Cena prądu 2024. Znamy koszty energii elektrycznej!

Cena prądu 2024. Znamy koszty energii elektrycznej!

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy dla energii elektrycznej. Cena prądu w 2024 roku spadnie średnio o 31 proc. Dobra informacja jest również taka, że zamrożenie cen prądu będzie obowiązywać do połowy 2024 roku.

Kto obniży ceny prądu w 2024 roku?

Decyzja prezesa URE dotyczy odbiorców indywidualnych, którzy mają umowy z jedną z czterech spółek sprzedających prąd w Polsce. Są to:

  • PGE Obrót;
  • Enea;
  • Tauron Sprzedaż;
  • Energa Obrót.

W 2024 roku cena energii elektrycznej będzie niższa o dokładnie 31,3 proc. Obniżka ta jest związana ze spadkami cen prądu na rynku hurtowym w stosunku do wysokości kontraktów zawieranych jeszcze w 2022 roku.

Zobacz też:

Smart grid – czym jest i jak działa inteligentna sieć energetyczna?

Warto zauważyć, że w dniu 15 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej, ciepła i gazu. Nowe przepisy zawierają m.in. ustalenia dotyczące maksymalnych cen prądu dla gospodarstw domowych, a także małych i średnich firm. Jakie będą dokładne limity, można sprawdzić w treści ustawy lub oficjalnych komunikatach rządowych.

Nowa ustawa zakłada zamrożenie cen prądu za energię elektryczną, podobnie jak w 2023 roku. Przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2024 roku do 30 czerwca 2024 roku, w ramach określonych limitów zużycia. Według ustawy górny limit cenowy wynosi 412 złotych za megawatogodzinę (MWh).

W treści aktu prawnego określono również limity zużycia dla uprawnionych odbiorców, które stanowią 50 proc. dotychczasowych limitów. Oznacza to maksymalnie 1,5 MWh lub 2 MWh dla osób prowadzących gospodarstwo rolne w dniu wejścia w życie ustawy.

Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, limit wynosi 1,8 MWh, a dla odbiorców z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności również 1,8 MWh. Dodatkowo przewidziano specjalne stawki cenowe dla rodzinnych ogródków działkowych.

Przeczytaj również:  Dofinansowania dla rolników

Zamrożenie cen prądu obejmuje również ograniczenia dotyczące cen energii elektrycznej dla uprawnionych odbiorców, którzy podpisali umowy z gwarancją stałej ceny – wszystko to w ramach wcześniej wspomnianych limitów.

Cena prądu 2024. Znamy koszty energii elektrycznej!
Źródło: URE

Ile zapłacę, jeśli przekroczę limit?

Konsumenci w gospodarstwach domowych, którzy przekroczą ustalone limity w okresie od 1 stycznia 2024 roku do 30 czerwca 2024 roku, zapłacą tyle samo co w zeszłym roku. Zaplanowano bowiem utrzymanie ceny prądu w 2024 roku na dotychczasowym poziomie 693 złotych za megawatogodzinę (MWh). Ta sama maksymalna cena dotyczy samorządów, podmiotów użyteczności publicznej, małych i średnich przedsiębiorców oraz rolników.

Informacje podane przez prezesa URE kończą okres niepewności dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy od dłuższego czasu zastanawiali się, jakie będą ceny prądu w 2024 roku. Osoby, które ogrzewają dom za pomocą energii elektrycznej z pewnością mogą się cieszyć. Inaczej jest z tymi, którzy zainwestowali w pompy ciepła. Górny limit zużycia jest bowiem zdecydowanie zbyt niski, żeby się w nim zmieścić.

Dopłaty do prądu – jak dostać bon energetyczny 2024?

Gdzie złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych?

Podstawowy limit, czyli 1500 kWh, jest stosowany automatycznie i nie trzeba w związku z tym składać żadnego wniosku. Jeśli więc w 2023 roku byłeś uprawniony do podwyższonego limitu, to w tym roku nie musisz składać żadnego oświadczenia.

Jeżeli w tym roku nabyłeś prawa do wyższego zużycia prądu, to musisz złożyć stosowny wniosek. Każda ze spółek sprzedających energię elektryczną w Polsce ma osobne wzory oświadczeń i wniosków. Szczegółowych informacji należy zatem szukać na stronie swojego dostawcy.

To może cię zainteresować:

Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu? Porównujemy dzienne zużycie prądu kominka do innych sprzętów domowych

Podobne artykuły

Możliwość komentowania została wyłączona.