Idealna-temperatura-w-każdym-z-pomieszczeń

Jaka jest zalecana wilgotność powietrza w domu?

Na komfort i dobre samopoczucie w mieszkaniu wpływa nie tylko aranżacja przestrzeni i funkcjonalne umeblowanie, lecz także czynniki niewidoczne dla oka. Jednym z nich jest bez wątpienia właściwy poziom wilgotności powietrza, o której przypominamy sobie zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli nie zadbamy o utrzymanie pożądanej wilgotności, nasze drogi oddechowe wkrótce zaczną dawać pierwsze symptomy chorobowe. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawimy podstawowe informacje o zaleceniach medycznych w tym zakresie. Jak powinna być wilgotność w mieszkaniu, aby nawet w okresie grzewczym nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia? Jak sprawić, aby optymalna wilgotność powietrza została utrzymana pod kontrolą, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz?

Optymalna wilgotność powietrza – dlaczego jest taka ważna?

Osoby niezapoznane z tą tematyką mogą okazywać niemałe zdziwienie na wieści, jakoby wilgotność w domu miała kolosalny wpływ na zdrowie osób przebywających we wnętrzach. Analizy medyczne nie pozostawiają jednak złudzeń – zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze staje się przyczyną wielu chorób dróg oddechowych. Problemów tych da się na szczęście uniknąć, jeśli tylko uświadomimy sobie wpływ wody zawartej w powietrzu na organizm człowieka. Nasze ciało składa w 60-70% z wody, która warunkuje m.in. prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej nosa i zatok. Te z kolei pełnią kluczową funkcję w filtrowaniu zanieczyszczeń pochłanianych z powietrza. Jeżeli powietrze absorbowane przez organizm w trakcie oddychania okaże się zbyt suche, błona śluzowa nosa nie będzie mogła skutecznie chronić przed wirusami, bakteriami czy roztoczami. Stąd już prosta droga do uciążliwych infekcji górnych dróg oddechowych, jakie mają tendencję do długotrwałego przebiegu i wchodzenia w fazę przewlekłą. Suche powietrze bardzo negatywnie wpływa na skórę, co objawia się alergią, stanem zapalnym czy swędzeniem i pieczeniem.

Przeczytaj również:  Mój prąd 6.0 - jakie zmiany zostaną wprowadzone i od kiedy zacznie obowiązywać?

Pamiętajmy, że zbyt niska wilgotność powietrza w domu to idealne środowisko dla rozprzestrzeniania się roztoczy i drobnoustrojów. Im mniejsza wilgotność w domu, tym więcej szkodliwych cząsteczek unosi się w powietrzu, skąd zostają one wchłonięte przez przechodzące osoby. Wysuszona śluzówka nosa nie może zastosować efektywnej obrony. Jeśli nie wiemy, jaka jest zalecana wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, skutki tej niewiedzy okażą się widoczne już po kilku tygodniach od nagłego spadku wilgotności. Sezon grzewczy okazuje się szczególnie niebezpieczny dla zdrowia nosa, zatok i skóry. Dlaczego tak się dzieje? Otóż chęć zapewnienia komfortu termicznego (i ogromne zanieczyszczenie z pobliskich kominów) skutecznie zniechęcają nas do otwierania okien. Jednocześnie kaloryfery zaczynają pracować na maksymalnych obrotach. Optymalna wilgotność powietrza w takich warunkach nie ma racji bytu, dlatego musimy zmienić podejście i wdrożyć rozwiązania, które pozwolą ją utrzymywać na żądanym poziomie.

Do tej pory opisywaliśmy wyłącznie skutki dla zdrowia, jakie generuje niewłaściwa wilgotność w domu. Nie należy zapominać, że zalecana wilgotność powietrza to również ważny składnik utrzymania mebli w należytej sprawności. Wysuszone powietrze szybko doprowadza do pęknięć na elementach drewnianych. Zbyt wilgotne – stanowi przyczynę pojawienia się pleśni, grzybów lub odpadania warstwy farby i laminatu.

O tym, jaka powinna być wilgotność powietrza w domu, opowiemy w dalszej części naszych rozważań. Mamy nadzieję, że zdajesz sobie teraz sprawę z ogromnej roli, jaką ten niepozorny parametr pełni dla naszego zdrowia i samopoczucia. Odpowiednia wilgotność powietrza w domu ogranicza ryzyko zapadnięcia na choroby sezonowe lub alergie układu oddechowego, co samo w sobie stanowi wystarczającą rekomendację, aby zadbać o właściwe nawilżenie pomieszczeń mieszkalnych.

Przeczytaj również:  Certyfikat BREEAM dla budynków – wszystko, co musisz wiedzieć

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu?

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie, musisz w pierwszej kolejności poznać, jaka wilgotność w domu jest obecna w danym czasie. Do tego celu służy tzw. higrometr, czyli specjalistyczne urządzenie mierzące w czasie rzeczywistym parametry wilgotności. Higrometr stanowi przeważnie integralny element nawilżaczy powietrza, które wyróżniają się autonomicznym działaniem. Dane z wilgotnościomierza dostarczane do nawilżacza są analizowane przez oprogramowanie. Jego zadaniem pozostaje dostosowanie intensywności nawilżania w taki sposób, aby właściwa wilgotność powietrza w domu nie podlegała wahaniom. Higrometr wskazuje nie tylko to, jaka wilgotność w domu jest aktualnie, lecz także dostarcza danych o temperaturze wewnętrznej i zewnętrznej (po zamontowaniu czujnika za oknem).

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu?

Pora udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w tytule tego artykułu – jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu? Minimalny poziom wilgotności nigdy nie powinien spadać poniżej 35%. Jednak optymalna wilgotność powietrza dla ludzi i zwierząt mieści się w przedziale 40-60%. Również ważna pozostaje temperatura panująca we wszystkich pomieszczeniach, która nie powinna wykraczać poza 22-23 stopnie Celsjusza. Zalecaną zawartość cząsteczek wody w powietrzu możemy osiągnąć za pomocą dedykowanych nawilżaczy, wyposażonych w higrometr i pracujących na podstawie parametrów ustawionych przez użytkownika. Zyskamy wówczas pewność, że w domu zapanują korzystne warunki dla zdrowia, a drobnoustroje i roztocza kurzu domowego zostają utrzymane w ryzach.

Sprawdź nasze termostaty.

Podobne artykuły
Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.