Kominki elektryczne zdobywają coraz większą popularność. Część osób kupuje je, bo nie ma możliwości zamontowania tradycyjnego urządzenia. Wybór urządzenia powinien być poprzedzony odpowiedzeniem sobie na najważniejsze pytania: jaki kominek elektryczny będzie najlepszy do nowego domu?
Kominek elektryczny to urządzenie, które stanowi alternatywę wobec innych typów urządzeń grzewczych. Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie tradycyjne palenisko z nowoczesnością, ekologią i prostą obsługą oraz montażem. Nie dymi więc nie potrzeba prowadzić przewodów. Nie emituje spalin więc jest bezpieczny. Nie jest to żywy ogień więc nie trzeba go czyścić.
Co to jest kominek elektryczny?
Kominek elektryczny to rodzaj urządzenia grzewczego, które imituje tradycyjny kominek. Urządzenie to zazwyczaj wykorzystuje technologię LED lub halogenową, aby stworzyć wizualny efekt płonącego drewna lub węgla. Niektóre modele posiadają termowentylator, który generuje ciepło i pozwala na ogrzanie pomieszczenia.
Kominki elektryczne są coraz bardziej popularne ze względu na swoją wygodę i bezpieczeństwo. Nie wymagają one spalania drewna, co oznacza, że nie ma ryzyka pożaru lub emisji szkodliwych gazów i cząstek do powietrza. Dodatkowo, kominki elektryczne są łatwe w instalacji i obsłudze. Wystarczy podłączyć je do źródła zasilania i włączyć za pomocą pilota lub przycisku na urządzeniu.
Jedną z przyczyn wzrostu popularności kominków elektrycznych jest fakt, że palenie w tradycyjnych kominkach będzie w przyszłości coraz bardziej ograniczone. Już teraz w wielu województwach obowiązuję tzw. dni smogowe, czyli okresowe zakazy palenia w kominkach. Dlatego też, wiele osób zaczyna szukać alternatywnych rozwiązań, takich jak kominki elektryczne, które pozwalają cieszyć się wizualnym efektem płonącego drewna, bez ryzyka zanieczyszczenia powietrza.
Jak to działa?
Wnętrze kominka składa się z grzałek elektrycznych oraz wentylatorów, których zadaniem jest generowanie i równomierne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu. Ponadto, w urządzeniu znajdują się komponenty elektroniczne wraz z modułem Wifi , co umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem. Przednia szyba kominka posiada sztuczne palenisko, a w tle znajduje się mechanizm generujący efekt płomienia.
Ciepło w kominkach generowane jest przez specjalne grzałki elektryczne, umieszczone wewnątrz urządzenia. Dodatkowo, kominki są wyposażone w termowentylatory, które odpowiadają za efektywne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu. Dzięki połączeniu wydajnych grzałek oraz wentylatorów, ogrzewanie za pomocą kominka jest bardzo szybkie i energooszczędne.
Jak wybrać kominek elektryczny do domu?
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kominka elektrycznego, to pierwsze na co musisz zwrócić uwagę jest aranż. Urządzenia te – a w szczególności ich elektryczne wersje – są ściśle powiązane z funkcją dekoracyjną. W ofercie firmy Termofol znajdują się kominki do zabudowy, z możliwością zainstalowania w sposób odsłaniający jego boczne ściany.
Jeśli masz w domu stary kominek i potrzebujesz go wymienić, to możesz wybrać sam wkład elektryczny. Wówczas stare i dymiące urządzenie stanie się nowoczesnym, eleganckim i co najważniejsze – niedymiącym – kominkiem.
Wspominaliśmy na początku, że istnieją na rynku modele, które posiadają wbudowany termowentylator i oferują opcję ogrzewania. Jeśli zastanawiasz się na takim urządzeniem, to zwróć uwagę na zużycie energii elektrycznej, ponieważ wpłynie to na jego koszty eksploatacji. Trzeba przy tym wiedzieć zawczasu czy kominek będzie ci służył jako główne źródło ciepła w pomieszczeniu czy ma tylko służyć do jego dogrzania.
Przy wyborze kominka warto zwrócić uwagę na otoczenie, w którym będzie stał. Trzeba pamiętać, żeby w odległości krótszej niż 1 m od kominka nie znajdowały się materiały łatwopalne takie jak:
- firanki
- zasłony
- poduszki
- pościel
- meble
Jeśli twój kominek ma stać w salonie i być nie tylko dekoracją, ale pełnić również funkcje grzewcze, to musisz zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jest nim ocieplenie domu. W starym, słabo ocieplonym domu, kominek elektryczny z funkcją grzania będzie średnio opłacalnym pomysłem. Z domu źle ocieplonego energia cieplna szybko wydostaje się na zewnątrz. Kominek musi dostarczyć więc kolejnego ciepła, a to przekłada się na wyższe rachunki. Co innego w nowym domu wybudowanym zgodnie ze standardem WT2021. Są to budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię oraz są doskonale wyizolowane. I w takich budynkach stosowanie kominka elektrycznego z opcją ogrzewania ma sens.
Jeśli zależy ci na komforcie i wygodzie, to firma Termofol posiada kominki z . Dzięki niej można łatwo zmienić ustawienia kominka, takie jak temperatura i siła płomieni, bez konieczności wstawania z kanapy lub fotela. Najnowocześniejsze modele posiadają także najwyższy poziom realizmu za sprawą sztucznych polan, które doskonale imitują prawdziwe drewno dając domownikom poczucie ciepła.
Dla kogo kominek elektryczny?
Bezdyskusyjną przewagą kominków elektrycznych jest możliwość montażu praktycznie w każdym miejscu. Wystarczy zapewnić podłączenie do sieci elektrycznej. Bez komina, bez sadzy, bez problemów. Jeśli zdecydowałeś się na kominek elektryczny z funkcją ogrzewania, to idealnym rozwiązaniem jest połączenie go z fotowoltaiką. Prąd pozyskany ze Słońca zasili urządzenie sprawiając, że koszt jego eksploatacji będzie wręcz iluzoryczny.
Kominki elektryczne są póki co pewnego rodzaju awangardą na rynku. To jednak szybko się zmieni za sprawą przepisów, które w ciągu najbliższych lat wejdą w życie. Wraz z ich wprowadzeniem wartość rynku wzrośnie i pojawi się więcej modeli.