Ogrzewanie podczerwienią – fakty i mity

Ogrzewanie podczerwienią – fakty i mity

W obliczu rosnącej popularności nowoczesnych systemów grzewczych wiele osób zastanawia się, czy ogrzewanie podczerwienią jest odpowiednim wyborem dla ich domów, biur i innych miejsc użyteczności publicznej. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tej technologii.

Koszty eksploatacji ogrzewania podczerwienią

Porównując koszt ogrzewania podłogowego w technologii podczerwieni z tradycyjnymi metodami, ważne jest zrozumienie kilku kluczowych aspektów. Systemy ogrzewania podczerwienią charakteryzują się niższymi kosztami instalacji i utrzymania. Są one również bardziej efektywne energetycznie, ponieważ ciepło przekazywane jest bezpośrednio do osób i przedmiotów w pomieszczeniu. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie komfortu cieplnego przy niższej ogólnej temperaturze, co przekłada się na zmniejszenie rachunków za energię.

Niskie koszty eksploatacji wynikają również z prostej konstrukcji całego systemu ogrzewania na podczerwień. Folie grzewcze nie mają żadnych części ruchomych ani mechanicznych. Mówiąc prościej, nie ma się w nich co zepsuć. W związku z tym, jeśli zainwestujesz w ogrzewanie podłogowe na podczerwień, możesz pożegnać się nie tylko z awariami, ale także z częstymi przeglądami instalacji i pracami serwisowymi.

Energooszczędność ogrzewania podczerwienią

Ogrzewanie podczerwienią może być często błędnie uznane za drogie rozwiązanie. Większość osób, gdy słyszy termin „ogrzewanie na prąd”, wyobraża sobie kosmicznie wysokie rachunki. W przypadku klasycznych urządzeń grzewczych, zasilanych prądem, faktycznie tak jest. Jednak używając folii grzewczych na podczerwień, zużycie prezentuje się zupełnie inaczej.

Sekret opłacalności tego rozwiązania tkwi w szybkim tempie nagrzewania pomieszczenia. Czas potrzebny do osiągnięcia odpowiedniej temperatury w pokoju jest znacznie krótszy niż w przypadku klasycznych systemów opartych o wodną podłogówkę lub kaloryfery.

Dlaczego tak się dzieje? Fale podczerwieni ogrzewają cząsteczki wody, znajdujące się w powietrzu oraz wszystkie obiekty, na które trafią. Są nimi szafy, stoły, krzesła i oczywiście mieszkańcy domu. Dzięki temu każdy, kto przebywa w pokoju, w którym zamontowane jest ogrzewanie podczerwienią, odczuje przyjemne ciepło po kilku minutach.

Podczerwień a CWU

Decydując się na ogrzewanie foliami na podczerwień warto wiedzieć, że system ten nie przygotuje CWU, czyli ciepłej wody użytkowej. Nie musisz jednak od razu rezygnować z tego rozwiązania, ponieważ na rynku jest wiele urządzeń, które skutecznie ją podgrzeją.

Przeczytaj również:  Ogrzewanie płaszczyznowe – co to jest? Poznaj jego rodzaje!

Najprostszym z nich jest zwykły bojler albo przepływowy podgrzewacz wody. Jednym z ciekawszych i najbardziej opłacalnych rozwiązań jest natomiast pompa ciepła do CWU, która wyróżnia się niższą ceną w porównaniu do pompy ciepła do wodnej podłogówki, a dodatkowo jej instalacja nie wymaga skomplikowanego remontu.

Zdrowotne aspekty ogrzewania podczerwienią

W kontekście zdrowia, wiele dyskusji koncentruje się na pytaniu, czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe. Ogrzewanie podczerwienią, działające na zasadzie podobnej do promieni słonecznych, nie powoduje ruchu kurzu i roztoczy, co jest zaletą w porównaniu do konwencjonalnych grzejników. Opinie lekarzy podkreślają, że jest to korzystne dla osób z chorobami reumatycznymi, poprawiając cyrkulację krwi i łagodząc bóle mięśniowe.

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Specjaliści z dziedziny medycyny wskazują na korzyści płynące z ogrzewania podczerwienią. Brak ruchu powietrza, który jest tak charakterystyczny dla pozostałych systemów grzewczych, ma swoje źródło w prostej fizyce. Fale podczerwieni emitowane przez nasze folie lub maty grzewcze ogrzewają cząsteczki wody w powietrzu oraz wszystkie przedmioty i ludzi. Powietrze jako takie nie jest ogrzewane więc nie unosi się ono do góry, jak w przypadku konwencjonalnych źródeł ciepła.

Ogrzewanie podczerwienią oferuje równomierne rozprowadzanie ciepła, co przyczynia się do lepszego samopoczucia i komfortu w domu. Promieniowanie podczerwone jest najbardziej naturalnym źródłem ciepła, analogicznie do promieni słonecznych ogrzewających Ziemię. Folie grzewcze na podczerwień, takie jak Termofol, wykorzystują ten sam mechanizm.

Jest to bezpieczna forma ogrzewania, wykorzystująca naturalną formę ciepła bez szkodliwego promieniowania UV, co potwierdzają wszelkie badania. Podczerwień jest również stosowana we współczesnej medycynie.

Ciepło generowane przez promieniowanie podczerwone może stymulować procesy gojenia i regeneracji tkanek. W medycynie kardiologicznej, obrazowanie podczerwienią pomaga w ocenie przepływu krwi i stanu naczyń krwionośnych. W niektórych przypadkach podczerwień może pomóc w wykrywaniu nowotworów, ponieważ obszary z nadmiernym rozrostem komórek często wykazują wyższą temperaturę.

Zatem, odpowiadając na pytanie, czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe – oczywiście, że nie!

Czy grzejniki na podczerwień są bezpieczne?

Czy grzejnik na podczerwień się nagrzewa? Należy zaznaczyć, że chociaż grzejniki te emitują ciepło, ich powierzchnia pozostaje chłodna w dotyku. To znacząco redukuje ryzyko poparzeń, szczególnie w domach z dziećmi i zwierzętami. Dodatkowo, grzejniki na podczerwień nie wykorzystują otwartego ognia ani gorących elementów, co zwiększa ich bezpieczeństwo w stosunku do tradycyjnych grzejników.

Przeczytaj również:  Ogrzewanie podłogowe pod panele podłogowe

Oprócz wspomnianych wyżej aspektów pozostaje również zastanowić się, czy grzejniki na podczerwień są energooszczędne. Grzejniki na podczerwień są urządzeniami tanimi w eksploatacji. Urządzenia nie muszą działać przez cały czas, aby w pomieszczeniu, w którym przebywasz było idealnie ciepło. Dzięki wbudowanym czujnikom powietrza grzejnik na podczerwień włącza się, gdy temperatura spadnie poniżej ustawionego wartości minimalnej. Dzięki temu urządzenie działa przez kilka godzin, a nie cały dzień i noc, tym samym narażając Cię na większe koszty za energię.

Czy grzejnik na podczerwień nadaje się do suszenia prania? Niestety nie. Nie można także zasłaniać powierzchni grzejnej urządzenia, ponieważ sprawi to, że ciepło, dostarczane przez fale podczerwieni, nie przeniknie do pomieszczenia. Nasi specjaliści znaleźli na to rozwiązanie, a jest nim specjalny grzejnik na podczerwień z uchwytem do suszenia ręczników. Warto również pamietać, że podczerwień może sprawdzić się w przypadku zawilgoconych pomieszczeń. To za sprawą ogrzewania przez falę cząsteczek wody.

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że ogrzewanie podczerwienią wysusza powietrze. Dlatego, aby zwiększyć komfort i możliwości swojego systemu grzewczego, możesz wyposażyć dom w nawilżacz powietrza.

Trwałość podłogi przy ogrzewaniu foliami grzewczymi

Jeśli zdecydowałeś się na ogrzewanie powierzchniowe, to z pewnością zastanawiasz się, czy ciepło nie wpłynie negatywnie na pokrycie podłogi. Do ogrzewania podłogowego, bez względu na to, czy jest to klasyczna wodna podłogówka, czy folie na podczerwień, są dedykowane specjalne panele i deski.

W tym miejscu warto, zwrócić uwagę na kwestie temperatury podłogi. Każdy producent określa jej górną granicę, po której przekroczeniu panele mogą zostać uszkodzone. Aby tego uniknąć, systemy grzewcze od Termofol zostały wyposażone w dodatkowy czujnik temperatury podłogi. Dzięki niemu masz pewność, że ogrzewanie nie wpłynie negatywnie na panele.

Kilka słów na zakończenie

Ogrzewanie podczerwienią to innowacyjna technologia, która oferuje wiele korzyści, w tym ekonomiczne zdrowotne oraz bezpieczeństwo użytkowania. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł rozwiać wszelkie wątpliwości i udowodnił, że to doskonała alternatywa dla tradycyjnych systemów ogrzewania.

Zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu uzyskania dalszych informacji i porad, dotyczących tego nowoczesnego ogrzewania. Nasz zespół specjalistów jest zawsze gotowy, aby odpowiedzieć na dodatkowe pytania i pomóc w wyborze najlepszego systemu cieplnego w zależności od Państwa potrzeb.

Podobne artykuły

Możliwość komentowania została wyłączona.