Jak zamontować grzejnik? Zasady rozmieszczenia promienników

Jak zamontować grzejnik? Zasady rozmieszczenia promienników

Zastanawiasz się, jak zamontować grzejnik w domu lub biurze? Jego lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla maksymalizacji efektywności i zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Dowiedz się więc, gdzie najlepiej umieścić promiennik podczerwieni i jakich błędów unikać!

Czym jest grzejnik na podczerwień? Wprowadzenie do tematu

Grzejniki na podczerwień stanowią innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie systemów ogrzewania, oferując efektywność energetyczną oraz komfort cieplny na nieosiągalnym dotąd poziomie. Dzięki wykorzystaniu promieniowania podczerwonego do bezpośredniego ogrzewania obiektów, a nie powietrza, urządzenia te zapewniają równomierne rozprowadzenie ciepła, unikając przy tym problemów związanych z cyrkulacją kurzu czy alergenów.

Jak działa grzejnik na podczerwień?

Promienniki działają na zasadzie emisji fal podczerwonych, które bezpośrednio ogrzewają przedmioty i osoby w pomieszczeniu. Dzięki temu ciepło, które emitują, odczujesz już po kilku minutach od włączenia urządzenia.

Jak już wspomniano, wybór miejsca dla grzejnika na podczerwień może znacząco wpłynąć na komfort termiczny oraz efektywność energetyczną w Twoim domu. Odległość grzejnika od ściany i wysokość grzejnika od podłogi to kolejne zagwozdki użytkowników, pragnących w pełni wykorzystać potencjał tej technologii. Podpowiadamy zatem, jak ustawić grzejnik na podczerwień, aby mieć pewność, że system ten działa prawidłowo.

Jak ustawić grzejnik na podczerwień? Porady od TERMOFOL

Fale podczerwieni, które emituje grzejnik, docierają dokładnie tam, gdzie zostaną skierowane. Można to porównać do działania zwykłej lampy. Jeśli powiesisz ją nad stołem, to tylko on będzie oświetlany. Zrozumienie tego mechanizmu pozwoli Ci umieścić grzejnik na podczerwień w miejscu, w którym będzie spełniał Twoje wszystkie potrzeby.

Prawidłowe ustawienie grzejnika – podstawowe zasady

Zanim omówimy szczegółowo prawidłowe ustawienie grzejnika, zwróć uwagę na kilka „żelaznych” zasad, dotyczących montażu promienników podczerwieni.

  1. Montuj grzejnik tam, gdzie są ludzie. Tradycyjne grzejniki konwekcyjne zazwyczaj montuje się pod oknami, aby wykorzystać naturalny przepływ powietrza i różnice temperatur. Działa to na bardzo prostej na zasadzie. Chłodne powietrze zaciągane jest od dołu urządzenia i podgrzewane, a następnie unosi się ku górze. Z kolei grzejniki na podczerwień działają poprzez promieniowanie ciepła, które dociera dokładnie tam, gdzie jest skierowane, podobnie jak światło. Długość fali jest zbliżona do światła widzialnego.
  2. Nie zasłaniaj grzejnika. Grzejnik powinien znajdować się w takim miejscu, aby promienie podczerwieni docierały swobodnie do strefy, którą mają ogrzewać. Oznacza to, że urządzenia nie powinno się zastawiać meblami czy innymi obiektami, które mogłyby zakłócić przepływ promieniowania. Po pierwsze, taka lokalizacja blokuje rozchodzenie się fal podczerwieni, co prowadzi do nierównomiernego rozkładu temperatur w pomieszczeniu. Po drugie, umieszczanie panelu na podczerwień blisko przedmiotów, chociażby drewnianej szafki, może spowodować nadmierne nagrzewanie się i w konsekwencji zniszczyć mebel.
Przeczytaj również:  Zewnętrzne maty grzewcze. Bezpieczne i komfortowe ogrzewanie przestrzeni

Pojawia się jeszcze jedna kwestia. Czy grzejnik powinien być w poziomie? Zdecydowanie tak, gdyż to ustawienie gwarantuje najbardziej równomierne rozprowadzanie ciepła.

Jaka powinna być wysokość grzejnika od podłogi?

Ze względu na to, że grzejniki na podczerwień emitują ciepło, czyli nie nagrzewają bezpośrednio powietrza, zaleca się ich montaż na takiej wysokości, na której przebywają domownicy czy osoby w pomieszczeniu komercyjnym. Jeśli na przykład siedzisz wygodnie na kanapie lub fotelu, panel powinien znajdować się co najmniej 50 cm nad podłogą. Na takiej wysokości promieniowanie podczerwone z grzejnika dotrze do Ciebie, zapewniając przyjemne i natychmiastowe ciepło.

Grzejnik naprzeciwko okna

Podczerwone panele grzewcze oraz grzejniki hybrydowe mogą być zamontowane na ścianie przeciwległej do okna. W przypadku paneli na podczerwień utrata ciepła zachodzi w zupełnie inny sposób, niż ma to miejsce przy klasycznych rozwiązaniach grzewczych. Fale dalekiej podczerwieni nie przechodzą przez szkło tak samo, jak światło widzialne, co oznacza, że ciepło jest zatrzymywane w pomieszczeniu.

Jednakże utrata ciepła występuje, gdy szkło pochłania promieniowanie dalekiej podczerwieni, a następnie emituje je na zewnątrz. Starsze okna lub te z pojedynczymi szybami mogą mieć słabą izolację, co prowadzi do szybszego spadku temperatury w pomieszczeniu. W przypadku małych pomieszczeń, gdzie odległość od ściany przeciwnej do okna wynosi mniej niż około 3 metrów oraz gdy promiennik na ścianie jest umieszczony dokładnie na wprost okna, może wystąpić nieznaczna utrata efektywności ogrzewania.

Grzejnik pod oknem

Jak ustawić grzejnik na podczerwień pod oknem? Czy tego rodzaju grzejnik pod okno może zastąpić tradycyjne systemy? Takie rozwiązanie jest możliwe, jednakże istnieje kilka istotnych czynników do rozważenia. Zaleca się umieszczenie go na wysokości około od 10 do 20 cm nad ziemią. Panel na podczerwień będzie efektywniej działać w tej lokalizacji niż standardowy grzejnik konwektorowy. 

Warto jednak mieć na uwadze, że promienniki podczerwieni zazwyczaj mają większe wymiary niż tradycyjne grzejniki. Posiadają one więc szerszą powierzchnię grzewczą, co przekłada się na wyższą energooszczędność.

Grzejniki w dużych pomieszczeniach

W przypadku potrzeby ogrzania dużych pomieszczeń konieczne może być zainstalowanie dwóch lub większej liczby grzejników. Pojawia się zatem pytanie: skąd wiadomo jaką powierzchnię ogrzeje promiennik podczerwieni? Im większa moc urządzenia, tym obszerniejszą przestrzeń może on ogrzać.

Przeczytaj również:  Cena prądu 2024. Znamy koszty energii elektrycznej!

Dla przykładu grzejnik ceramiczny od TERMOFOL TF-CS500, o mocy 500 watów, jest przeznaczony do ogrzewania pomieszczenia o wielkości 10 m2. Z kolei grzejnik TF-CS1000, o mocy 1000 watów, ogrzeje dwa razy większą powierzchnię. Jeśli zatem musisz zapewnić ciepło w pokoju o znacznym metrażu, chociażby w pomieszczeniu pracowniczym, to najlepszym wyjściem będzie zamontowanie dwóch lub większej liczby grzejników.

Grzejniki w pomieszczeniach nietypowych

Pokoje na strychu i poddaszu często charakteryzują się skosami oraz dość nieregularną powierzchnią. Może się również zdarzyć, że na ścianie nie ma miejsca na montaż promiennika. W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie montaż grzejnika na suficie. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde urządzenie jest do tego dostosowane. W naszym asortymencie znajdują się panele TF-SW350, które są odpowiednie do montażu sufitowego.

Grzejnik pod okno – jaki wybrać?

Prawidłowe ustawienie grzejnika jest więc nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim efektywności działania. Na rynku jest wiele dostępnych modeli grzejników na podczerwień, oferujących różnorodne funkcje, takie jak termostaty, programatory czasowe czy możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej. Warto zapoznać się z ich wszystkimi możliwościami, ponieważ gwarantują one nie tylko wygodę, ale także oszczędność energii.

Przykładem może być nasz grzejnik TF – SWT 1000, który ma wbudowany moduł WiFi. Dzięki niemu możesz włączyć ogrzewanie pomieszczenia praktycznie z każdego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do internetu oraz aplikacja Termofol Smart lub Tuya Smart, w zależności od tego, którą z nich obsługuje Twoje urządzenie.

Inną funkcją, którą należy poznać, jest programator czasowy. Dzięki nowoczesnym termostatom możesz dokładnie zaplanować harmonogram ogrzewania, czyli w jakich godzinach ma być rozprowadzane ciepło w pokoju. Nie można zapomnieć także o możliwości sterowania pilotem. Gdy zamontujesz grzejnik w trudno dostępnym miejscu, na przykład na suficie, to pilot pozwoli Ci swobodnie sterować ogrzewaniem.

Już wiesz, jak zamontować grzejnik! Zapewnij ciepło w Twoim domu z TERMOFOL

Odpowiednie rozmieszczenie i montaż grzejników na podczerwień ma kluczowe znaczenie dla efektywnego oraz ekonomicznego ogrzewania pomieszczeń. Pamiętając o zasadach montowania grzejników na podczerwień, o których tutaj wspomnieliśmy, możesz cieszyć się komfortowym ciepłem w swoim domu. Po więcej porad i ciekawostek zajrzyj do naszej strefy wiedzy.

W TERMOFOL zobowiązujemy się do dostarczania wysokiej jakości produktów i usług, które nie tylko poprawią efektywność ogrzewania Twojego domu, ale także przyczynią się do obniżenia rachunków za energię. Zachęcamy do odwiedzenia sklepu online lub kontaktu z naszymi ekspertami w celu uzyskania informacji na temat oferty.

Niezależnie od tego, czy planujesz instalację nowego systemu ogrzewania, czy chcesz ulepszyć ten już istniejący, TERMOFOL jest gotowy pomóc Ci cieszyć się ciepłem w zrównoważony i ekonomiczny sposób.

Podobne artykuły
Be the first to write a review

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany