instalacja elektryczna w podlodze

Instalacja elektryczna w podłodze. Przepisy, które musisz znać!

Czy wiesz, że instalacja elektryczna w podłodze to coraz częstsze rozwiązanie stosowane w nowoczesnych budynkach? W naszym najnowszym artykule postaramy się przybliżyć wszystkie aspekty związane z tym tematem oraz omówić obowiązujące przepisy. Oto co musisz wiedzieć.

Instalacja elektryczna w posadzce stała się popularnym rozwiązaniem w nowoczesnych budynkach ze względu na swoją wygodę i estetykę. Współczesny inwestor staje przed dylematem: instalacja elektryczna w podłodze czy na ścianie? Ten sposób montowania pozwala na umieszczenie punktów zasilania, gniazdek oraz oświetlenia w posadzce, co eliminuje potrzebę stosowania widocznych przewodów i złączek, znacznie poprawiając estetykę pomieszczeń. Takie rozwiązanie coraz częściej spotyka się w przestrzeniach biurowych i mieszkalnictwie. Przed przystąpieniem do prac związanych z wykonaniem instalacji elektrycznej w podłodze warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć niebezpieczeństwa i problemów z tym związanych. Warto również poświęcić więcej czasu na wykonanie dokładnego planu instalacji, zaprojektowanie pomieszczeń tak, aby uniknąć konieczności późniejszych poprawek, które mogą okazać się problematyczne zwłaszcza w sytuacji, kiedy posadzka zostanie już przykryta np. parkietem lub panelami.

Instalacja elektryczna w podłodze – przepisy

Przepisy dotyczące instalacji elektrycznej w podłodze są ściśle określone i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników oraz zgodność z obowiązującymi normami budowlanymi.  Regulują dokładnie zagadnienia takie jak np. na jakiej głębokości powinien znajdować się kabel elektryczny. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, kable w podłożu powinny być układane na głębokości nie mniejszej niż 50 mm od powierzchni podłogi. Zgodnie z prawem należy również pamiętać o tym, aby prowadzić przewody w taki sposób, aby ich wymiana nie wymagała ingerencji w konstrukcję budynku. Warto zwrócić przede wszystkim uwagę na obciążenie  zwykle występujące we wszystkich pomieszczeniach. Wartość obciążenia nie powinna przekraczać 1500N. Należy pamiętać, że instalacja elektryczna w podłodze powinna być wykonywana przez specjalistycznych wykonawców posiadających niezbędne uprawnienia i wiedzę, zapewniając tym samym bezpieczeństwo jej użytkownikom.

Podczas planowania instalacji elektrycznej w podłodze należy pamiętać o takich czynnikach jak rodzaj podłogi, jej przeznaczeniu, obciążeniu elektrycznym związanym z ilością planowanych źródeł wykorzystujących energię elektryczną oraz lokalnych przepisach budowlanych.

Przeczytaj również:  Ogrzewanie płaszczyznowe – co to jest? Poznaj jego rodzaje!

Decydując się na instalację elektryczną w podłodze mamy do wyboru kilka rozwiązań, które odpowiadają na pytanie, jak kłaść kable elektryczne w domu, kiedy zdecydujemy się na instalację elektryczną w podłodze.

  • Kanały całkowicie zalane wylewką betonową: ta metoda pozwala na całkowite ukrycie instalacji, co daje estetyczny wygląd podłogi. Dostęp do instalacji jest możliwy jedynie przez puszki podłogowe.
  • Kanały współpoziome: kanały umieszczone są na równi z wylewką i przykryte ruchomą pokrywą, co umożliwia dostęp do instalacji na całej długości. Ta opcja jest bardziej elastyczna i ułatwia ewentualne prace naprawcze.
  • Kanały do podłóg podwójnych i podniesionych: instalacja prowadzona jest w wolnej przestrzeni pod płytami lub w specjalnie stworzonych korytarzach. Jest to szczególnie przydatne w przypadku podłóg podwójnych, gdzie dostęp do instalacji jest utrudniony.
  • Kanały napodłogowe: to rozwiązanie  jest stosowane, gdy niemożliwe okazuje się prowadzenie instalacji w warstwie wylewki. Pozwala to na umieszczenie instalacji na powierzchni podłogi, jednak może wpłynąć negatywnie na estetykę pomieszczenia.

Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby kanał był zajęty tylko w połowie swojej przestrzeni, pozostawiając miejsce na ewentualne dodatkowe przewody w przyszłości. Dzięki temu możliwe będzie łatwiejsze rozbudowywanie instalacji bez konieczności ingerencji w podłogę.

Koszty i korzyści związane z instalacją elektryczną w podłodze

 

Instalacja elektryczna w podłodze może być związana z pewnymi kosztami początkowymi, jednak wielu inwestorów decyduje się na to rozwiązanie ze względu na liczne korzyści. Ceny montażu zależą głównie od wybranego rozwiązania, podzespołów systemu oraz rozmiaru pomieszczenia. Elementem, który może być kłopotliwy, jest także znalezienie doświadczonej ekipy montażowej. Rozwiązania podłogowe nie są bowiem często spotykane w naszym kraju i dopiero zdobywają popularność. Przed wyborem wykonawcy, warto zatem sprawdzić jego kwalifikacje i kompetencje,Należy też wspomnieć o tym, że koszty naprawy tak poprowadzonej instalacji mogą być znacznie wyższe niż tradycyjnej instalacji ściennej. Wynika to z faktu, że czynności naprawcze przy instalacji w podłodze wiążą się z koniecznością demontażu paneli, płytek lub innego rodzaju podłogi. Również czynności diagnostyczne mogą okazać się bardziej czasochłonne.

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej w podłodze

Bezpieczeństwo i eksploatacja instalacji elektrycznej w podłodze są kluczowe dla zapewnienia komfortu użytkowników oraz trwałości instalacji. Przestrzeganie przepisów dotyczących głębokości układania kabli oraz wykorzystywania odpowiednich materiałów izolacyjnych jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa. Dodatkowo regularne przeglądy instalacji mogą zapobiec ewentualnym awariom i uszkodzeniom. Warto wspomnieć też o prawidłowym doborze poszczególnych elementów instalacji podłogowej, zgodnie z przeznaczeniem pomieszczenia, w którym jest ona układana. Przykładowo, jeśli wiemy, że podłoga w pomieszczeniu będzie często myta lub narażona na wilgoć i zalania – jak na przykład w łazience – warto zakupić elementy spełniające określone, wyższe normy wodoodporności.

Przeczytaj również:  Folia grzewcza pod lustro - nowoczesna technologia dla Twojej łazienki

Instalacja elektryczna w podłodze a ogrzewanie podłogowe

Instalacja elektryczna podłogowa w żadnym wypadku nie wyklucza możliwości zamontowania elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego w postaci folii grzewczych. Oczywiście kluczowe jest tutaj wcześniejsze, prawidłowe rozplanowanie pomieszczeń tak, aby oba systemy nie kolidowały ze sobą.

Montaż instalacji elektrycznej przeprowadzamy jako pierwszy, zalewając następnie przewody warstwą wylewki, na której zgodnie ze sztuką układamy kolejne elementy systemu grzewczego opartego o folie grzewcze. Zaletą folii jest niewielka grubość, która nie podnosi dodatkowo poziomu podłogi, na której już wcześniej ułożyliśmy instalację elektryczną wraz z wylewką.

Na folię grzewczą, przykrytą folią paroizolacyjną możemy kłaść wybraną przez nas podłogę – idealnie z paneli winylowych SPC.

Przy pracach montażowych warto pamiętać o wspomnianym wcześniej planie. W przypadku folii grzewczej bardzo ważne jest prawidłowe wymierzenie miejsc każdego cięcia folii i jej ułożenia. W połączeniu z instalacją elektryczną w podłodze folia nie może być dowolnie przecinana ani nacinana w miejscach, w których np. planujemy wyjścia instalacji elektrycznej ponad podłogę – spowoduje to uszkodzenie folii i w konsekwencji awarię świeżo instalowanego systemu grzewczego. Miejsca takie powinny być rozplanowane tak, aby nie kolidowały z układaną folią grzewczą. Dodatkowo należy zachować  wszystkie wskazania producenta związane z układaniem samej folii.

Praktyczne aspekty instalacji elektrycznej w podłodze 

Instalacja elektryczna w podłodze może być atrakcyjnym i wygodnym rozwiązaniem dla osób planujących remont czy budowę domu. Przed przystąpieniem do prac warto zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy oraz skonsultować się z ekspertem, aby uniknąć problemów i zagwarantować bezpieczeństwo użytkowników.

Co ważne, instalacja elektryczna w podłodze nie wyklucza stosowania elektrycznego ogrzewania podłogowego – pod warunkiem trzymania się ścisłych wytycznych i wykonywania prac w sposób profesjonalny i zgodny z zaleceniami producenta. Specjaliście firmy TERMOFOL, chętnie doradzą optymalne rozwiązania w kwestii zagadnień związanych z instalacją elektryczną w podłodze. Zaproponują również najlepszą folię grzewczą polskiej produkcji wraz z montażem

Podobne artykuły
Be the first to write a review

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany