Projekt bez nazwy(125)

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy można dołożyć panele fotowoltaiczne innej firmy?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej to temat, który w ostatnim czasie pojawia się coraz częściej  wśród prosumentów. Przyczyną jest podwyżka cen prądu oraz zmiana sposobu rozliczania pozyskiwanej energii. Z tego artykułu dowiesz się więc, co zrobić, aby powiększyć swoje zdolności pozyskiwania prądu ze Słońca.

Rozbudowa fotowoltaiki – kiedy będzie konieczna?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej to proces, który polega na dołączeniu kolejnych paneli fotowoltaicznych do już istniejącej instalacji. Jest konieczna w przypadku, gdy obecna nie spełnia już Twoich potrzeb energetycznych. Może to wynikać z kilku powodów.

  • Zwiększenie zużycia energii elektrycznej. Jeśli w domu lub firmie zaczynasz korzystać z większej ilości urządzeń elektrycznych, na przykład instalujesz klimatyzację, ogrzewanie na podczerwień lub nowe urządzenia AGD, wówczas Twoje zapotrzebowanie na energię może znacznie wzrosnąć. W takiej sytuacji rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może być konieczna, aby pokryć Twoje potrzeby energetyczne.
  • Zmiana warunków zewnętrznych. Zmiana warunków zewnętrznych, chociażby zwiększenie zacienienia paneli fotowoltaicznych, może również wpłynąć na wydajność instalacji. W takiej sytuacji rozbudowa fotowoltaiki może być konieczna, aby zwiększyć moc instalacji i zapewnić odpowiednią ilość energii elektrycznej.
  • Zwiększenie samowystarczalności energetycznej. Jeśli Twoim celem jest zwiększenie samowystarczalności, czyli zmniejszenie zależności od sieci energetycznej, rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest niezbędnym krokiem. Dzięki dołożeniu paneli fotowoltaicznych możesz zwiększyć moc instalacji i wyprodukować więcej energii elektrycznej.
  • Inwestycje w magazyny energii. Jeżeli planujesz zainwestować w magazyn energii, to rozbudowa fotowoltaiki także jest konieczna, aby zapewnić odpowiednią ilość prądu do ich ładowania.

Czy można dołożyć panele fotowoltaiczne innej firmy?

Odpowiedź na pytanie, czy można dołożyć panele fotowoltaiczne innej firmy, brzmi: tak, jest to możliwe, jednak wymaga to uwzględnienia kilku istotnych aspektów.

Jak połączyć panele fotowoltaiczne różnych producentów? Po pierwsze, zadbaj o to, aby nowo dodane panele miały zbliżone charakterystyki elektryczne, takie jak napięcie. Różnice w parametrach mogą wpłynąć na wydajność całego systemu, a nawet spowodować zniszczenie falownika. Po drugie, dołożenie paneli fotowoltaicznych nie tylko zwiększa moc systemu, ale także wspomnianego falownika. Dlatego w wielu przypadkach będzie się ona wiązała z koniecznością dołożenia drugiego urządzenia. Dwa falowniki w jednej instalacji dają więc gwarancję, że cały system będzie wydajny.

Przeczytaj również:  Czy nadwyżka prądu z fotowoltaiki przepada?

Czy mogę samodzielnie rozbudować instalację PV?

Samodzielna rozbudowa fotowoltaiki jest oczywiście możliwa. Jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że proces ten wymaga niezbędnej wiedzy. W przeciwnym wypadku ryzykujesz nie tylko uszkodzeniem poszczególnych elementów systemu, a nawet wewnętrznej instalacji. Narażasz się również na poważny uszczerbek na zdrowiu. Musisz bowiem pamiętać, że przy montażu należy zachować wszelkie normy bezpieczeństwa, ponieważ w przeciwnym wypadku grozi to porażeniem prądem.

W związku z ryzykiem zalecamy wynajęcie profesjonalnej ekipy montażowej. Wówczas masz pewność, że doszło do prawidłowego zamontowania dodatkowych paneli i falownika. Skorzystanie z usług instalatorów to także oszczędność. Naprawa potencjalnych zniszczeń instalacji będzie kosztowała zdecydowanie więcej niż koszt montażu.

Jak połączyć panele fotowoltaiczne?

W każdym systemie fotowoltaicznym znajduje się co najmniej jeden zestaw modułów połączonych w ciągi, znane jako stringi. Sposób, w jaki moduły są ze sobą połączone, ma istotny wpływ na napięcie i natężenie prądu dostarczanego do inwertera. Czynniki atmosferyczne, takie jak nasłonecznienie, a także regularność czyszczenia paneli, mają również znaczenie dla efektywności działania systemu fotowoltaicznego, wpływając na napięcie i natężenie prądu docierające do inwertera.

Moduły fotowoltaiczne można łączyć na dwa sposoby:

  • łączenie równoległe, które utrzymuje napięcie na stałym poziomie, sumując natężenie prądu z każdego panelu;
  • łączenie szeregowe, które zwiększa całkowite napięcie systemu, utrzymując natężenie prądu na jednakowym poziomie.

Obydwie metody łączenia paneli oferują korzyści, które przyczyniają się do efektywnej pracy systemu. Jej wybór jest zadaniem specjalistów od montażu, którzy uwzględniają typ inwertera oraz potencjalne przyszłe rozbudowy systemu fotowoltaicznego.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a nowe przepisy

Jak już wiesz, wybór odpowiednich paneli i komponentów jest procesem, który wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych czynników, aby zapewnić optymalną wydajność oraz kompatybilność z obecnym systemem. Dla bezpieczeństwa i pewności najrozsądniej będzie korzystać jednak z paneli tej samej firmy, jeśli są dostępne.

Przy dołożeniu paneli fotowoltaicznych do istniejącej instalacji, ważne jest, aby sprawdzić parametry techniczne tych nowych, takie jak napięcie nominalne, maksymalny prąd pracy oraz moc. Powinny być one możliwie jak najbardziej zbliżone do paneli już zainstalowanych, aby zapewnić ich efektywne współdziałanie i uniknąć problemów z wydajnością.

Przeczytaj również:  Co to jest i jak działa dioda bocznikująca?

Osoby zainteresowane finansowaniem rozbudowy swojej instalacji fotowoltaicznej nie mogą liczyć na wsparcie z programów, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”. Mimo to dostępne są kredyty na fotowoltaikę oferowane na atrakcyjnych warunkach.

Dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych rozliczających się z siecią na zasadach net-meteringu rozbudowa systemu nie wpłynie na utratę dotychczasowych uprawnień. W tym przypadku inwestycja w rozbudowę instalacji może okazać się szczególnie korzystna.

Czy można dołożyć panele fotowoltaiczne bez zgłoszenia?

W przypadku rozbudowy instalacji PV, która nie przekracza 150 kW mocy, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na rozbudowę. Jednakże konieczne jest poinformowanie operatora sieciowego o zwiększeniu mocy, szczególnie jeśli posiadamy instalacje sieciowe lub hybrydowe.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – dlaczego warto?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej to rozwiązanie wybierane coraz częściej przez właścicieli domów i firm, którzy chcą zwiększyć swoją niezależność energetyczną oraz zmniejszyć koszty rachunków za prąd. Dołożenie paneli fotowoltaicznych do istniejącej instalacji może przyczynić się do znacznego zwiększenia uzysku energii elektrycznej, a tym samym do zmniejszenia jej zużycia z sieci.

Warto podkreślić, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może być wykonana zarówno w przypadku instalacji podłączonej do sieci, jak i instalacji typu off-grid, czyli takich, które nie są podłączone do polskiej sieci elektroenergetycznej. 

W przypadku instalacji podłączonej do sieci dołożenie paneli fotowoltaicznych pozwala na zwiększenie ilości energii elektrycznej, którą można wprowadzić do sieci i otrzymać za to odpowiednie odszkodowanie. Z kolei rozbudowa fotowoltaiki opartej na instalacji off-grid, zwiększa ilość energii elektrycznej, którą można magazynować w akumulatorach i wykorzystywać w czasie, gdy nie ma dostępu do tej zewnętrznej.

Dołożenie paneli fotowoltaicznych z TERMOFOL

Rozbudowa Twojej instalacji fotowoltaicznej, z uwzględnieniem możliwości dołożenia paneli fotowoltaicznych innej firmy, jest znakomitą okazją do zwiększenia produkcji energii i maksymalizacji oszczędności. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim dopasowaniu technologicznym i regulacyjnym, tak aby nowe komponenty harmonijnie współpracowały z obecnym systemem. Rozważając rozbudowę fotowoltaiki, nie zapominaj o potencjalnej konieczności instalacji dwóch falowników w jednej instalacji oraz o sprawdzeniu, jak rozbudowa instalacji fotowoltaicznej, a nowe przepisy, obowiązujące w tym obszarze, wpłyną na Twoje plany.

Rozważasz dołożenie paneli fotowoltaicznych bez zgłoszenia. Potrzebujesz wsparcia w przeprowadzeniu niezbędnych formalności? Doświadczenie i szeroka gama produktów TERMOFOL to rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego Klienta. Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach rozbudowy Twojej instalacji fotowoltaicznej. Wspólnie możemy znaleźć najbardziej efektywne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie, które pozwoli Ci jeszcze lepiej wykorzystać potencjał energii słonecznej.

Podobne artykuły
Be the first to write a review

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany