TF-H5

Nowoczesne źródła ciepła w domu jednorodzinnym

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele rozmaitych systemów przeznaczonych do ogrzewania domów jednorodzinnych. Część z nich jest jednak szczególnie warta zainteresowania, ponieważ pozwala na znaczne oszczędności związane z kosztami utrzymania budynku, a przy tym zwiększa także komfort jego użytkowników oraz ogólną ekologiczność obiektu. W przypadku zainteresowania tego typu nowoczesnymi źródłami ciepła serdecznie zapraszamy do zapoznania się z niniejszym wpisem. W ramach niego omawiamy ogólnie funkcjonujące w Polsce rozwiązania, a także wskazujemy konkretne, o wyjątkowo dużym według nas potencjale.

Jakie są źródła ciepła wykorzystywane najczęściej w domach?

Tytułem wstępu zacznijmy od wyszczególnienia tego, jakie źródła ciepła w domu stosowane są obecnie najpowszechniej. Do jednych z najpopularniejszych z nich, choć coraz silniej napiętnowanych, należy ogrzewanie na tzw. paliwa stałe, takie jak węgiel czy drewno. Systemy grzewcze tego rodzaju stosowane są w Polsce od bardzo dawna, z czego wynika właśnie fakt, że wciąż powszechnie funkcjonują one w ramach polskich gospodarstw domowych. W praktyce bowiem wymagają one relatywnie dużej przestrzeni na magazynowanie surowca, negatywnie oddziałują na środowisko naturalne, a przy tym wcale nie oferują skuteczności wyższej niż inne nowoczesne metody grzewcze.

Z pozostałych, bardzo popularnych w Polsce źródeł ciepła dla domu warto wspomnieć także o ogrzewaniu gazowym, a także tym uzyskiwanym w oparciu o oleje opałowe. W obu przypadkach są to metody czyste, wygodne w obsłudze i całkiem efektywne. Ich minusem jest jednak konieczność bazowania na ograniczonych i wahających się pod względem cen zasobach paliw, a także stosunkowo wysokie koszty eksploatacyjne.

Przeczytaj również:  Dlaczego system termiczny nie generuje ciepła

Ostatnią z kluczowych kategorii ogrzewania domów są naturalne źródła ciepła oraz te bazujące na energii elektrycznej. Jednocześnie to właśnie ta grupa rozwiązań skrywa w sobie największy potencjał w zakresie swojej innowacyjności i nowoczesności, dlatego postanowiliśmy oprzeć na niej dalszą część artykułu.

Alternatywne źródła ciepła w domach jednorodzinnych

Skoro wyjaśniliśmy już w sposób ogólny, jakie są źródła ciepła w Polsce wykorzystywane najczęściej, przejdźmy do omówienia konkretnych rozwiązań stawiających stricte na nowoczesność. Wśród nich znajdują się przede wszystkim naturalne źródła ciepła, czyli te, których działanie bazuje na wykorzystaniu szeroko rozumianej energii odnawialnej. Do najciekawszych przykładów tego typu nowoczesnych sposobów ogrzewania domu zaliczyć należy m.in. pompy ciepła czy też fotowoltaikę, o której nieco więcej wspomnimy w dalszej części artykułu.

Pierwszy ze wspomnianych systemów wykorzystuje ciepło gromadzące się w naturalny sposób w powietrzu oraz gruncie, drugi natomiast – jak powszechnie wiadomo – działa na bazie energii pozyskiwanej bezpośrednio ze słońca, umożliwiając uzyskanie niemal całkowicie darmowego źródła ciepła w domu. O tym jednak poniżej.

Nowoczesne sposoby ogrzewania domu za darmo?

Nowoczesne metody grzewcze bardzo często stanowią alternatywne źródła ciepła w stosunku do rozwiązań wykorzystywanych najpowszechniej. W zamian za zrezygnowanie z utartych schematów i wyrabianych latami przyzwyczajeń oferują możliwość uzyskania systemu, który łączy w sobie niemal wszystkie czynniki, których w ogóle wymaga się od instalacji grzewczych. Prawdziwie nowoczesne źródła ciepła w domu jednorodzinnym powinno odznaczać się cechami takimi jak ekologiczność, energooszczędność, wysoka wydajność i duży komfort użytkowania, a także niskie koszty eksploatacji.

Czy jest to jednak możliwe, aby wszystkie te atuty uzyskać w ramach pojedynczego rozwiązania? Jak najbardziej, czego doskonałym przykładem jest połączenie odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej z elektrycznym systemem grzewczym.

Przeczytaj również:  Jakie są sposoby na ogrzewanie domów bez zezwolenia na budowę?

O tym, jakie są źródła ciepła zasilane energią elektryczną, z powodzeniem można byłoby napisać co najmniej oddzielny artykuł. Zamiast tego zajmijmy się zatem przedstawieniem konkretnego rozwiązania, które zapewnia naturalne źródła ciepła po bardzo niskich kosztach, a niekiedy nawet zupełnie za darmo.

Rozwiązaniem tego rodzaju jest nowoczesny sposób ogrzewania domu w postaci bazującego na podczerwieni systemu grzewczego podłączonego pod instalację PV. Promienniki podczerwieni występują w różnych wariantach, w tym m.in. w formie folii, mat i paneli grzewczych. Do działania – jak wskazuje ich nazwa – wykorzystują promieniowanie podczerwone o falach średniej (całkowicie bezpiecznej) długości. Już po kilkunastu sekundach od włączenia zapewniają użytkownikom wysoki komfort cieplny, ogrzewając bezpośrednio ich ciała oraz znajdujące się wokół nich obiekty.

Alternatywne źródła ciepła tego rodzaju są w pełni ekologiczne, bardzo proste w użytkowaniu oraz nie wymagają czyszczenia czy regularnego serwisu, a przy tym są nawet cztery razy tańsze w eksploatacji niż konwencjonalne grzejniki elektryczne lub lampy grzewcze. Dzięki temu w połączeniu z systemem paneli fotowoltaicznych na dachu domu nierzadko przekładają się właśnie na zerowe lub bardzo bliskie zeru rachunki za ogrzewanie.

Podobne artykuły
Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.