii elektrycznej i ile prądu zużywamy?

Czy wiesz, ile tak naprawdę kosztuje Cię prąd? Gdy poznasz odpowiedź na to pytanie, możesz opracować sposoby oszczędzania znacznych sum pieniędzy. Energia elektryczna nie należy w Polsce do najtańszych zasobów. Jej ceny są nieustannie podnoszone. Przejmując kontrolę nad wykorzystywaniem prądu, możesz podreperować swój domowy budżet.

Koszt energii elektrycznej – co obejmuje?

Kilowatogodzina (kWh) jest jednostką, w której rozlicza się zużycie energii elektrycznej. 1 kWh oznacza ilość prądu zużywaną przez sprzęt o mocy 1000 watów przez jedną godzinę.

Warto wiedzieć najpierw, co składa się na cenę 1 kWh. Trzeba pamiętać, że pieniądze za prąd trafiają zarówno do sprzedawcy, jak i dystrybutora (Operatora Systemu Dystrybucyjnego). Koszt energii elektrycznej obejmuje: cenę zakupu energii elektrycznej, akcyzę, podatek VAT, przesył, koszty własne dystrybutora, marżę, opłaty i podatki lokalne. Istotna jest również wybrana taryfa prądu. W Polsce najpopularniejszy wariant to taryfa G11, w której przez całą dobę obowiązuje taka sama cena energii elektrycznej. Możesz zdecydować się również na taryfę G12, gdzie funkcjonuje podział na strefy czasowe – tańszą nocną i droższą dzienną.

Aktualny cennik – ile kosztuje kWh prądu?

Cena energii elektrycznej zależy od regionu kraju. Określony obszar obejmuje zazwyczaj kilku sprzedawców prądu oraz jeden operator. Wśród najpopularniejszych firm wymieniamy: Enea S.A, Energa Obrót, PGE Obrót, Innogy, Tauron PE. Obecnie, w przypadku taryfy G11, średnia cena prądu to ok. 0,94 -1,03 zł/kWh.

W 2022 roku rząd podjął decyzję o zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw domowych, które nie przekroczą określonego limitu. Najniższy limit wynosi 2000 kWh. Dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną będzie on wynosił 2600 kWh, a dla rolników i posiadaczy karty dużej rodziny będzie to 3000 kWh. Po przekroczeniu tego limitu cena za prąd wyniesie nie więcej niż 0,693 zł/kWh. 

Przeczytaj również:  Farma fotowoltaiczna - czy to się opłaca?

Na rosnący globalnie koszt energii elektrycznej ma wpływ to, ile prądu zużywamy. Zmieniające się cenniki ekologicznych certyfikatów oraz coraz wyższe koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla związane są z wyczerpującymi się zasobami planety. Warto więc inwestować w odnawialne źródła energii, które często również w skali mikro pozwalają zaoszczędzić na prądzie.

Gospodarstwo domowe – ile prądu zużywa przeciętna rodzina?

Roczne zużycie energii elektrycznej w domu zależy od wielu czynników. W każdym gospodarstwie domowym prąd zasila inne urządzenia i jest wykorzystywany do różnych celów. Aby określić zapotrzebowanie na energię elektryczną należy wciąż pod uwagę liczbę sprzętów RTV i AGD, sposób ogrzewania budynku i wody czy funkcjonowania wentylacji lub klimatyzacji. Trudno jednoznacznie wskazać roczne zużycie energii elektrycznej w domu. Chcąc poznać przybliżoną wartość, trzeba sprawdzić to we własnym zakresie lub opierać się wyłącznie na nieprecyzyjnych szacunkach.

W wielu źródłach znajdziesz opinie, że średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny w modelu 2+2 wynosi ok. 1900 kWh. To jednak przypadek, w którym wszyscy domownicy zwracają uwagę na oszczędzanie energii elektrycznej. Lepiej przyjąć, że w tej sytuacji szacunkowe roczne zużycie energii elektrycznej w domu wyniesie ok. 2200-2300 kWh. Warto podkreślić, że liczba ta jest zwykle niższa w obszarach miejskich, a wyższa w obszarach wiejskich. By poznać średnie zużycie prądu na jedną osobę, nie możesz po prostu podzielić wskazanego wyniku na cztery. Inne potrzeby ma przecież dorosły singiel, a inne rodzina z dziećmi.

Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w domu w różnych modelach rodziny kształtuje się następująco:

– gospodarstwo 1-osobowe: 800 – 1 600 kWh/rok,

– 2-osobowe: 1 100 – 1 700 kWh/rok,

– 3-osobowe: 1 400 – 2 100 kWh/rok,

– 4-osobowe: 1 900 – 2 300 kWh/rok,

– 5-osobowe: 2 200 – 2 700 kWh/rok.

Oczywiście, łatwiej zmniejszyć średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny niż singla, np. poprzez wymianę urządzeń i żarówek na energooszczędne (duża rodzina używa ich więcej), ale każde działanie, przyczyniające się do ograniczenia zapotrzebowania na prąd jest zbawienne, zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska.

Przeczytaj również:  Kompleksowa termomodernizacja domu i mieszkania. Podpowiadamy jak zaplanować remont systemu grzewczego

Średnie zużycie prądu na jedną osobę – jak oszczędzać energię?

Gdy wiesz już, ile prądu zużywa przeciętna rodzina, warto zastanowić się nad tym, jak konkretnie zmniejszyć tę wartość i tym samym ponosić niższy koszt energii elektrycznej. Wcale nie musisz przy tym naruszać swojego codziennego komfortu, przesiadując w ciemnościach czy wcześniej wyłączając telewizor. Istnieje kilka prostych sposobów na oszczędności.

Przede wszystkim przy zakupie jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego zwracaj uwagę na to, czy jest to sprzęt o klasie energetycznej przynajmniej na poziomie A. Im wyższa klasa, tym niższe będzie zużycie energii przez to urządzenie. Warto wymienić również wszystkie żarówki w domu na energooszczędne. Wydatek ten szybko się zwróci i ograniczy to, ile prądu zużywamy.

Wyrób sobie także odpowiednie nawyki. Gaś światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia. Pralkę i zmywarkę włączaj tylko wtedy, gdy nazbierasz większą liczbę rzeczy prania lub mycia. Nie zostawiaj urządzeń w trybie stand-by, zwłaszcza jeśli wybierasz się na dłuższy wyjazd. Wyłączenie trybu gotowości w takiej sytuacji może wyraźnie obniżyć średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny. Dobrym pomysłem jest również przeprowadzenie od czasu do czasu przeglądu sprzętów elektrycznych, użytkowanych w domu – niewłaściwie działające, zabrudzone urządzenia mogą generować spore straty energii.

Podobne artykuły
Tagi: Brak tagów

Comments are closed.