UrzÄ dzenia elektryczne potrzebujÄ energii, aby mĂłc dziaĆaÄ. PrÄ d nie tylko moĆŒna jednak kupowaÄ, ale moĆŒna go takĆŒe produkowaÄ samemu w oparciu o instalacjÄ fotowoltaicznÄ . Warto wiÄc bliĆŒej przyjrzeÄ siÄ zagadnieniu, jak funkcjonuje taka instalacja.
Komponenty instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna skĆada siÄ z wielu komponentĂłw, wĆrĂłd ktĂłrych najwaĆŒniejsze sÄ panele fotowoltaiczne, popularnie nazywane panelami sĆonecznymi, jak rĂłwnieĆŒ inwerter, czyli urzÄ dzenie przeksztaĆcajÄ ce prÄ d staĆy w prÄ d zmienny dostÄpny w naszych gniazdkach. Panele mogÄ byÄ z kolei zamontowane na dachu lub w gruncie. Aby zagwarantowaÄ bezpieczeĆstwo uĆŒytkowania instalacji, niezbÄdne sÄ ponadto zabezpieczenia przeciwprzepiÄciowe, dziÄki ktĂłrym instalacja jest chroniona przed przeciÄciami, ale rĂłwnieĆŒ wyĆadowaniami elektrycznymi. RĂłwnie istotnym elementem zestawu fotowoltaicznego jest system montaĆŒowy, do ktĂłrego moĆŒna zamocowaÄ fizycznie same panele.
Co to jest bilansowanie?
Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej uĆŒytkownik musi wymieniÄ licznik na dwukierunkowy. W intencji zakĆadu energetycznego leĆŒy obowiÄ zek bezpĆatnej wymiany takiego licznika w terminie maksymalnym do 30 dni od dnia zgĆoszenia mikroinstalacji. Zastosowaniem nowego licznika jest zliczanie energii wysyĆanej do sieci, jak rĂłwnieĆŒ energii pobieranej z sieci publicznej. DziÄki wyliczeniom obu tych wartoĆci osoba nazywana prosumentem moĆŒe rozliczyÄ siÄ z zakĆadem energetycznym i oceniÄ, jakie nadwyĆŒki energii udaĆo jej siÄ wyprodukowaÄ dziÄki instalacji fotowoltaicznej.
Zgodnie z przepisami ustawy o odnawialnych ĆșrĂłdĆach energii z 2015 roku, rozliczenie prosumenta z zakĆadem energetycznym ma charakter bezgotĂłwkowy i jest zaleĆŒne od wielkoĆci samej instalacji fotowoltaicznej. Przy zuĆŒywaniu caĆej energii na bieĆŒÄ ce potrzeby uĆŒytkownik zyskuje najwiÄcej, poniewaĆŒ ma prawo wykorzystaÄ dokĆadnie 100% wyprodukowanej energii. Z kolei wprowadzajÄ c jÄ do sieci celem âmagazynowaniaâ prosument ma nastÄpujÄ ce zniĆŒki:
- 0,8 kWh za kaĆŒdÄ wyprodukowanÄ 1 kWh energii (przy instalacji do 10 kW),
- 0,7 kWh za kaĆŒdÄ wyprodukowanÄ 1 kWh energii (przy instalacji do 50 kW).
Bilansowanie pozwala zatem, aby wyprodukowane w miesiÄ cach letnich nadwyĆŒki energii mogĆy posĆuĆŒyÄ rĂłwnieĆŒ do ogrzewania mieszkania w miesiÄ cach zimowo-wiosennych. UĆŒytkownik moĆŒe skorzystaÄ z nadwyĆŒki energii w okresie 365 dni od dnia wprowadzenia tej nadwyĆŒki do sieci energetycznej.
Instalacja fotowoltaiczna a zmiany w aktualnej instalacji elektrycznej
Konieczne jest przyĆÄ czenie instalacji fotowoltaicznej do istniejÄ cej juĆŒ instalacji elektrycznej zamontowanej w budynku. JeĆli stan tej ostatniej jest dobry, nie sÄ wymagane istotne zmiany czy modyfikacje, ktĂłre naraĆŒaĆyby uĆŒytkownika na rosnÄ ce koszty. Z kolei w sytuacji, gdy osoba jest dopiero na etapie budowy domu, to warto uwzglÄdniÄ juĆŒ wtedy pewne projekty zwiÄ zane z fotowoltaikÄ . Precyzyjny wybĂłr miejsca montaĆŒu inwertera, licznika, czy zabezpieczeĆ AC/DC, a takĆŒe umieszczenie falownika blisko gĆĂłwnej rozdzielnicy budynku, to podstawy dobrego projektu na potrzeby efektywnego zastosowania pĂłĆșniejszej instalacji fotowoltaicznej w praktyce. Dobrym rozwiÄ zaniem jest tu kontakt ze specjalistami z naszej firmy. TERMOFOL oferuje profesjonalnÄ , kompleksowÄ realizacjÄ systemĂłw fotowoltaicznych.
Instalacja fotowoltaiczna â sposĂłb dziaĆania
Instalacja fotowoltaiczna dziaĆa, poniewaĆŒ ogniwa krzemowe zamieniajÄ padajÄ ce promienie sĆoneczne na energiÄ elektrycznÄ ktĂłra jest przekazywana do sieci. DostÄp do ĆwiatĆa sĆonecznego jest tutaj niezbÄdnym warunkiem prawidĆowego dziaĆania instalacji. SposĂłb dziaĆania jest zatem prosty i zrozumiaĆy dla wiÄkszoĆci uĆŒytkownikĂłw.
Koszty wdroĆŒenia instalacji fotowoltaicznej
Nie ma jednej gotowej odpowiedzi na temat peĆnego kosztu instalacji. Koszt zaleĆŒy od wielu uwarunkowaĆ. NajwaĆŒniejszym jest sam rozmiar systemu, czyli przewidziana moc instalacji. Jest ona dopasowywana do prognozowanego rocznego zapotrzebowania domu na energiÄ elektrycznÄ . WaĆŒnymi elementami przy cenie instalacji paneli PV sÄ rodzaj komponentĂłw, miejsce montaĆŒu instalacji, aktualny sposĂłb pokrycia dachu, czy przyjÄty przez indywidualnego uĆŒytkownika sposĂłb finansowania inwestycji.
Obliczenie mocy instalacji dla mojego domu
UĆŒytkownik moĆŒe wzglÄdnie Ćatwo oceniÄ, jakÄ moc powinna mieÄ instalacja fotowoltaiczna w przypadku jego domu. Samodzielne obliczenia moĆŒna skonfrontowaÄ z pomocÄ doradcy energetycznego, ktĂłry wykona dokĆadny kosztorys zapotrzebowania na energiÄ elektrycznÄ w skali roku kalendarzowego. Skontaktuj siÄ z nami â pamiÄtaj, ĆŒe audyt energetyczny jest zawsze darmowy.
ZasĂłb sĆoneczny
PotencjaĆ energii SĆoĆca jest nieograniczony. Wystarczy 18 dni sĆonecznych w roku, aby zrĂłwnaÄ potencjaĆ energetyczny wszystkich ziemskich zasobĂłw ropy, gazu i wÄgla. UĆredniony dla caĆej powierzchni Ziemi codzienny pobĂłr zasobu sĆonecznego to 4,2 kWh energii w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy, co jest rĂłwnowartoĆciÄ bliskÄ ekwiwalentowi energetycznemu okoĆo baryĆki ropy rocznie (159 litrĂłw). NajwiÄcej energii otrzymujÄ tereny pustynne, gdzie zachmurzenie jest niewielkie, a powietrze suche â ponad 6 kWh dziennie w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy.