Budynek zeroemisyjny – jak go ogrzać?

Budynek zeroemisyjny – jak go ogrzać?

Budynek zeroemisyjny już wkrótce stanie się standardem wśród nowo budowanych domów w Polsce. Czym jest więc dokładnie obiekt zeroemisyjny? Dowiedz się, który system grzewczy jest najlepszy do Twojego przyszłego domu pasywnego.

Co to jest dom pasywny i dom zeroemisyjny? Poznaj różnice!

Dom pasywny to budynek, w którym główny nacisk położony jest na osiągnięcie bardzo wysokiej efektywności energetycznej i zmniejszenie potrzeby aktywnego ogrzewania czy chłodzenia. Określany jest często jako dom bez kosztów ze względu na swoją specyficzną konstrukcję. Oto główne cechy domu pasywnego.

  • Wysoka izolacyjność cieplna. Budynki pasywne są bardzo dobrze izolowane, co zmniejsza straty ciepła zimą i nadmierne nagrzewanie latem.
  • Hermetyczność. Ograniczenie przepływu powietrza do i z wnętrza budynku, aby zapobiec niekontrolowanym stratom ciepła.
  • Wykorzystanie pasywnego ogrzewania słonecznego. Odpowiednie rozmieszczenie okien i zastosowanie materiałów zdolnych do magazynowania ciepła, aby wykorzystać to naturalne dostarczane przez promienie słoneczne.
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją ciepła. Systemy rekuperacji odzyskują ciepło z wywiewanego powietrza, wykorzystując je do ogrzewania świeżego powietrza napływającego do budynku.
  • Zmniejszenie mostków termicznych. Elementy konstrukcyjne budynku są zaprojektowane tak, aby unikać miejsc, gdzie dochodzi do łatwych strat ciepła.

Dom zeroemisyjny (lub budynek energooszczędny), skupia się na bilansie energetycznym budynku. W takim domu ilość energii zużywanej przez budynek jest równa ilości energii produkowanej z odnawialnych źródeł. Oto główne wyróżniki domu zeroemisyjnego.

  • Produkcja energii. Dom zeroemisyjny wykorzystuje panele słoneczne, turbiny wiatrowe lub inne odnawialne źródła energii do produkcji energii niezbędnej do swojego funkcjonowania.
  • Wysoka efektywność energetyczna. Podobnie jak domy pasywne, domy zeroemisyjne są zaprojektowane tak, aby zminimalizować zapotrzebowanie na energię. Idą jednak o krok dalej i równoważą to zapotrzebowanie poprzez własną produkcję energii.
  • Zarządzanie energią. Zaawansowane systemy zarządzania i magazynowania energii są często wykorzystywane do optymalizacji jej zużycia oraz produkcji.

Główna różnica między domem pasywnym a domem zeroemisyjnym leży w podejściu do energii. Dom pasywny koncentruje się na maksymalnej efektywności i minimalizacji zużycia energii, podczas gdy dom zeroemisyjny skupia się na osiągnięciu neutralności energetycznej poprzez równoważenie jej zużycia produkcją z odnawialnych źródeł. Podejścia są komplementarne i mogą być łączone, prowadząc do budowy zrównoważonych oraz energooszczędnych domów. W zasadzie to oba można określić mianem dom bez kosztów.

Przeczytaj również:  Europejski Zielony Ład – co to? Dekarbonizacja Polski a systemy ogrzewania Termofol

Rewolucja w budownictwie ekologicznym

W dobie nasilających się zmian klimatycznych, budynek zeroemisyjny nie jest już tylko opcją – to konieczność. Ideą stojącą za ich budową jest chęć redukcji emisji szkodliwych substancji do środowiska naturalnego, ale także przepisy unijne. Wprowadzenie polityki „Fit for 55” przez Unię Europejską zakłada zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez kraje członkowskie i dotyczy także domów jednorodzinnych. W najbliższych latach każdy powstający budynek będzie musiał być domem samowystarczalnym. To przesunięcie paradygmatu w stronę budynku energooszczędnego wymaga jednak odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czym ogrzewać dom, aby był on zarówno przyjazny dla środowiska, jak i dla użytkownika?

Budynek zeroemisyjny – jak go ogrzać?

Czym ogrzewać dom? Rozwiązania dla obydwu budynków

W centrum dyskusji o zeroemisyjnym domu pojawia się pytanie o zrównoważony sposób ogrzewania. Odpowiedzią, która coraz częściej przewija się wśród inwestorów, jest ogrzewanie na podczerwień. Technologia ta zapewnia efektywność energetyczną i komfort użytkowania na najwyższym poziomie. Powód jest prosty: zdolność do bezpośredniego ogrzewania obiektów i osób w pomieszczeniu zamiast powietrza.

Ogrzewanie na podczerwień, wykorzystując promieniowanie podczerwone, imituje naturalne ciepło słoneczne, co jest nie tylko przyjemne dla ciała, ale również zdrowia. Główną i najbardziej charakterystyczną cechą podczerwieni jest szybkość. Folie oraz maty na podczerwień ogrzeją pomieszczenie do żądanej temperatury w czasie o wiele krótszym niż ogrzewanie konwencjonalne. Dzięki temu Twój dom staje się energooszczędny. W jaki sposób?

Dzieje się tak, ponieważ podczerwień nie musi pobierać prądu do ogrzewania przez cały czas. Czujnik temperatury powietrza podłączony do termostatu dba, żeby system uruchomił się wyłącznie w momencie, kiedy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ustalonego poziomu. Krótszy czas pobierania prądu do ogrzewania, to mniej zużytej energii. A co za tym idzie nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także mniejszy ślad węglowy. W ten sposób, najnowsze technologie ogrzewania domu mogą być w pełni wykorzystane do stworzenia domu bez kosztów.

Dom pasywny – ogrzewanie na podczerwień czy pompa ciepła?

W dążeniu do stworzenia domu samowystarczalnego, kluczowym aspektem jest zrozumienie ekonomii stojącej za wybranymi metodami ogrzewania. To podczerwień wyróżnia się korzystną analizą kosztów. Ważne, żeby wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu i instalacji systemu, ale przeanalizować także koszty długoterminowe.

Przeczytaj również:  Ogród zimowy na balkonie w bloku – jak ogrzać? Praktyczne porady dla miejskich ogrodników

Koszty początkowe związane z instalacją systemu ogrzewania na podczerwień mogą wydawać się wyższe w porównaniu do tradycyjnych systemów. To nie do końca jest prawdą. Montaż wodnej podłogówki w nowym domu wiąże się z poprowadzeniem instalacji wodnej oraz przewodów z czynnikiem grzewczym w podłodze to dość skomplikowana procedura, która wymaga wysokich nakładów pracy i pieniędzy. Podobnie zresztą jest z pompą ciepła.

Natomiast doświadczona ekipa położy folię grzewczą w domu o wielkości 150 m2 w zaledwie jeden dzień. Krótki czas montażu, to nie jedyna przewaga ogrzewania na podczerwień. To także oszczędność w kosztach serwisu i naprawach. Podczas, gdy w kotłach i pompach ciepła może wystąpić awaria, w naszym ogrzewaniu do takich sytuacji dochodzi ekstremalnie rzadko. Przyczyną jest budowa folii grzewczych i charakterystyka tego urządzenia. Nie ma ono bowiem żadnych części, które podlegają zużyciu i tym samym awarii.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że ogrzewanie na podczerwień może przyczynić się do osiągnięcia statusu budynku zeroemisyjnego, wartości te mogą być jeszcze bardziej zoptymalizowane poprzez skorzystanie z energii odnawialnej, jak np. paneli fotowoltaicznych. W ten sposób, zestawienie ze sobą domu pasywnego, ogrzewania na podczerwień i odpowiedniej izolacji termicznej nie tylko minimalizuje ślad węglowy, ale również zapewnia znaczące oszczędności w długim okresie użytkowania.

Warto również wspomnieć, że dom samowystarczalny, korzystający z systemów na podczerwień, może cieszyć się stabilnością kosztów ogrzewania, niezależnie od wahań cen paliw kopalnych, co dodatkowo podnosi jego atrakcyjność ekonomiczną.

Dom bez kosztów – przyszłość budownictwa z produktami TERMOFOL

Budynek zeroemisyjny to nie tylko odpowiedź na wyzwania ekologiczne naszych czasów, ale także szansa na stworzenie wygodnej przestrzeni życiowej. Folie na podczerwień, jako jedna z najnowszych technologii ogrzewania domu, idealnie wpisują się w koncepcję jaką jest dom pasywny. Ogrzewanie pozostanie z Tobą przez kolejne lata, więc wybierając system grzewczy, należy mieć na uwadzę wygodę korzystania i niezawodność.

Wybór systemu ogrzewania podczerwienią TERMOFOL to nie tylko krok w kierunku ekologii oraz odpowiedzialnego zużycia energii, ale również inwestycja w przyszłość, która przyniesie korzyści zarówno dla naszego środowiska, jak i domowego budżetu. Czym ogrzewać dom, jeśli nie technologią, która łączy w sobie wszystkie te zalety?

W TERMOFOL jesteśmy przekonani, że przyszłość należy do rozwiązań, które pozwalają na osiągnięcie zeroemisyjności bez kompromisów w zakresie komfortu i stylu życia. Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi ekspertami, którzy pomogą dostosować rozwiązanie ogrzewania na podczerwień do indywidualnych potrzeb Twojego budynku energooszczędnego, prowadząc Cię krok po kroku ku przyszłości, w której zrównoważone ciepło domowe jest standardem, a nie wyjątkiem.

Podobne artykuły
Be the first to write a review

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany